מארבע כיתות ישארו שלוש | צילום: Shutterstock

בימים האחרונים קיבלו הורים רבים ממרכז העיר מכתב המורה כי כיתה בבית הספר של ילדיהם תבוטל והתלמידים יפוזרו בין הכיתות המקבילות. הסיבה: מספר התלמידים קטן מעט מהמינימום הדרוש לפתיחת כיתה. השינוי בבתי הספר שז"ר, ברנר ויוחנני העלה אצל ההורים קול מחאה, אליה הצטרפה אף עיריית הרצליה שפנתה למשרד החינוך בבקשה שלא לפזר את הכיתות.

"משרד החינוך חושב שילדים בני 8 הם בדידים בתרגילי חילוק", כתבה אחת האמהות בפייסבוק וקראה להוריד נוספים להצטרף למאבק. "יש ילד פחות בשכבה? נבטל כיתה אחת ונפזר את ילדי הכיתה בשלוש הכיתות האחרות. יתווסף עוד ילד לשכבה בשנה הבאה? נעשה עוד תרגיל ונחלק אותם חזרה לארבע כיתות. ילדים בני 8 הם לא בדידים. לא סרדינים. לא תרגיל חילוק ולא חידת הגיון של משרד החינוך".

בית ספר "שז"ר". "היא נמצאה הראויה ביותר לתפקיד" | צילום: יוגב עמרני

ראש העיר, משה פדלון, פנה לשר החינוך נפתלי בנט במכתב מנומק עם העתק גם לשר האוצר משה כחלון. "באחרונה התבשרנו כי שכבות בשלושה בתי ספר בעיר צפויות להתפצל ולהיבנות מחדש לאור המדיניות החדשה של משרד החינוך", כתב פדלון. "פיצול הכיתות יהיה מהלך שגוי ומוטעה, הן מבחינה דמוגרפית והן מבחינה רגשית-התפתחותית. לא קיים הצדק לצמצום הכיתות כלל ועיקר. נהפוך הוא, בתי הספר במרכז העיר עשויים לגדול באופן משמעותי.

בין הסיבות לאי-פיצול הכיתות מציין ראש העיר את התהליכים הדמוגרפיים בעיר, לפיהם מספר תלמידי בתי הספר והגנים באזור מרכז העיר עתיד לגדול. מהנתונים עולה כי בין השנים 2016-2020 בית ספר יוחנני צפוי לגדול בכ-240 תלמידים ובית ספר שז"ר צפוי לגדול בכ-165 תלמידים. עוד מצוין הפן הרגשתי-התפתחותי, לפיו מומלץ על שמירה של רצף חברתי ומסגרת יציבה. "כל מעבר מצריך השקעת אנרגיה הן מצד התלמידים והן מצד הצוות החינוכי. השקעה שעלולה לגרוע מהמשאבים המופנים למשימה המרכזית".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "בתי הספר המדוברים נמצאים בתוך רפורמת "הכתה הקטנה" של משרד החינוך. בכל הכיתות לא יהיו יותר מ- 34 תלמידים. כתות דומות פועלות בהצלחה רבה בכל רחבי מחוז תל אביב ומגיעות להישגים מצוינים. יצוין כי מנהלות בתי הספר ילוו באופן אישי את התלמידים בראשית שנת הלימודים וידאגו שכולם יקבלו מענה חינוכי מיטבי".