סגן ומ"מ יו"ר עמותת ועד ההורים בהרצליה, ליאור לזר, הודיע בשבוע שעבר על פרישתו. הוא קורא לקיים בחירות חדשות לראשות העמותה ב-9 ביולי. התפטרות לזר באה בעיצומם של המאמצים להחזיר לעמותה את יושבי ראש הוועדים של בתי הספר ושל הגנים, שפרשו, וכדי לאשר כמה שינויים בתקנון

בהודעה שפירסם לזר ביום שלישי האחרון הוא כתב לחברי הוועד העירוני: "בשעות האחרונות, כפי שעשיתי במשך ימים רבים, ניסיתי לאחד את הוועד ולהביא להסכמה כללית. לאחר שינוי ניסוחים במשך כל היום, לא הסכים יו"ר הוועד העירוני להגיע להסכמה שתאחד את הוועד. צר לי כי במקום לעשות הכל למען האחדות, מה שיתרום לכלל ילדי העיר, היו מי שבחרו בהנצחת הפילוג. אי לכך אני מודיע על פרישתי מהנהלת העמותה ועל פרישתי מהעמותה. לא אתן יד לפילוג".

"מה שמעניין אותי שיהיה ועד עירוני שמייצג את כולם, בלי אפליות ובלי מידורים", מוסיף לזר. "חובה לתת ייצוג הולם לכל שכבות הגיל — לגנים, ליסודי, לחטיבות ולתיכונים. לא יהיו עוד חשובים יותר וחשובים פחות, והחלטות יתקבלו בדרך דמוקרטית על ידי כולם".

ייצוג לכולם

לפני כשנה פרשו נציגי ועד הגנים מהעמותה, על רקע מחלוקת אישית קשה בין יו"ר ועד הגנים, מיכל כץ, לבין יו"ר הוועד העירוני, ניסן משכיל. "עד יום שני בלילה, המועד שיו"ר העמותה ניסן משכיל קבע שבו יש לאשר את נוסח התקנון, ניסיתי להגיע לנוסח מוסכם. היינו קרובים להגיע לכך, אבל ניסן החליט לא לאשר את הנוסח. הנוסח הקיים קובע שלמצטרפים החדשים לעמותה, כולל אלה שפרשו ממנה, תהיה זכות לבחור ולהיבחר רק כעבור שנה ממועד הצטרפותם. אנחנו דרשנו שכל היו"רים בבתי הספר ובאשכולות הגנים יצטרפו לעמותה, יצביעו על התקנון המוסכם על כולם, ותוך 14 יום ייערכו בחירות כשכולם יוכלו לבחור ולהיבחר". 

לזר. "לא אתן יד לפילוג" | צילום: יוגב עמרני

לטענת לזר, עם פרישתו מהעמותה, נוצר רוב ליו"רים הפורשים — 16 שפרשו לעומת 15 שנותרו בעמותה. בסבב טלפוני שערך עם כל היו"רים, נקבע מועד חדש לבחירות. "כבר היו תקדימים בערים אחרות, שרוב חברי הוועד פרשו והכריזו על בחירות חדשות", אומר לזר ומוסיף: "המטרה עכשיו היא לאחד את הוועד. לא יכול להיות שנמשיך להתווכח על תקנונים ונהלים במקום לעסוק בבעיות התלמידים".

"לא ניתן יד למחטף"

לדברי מזכיר ועד ההורים, שרון קוטלר - ניסן משכיל, שבעת הזאת נמצא בחו"ל לרגל עבודתו, ביקש מלזר לדחות את השיחה ביניהם, אבל לזר הזדרז לפרסם את הודעתו. בעניין קביעת מועד לבחירות חדשות אומר קוטלר: "אמרתי להם, קודם תצטרפו, אחר כך תצביעו על התקנון, ואם אתם רוצים להקדים את הבחירות, תוכלו לעשות זאת על פי הנוסח החדש של התקנון, ואז הן ייערכו בתוך 14 יום. בוועד ההורים העירוני בהרצליה, שפועל כעמותה במשך יותר מעשור, חברים נציגי מוסדות לימוד רבים יותר מאשר הפורשים. הנציגים נבחרו ואושרו בבחירות תקינות. רוב הטענות לנוסח התקנון אינן מבוססות, וחלקן אף מתייחסות להערות שההורים עצמם ביקשו להכניס לתקנון.

"החברים שעזבו אומרים, שהם יקימו נציגות חלופית שתתנהל בלי נוהל. הרי גם הוועד העירוני התנהל על פי נוהל סדור ומוסכם, וכאשר התגלה כי היועץ המשפטי הקודם לא הגיש אותו כתקנון רשמי, הוקם צוות בראשות לזר, כדי לתקנן את הנוהל המוסדר. ועד ההורים העירוני לא ייתן יד למחטף שמנסים לקיים הורים שילדיהם מסיימים את שנת הלימודים במוסד הלימוד שממנו באו, ואשר מנסים לקיים הליך בחירות מזורז בחודשי החופשה מהלימודים, כדי לקבוע עובדה לוועדים המוסדיים שייבחרו בעוד חודשיים בבתי הספר". 

לדברי אחד מנציגי הגנים, אסף שוחמי, "העמותה הזו אינה מייצגת את רוב הורי העיר, ומנוהלת על ידי איש אחד, שכבר שמונה שנים עושה הכל כדי להחזיק בכיסא שלו".

לדברי יו"ר ועד ההורים בבית הספר לבטוב בעיר, ולשעבר יו"ר ועד הגנים, תומר שילה, "כפי שדרשנו כל העת, נשמח לקיים הליך בחירות פתוח, שבו יוכלו להשתתף כל נציגי מוסדות החינוך בעיר".

לדברי לזר, מנכ"ל העירייה, יהודה בן עזרא, כבר הבטיח לו לקיים בשבוע הבא פגישה כדי לדון בענייני הוועד.

תגובות

מוועד ההורים העירוני נמסר: "בהמשך לבקשת חברי הוועד העירוני, לאמץ תקנון שמתאים לוועד עירוני במקום התקנון המצוי, הוקם צוות בראשות ליאור לזר, לצורך יצירת תקנון מוסכם, שיתווה את אופן עבודת הוועד העירוני. חברי הוועד העירוני שפרשו בשל העדר תקנון היו שותפים להגהת התקנון, והוסכם כי לאחר יצירת הגרסה האחרונה, יחזרו החברים שפרשו, ויצביעו על פי חוק, כחברי העמותה, על קבלתו. לזר ביקש לרכז את הנושאים הפתוחים ולדון בקבוצה קטנה על הפערים, אולם בפועל לא השיב לשואלים ולא קבע פגישות גישור

"השבוע הועלה התקנון להצבעה, ונציגים מסוימים ביקשו להעמיד אולטימטום על מספר נציגי הגנים או לחלופין להביא לפירוק העמותה. בשלב מסוים ביקשו לזר ונציגים נוספים לאשר את התקנון, בתנאי שמיד יתקיימו בחירות, אולם להמשיך ולהתנהל על פי התקנון המצוי, שאותו ביקשו אותם הנציגים לשנות. משהבין לזר כי יש רוב לאישור התקנון, וכנראה בשל הבטחות תמיכה שקיבל מהנציגים שפרשו, החליט לפרוש מוועד ההורים העירוני, להתנגד לאישור התקנון, ולהכריז על בחירות חיצוניות מחוץ לוועד ההורים העירוני. אנו מצרים על כי גורמים קיצוניים בוועד ההורים, שלא היו פעילים בכל צוות שהוא או בכל פעילות שהיא למען ההורים בעיר, אף שנבחרו על ידי ההורים למטרה זו, התמקדו מתחילת השנה בפירוק הוועד במקום בעשייה".

משכיל. עומד בראש עמותת ועד ההורים | צילום: יוגב עמרני

יו"ר ועד ההורים העירוני, ניסן משכיל, מסר: "נושא החינוך ותשתיות החינוך קרוב ללבי וחשוב לי להשפיע. זו הסיבה היחידה שנשארתי, שהרי זה עול כבד ועומס גדול. לצערי, בשנה האחרונה היו"רים הפורשים מתעסקים יותר בתקנון במקום לעסוק בעניינים הדחופים של החינוך והתשתיות בבית הספר. כל הסחרור הזה של הוועד, והכניסה לתהליכים לא רציונליים מצמצם את היכולת של ועד ההורים העירוני לקדם את תוכניות החינוך לשנה הבאה. אני אסיים את תפקידי בקדנציה הזו".

מעיריית הרצליה נמסר: "עיריית הרצליה פועלת בניסיון לאחד את הקרע בין הניצים, כדי להבטיח המשך קידומם של נושאים מהותיים בתחום חינוך ילדי העיר".