אינה ותומס גרוס, על רקע קברה של האם | צילום: "Ina gross justice project"

בית המשפט המחוזי בירושלים הכריז אמש (שני) על תומס יוסף גרוס (63), תושב הרצליה המואשם ברצח אמו אינה גרוס בארצות הברית, כבר הסגרה. זאת בעקבות בקשה שהגישה לפני כחצי שנה המחלקה הבילאומית בפרקליטות המדינה.

בפברואר 2017 ביקשה ממשלת ארה"ב את הסגרתו של גרוס, המבוקש במדינת פלורידה, לשם העמדתו לדין בגין עבירת רצח מדרגה ראשונה. מבקשת ההסגרה וחומר הראיות המצורף אליה עולה כי גרוס נסע בינואר 2012 לבקר את אמו בפלורידה. בלילה שלפני טיסתו המתוכננת ארצה, בין ה-8 ל-9 בינואר 2012, הוא החליט לרצוח את אמו.

לפי כתב האישום, במהלך אותו לילה הוא סימם אותה באמצעות סם הרדמה והביאה אל מכוניתה שבמוסך הבית. במוסך דקר גרוס את אמו בצווארה באמצעות סכין שנטל ממטבח הבית. לאחר הרצח, בסביבות השעה 5:30 בבוקר, הוא הזעיק לבית האם את כוחות ההצלה, שבפניהם טען כי התעורר משנתו ומצא את גופתה במוסך הבית

אלא שלפי בקשת ההסגרה, מקבץ ראיות נסיבתיות מוביל למסקנה כי גרוס רצח את אימו ואחר כך הזעיק את כוחות המשטרה, בניסיון לצייר את ההתרחשות כהתאבדות או שוד שהסתבך. לפי תצהיר שמסרה אחותו של גרוס, המניע לרצח הוא סירובה של האם להמשיך ולהעביר לו כספים והעובדה שהיו לה נכסים בשווי של למעלה מארבעה מיליון דולר. ב- 10 במרץ 2015 הוגש כתב אישום נגד גרוס ובאותו היום הוצא צו מעצר חדש נגדו.

גרוס בבית המשפט לאחר מעצרו | צילום: יעל פרידסון

סנגורו של בסרגליק מסר כי יערער על החלטת בית המשפט להסגיר את מרשו לארצות הברית. לאחר מעצרו של יוסף, סיפר עורך הדין למיינט הרצליה על המקרה: "הייתה נסיעה לארצות הברית לצורך אירוע של אביו, שם פגש גם את אמו. בשלב מסוים לפנות בוקר הוא גילה שאמו במצב קשה. הוא ביצע החייאה באמו והתקשר למשטרה. השוטרים שחקרו אותו ב-9 בינואר 2012, שחררו אותו ללא כל תנאי. לא נתנו לו צו עיכוב יציאה מהארץ ולא נאמר שהוא דרוש לחקירה. אחותו מנהלת מולו מסע שיימינג. אין שום שחר לחשדות".