ממסע ההסברה. "הילדים לא רואים את השוני כמגביל" | צילום: שי בראל

עמותת "ביחד", שמקדמת שילוב של ילדים עם צרכים מיוחדים בקהילה, הפיקה מסע הסברה, הכולל צילומי אופנה לילדות, עם מעצבת האופנה דנה מסיקה מהרצליה.

בצילומים השתתפו עשר ילדות. הן צולמו כשהן מטיילות בגן הלאומי אפולוניה בהרצליה, בעודן לובשות שמלות חגיגיות וחובשות זרים על ראשיהן. כולן בנות אותו הגיל, אולם, כל אחת שונה ומיוחדת, וחלקן ילדות עם צרכים מיוחדים. 

כחלק מסדר היום של "ביחד", בכל קיץ פונה העמותה לחברת אופנה או למעצב/ת אופנה, לצורך צילומים משותפים ומשולבים, לצילום מסע ההסברה של העמותה. השנה, כאמור, היתה זו מסיקה שהרימה את הכפפה, כשאליה חברו המאפרת הדר גריצר, התכשיטנית ליהיא אדר והצלם שי ארבל, שהחליטו לתרום מזמנם, מיכולתם ומהכישרון שלהם לצורך הפקת המסע, הכל בהתנדבות. 

"הילדות לא הכירו זו את זו קודם לכן, ובאו כל אחת ממסגרת אחרת. תוך זמן קצר הן התחברו לעניין, והתנהגו בטבעיות ובנוחות", מספרת חני פלוטניק, מנכ"לית העמותה. "הבנות שאלו זו את זו שאלות, הצטלמו יחד ונהנו מכל רגע. וזו בעצם מטרת מסע ההסברה — להראות שכל הילדות והילדים הם אותו הדבר. הם לא רואים את השוני כמיוחד או כמגביל, ומקבלים את הכל בלי לשים תגיות. כך צריכות לנהוג גם חברות האופנה הקטנות והגדולות בארץ. 

"אין ספק שהיה מדובר בערב צילומים שונה ומיוחד, שריגש את הילדות ואת ההורים שלהן לא פחות, בתקווה שעוד חברות אופנה יצטרפו למסע, ויבינו ששילוב והכלה הן הדרך לחברה שוויונית".

מסיקה מציגה בימים אלה את הקטלוג החדש והמיוחד שלה. לדבריה, "בכל שנה אני עושה פרויקט קהילתי והשנה הגעתי לעמותת 'ביחד', והם הציעו לי לצלם את הקמפיין המיוחד. קשה לי לתאר במילים כמה מרגש היה. החיבור בין הילדות היה מדהים וטבעי לחלוטין. במהלך הצילומים אחת הילדות, שאינה יכולה לעמוד לבדה, ביקשה להתרומם כדי להיות עם יתר הבנות יחד בתמונה. אמא שלה צעקה לה מרחוק שתשב, כי היא אינה יכולה לעמוד בעצמה", היא מספרת. "מה שהבנות האחרות עשו היה ממש מרגש — הן פשוט החזיקו אותה. הרימו אותה כדי שתוכל להופיע בצילום. ההתרגשות היתה עצומה. היה קסם באוויר. אני הבאתי את בנותיי להצטלם, ואז הבנתי את הערך המוסף שנתתי להן. הן הכילו את הבנות, חיבקו אותן והתחברו אליהן, כאילו אין שום הבדל ביניהן, וזו בדיוק מטרת מסע ההסברה. אנחנו המבוגרים התרסקנו שם מהתרגשות".