"הצורך בולט מאוד" | צילום: אבי מועלם

תושבי שכונת נווה ישראל בהרצליה, ובעיקר תושבות השכונה, הביעו דרישה להקמת מקווה טהרה בשכונה הוותיקה בעיר, שאין בה ולו מקווה אחד. לדברי התושבים, בגלל אכלוס שכונת גליל ים הצמודה, הצורך במקווה הולך וגובר. חבר מועצת העיר, צבי וייס, שלח השבוע פנייה בנושא לראש העירייה, משה פדלון, וביקש לבחון את הבקשה, בהתאם לשטחים החומים באיזור.

לדברי רוני סעדה, תושבת השכונה זה 23 שנה, "כל השנים נאלצתי לנסוע למרכז העיר כדי לטבול במקווה. בשכונת נווה ישראל יש כעשרה בתי כנסת, הציבור הדתי-מסורתי בשכונה הולך ומתרחב, אך לנשות השכונה אין מקווה. יש צורך חיוני במקווה, כדי שלא נצטרך לנסוע ברכב רק כדי לקבל שירות דת בסיסי, שבדרך כלל מצוי בקרבת הבית. בעבר ניסינו כמה דרכים להקים מקווה בשכונה, אבל זה לא יצא לפועל. עכשיו התאגדנו, כמה תושבים ונציגים, פנינו לחברי המועצה המייצגים את הציבור הדתי, והבענו את הצורך. אנחנו מקווים שבעירייה ייענו לבקשתנו".

"נולדתי בשכונת נווה ישראל וכל השנים הלכנו למרכז הרצליה כדי לטבול במקווה", מוסיפה תושבת השכונה, מלי מזרחי. "עם השנים הצטרפו לשכונה עוד תושבים, והביקוש למקווה שכונתי עלה. לא רק בקרב תושבות דתיות, אלא גם חילוניות ומסורתיות. המודעות לחשיבות של מקווה טהרה עולה, בעיקר בקרב הצעירות, והצורך הוא בולט מאוד. הגיע הזמן שייענו לצרכינו".

במכתב שהעביר כאמור השבוע וייס לפדלון, נכתב: "בימים אלה מתנהלות בעירייה ישיבות לתכנון מבני ציבור באיזור זה. מובן מאליו, שגם שירותי הדת נכללים בהגדרה של מבני ציבור, וביניהם, במיוחד יש חשיבות ועדיפות למקווה, שצריך להיות בקרבת איזור המגורים".

"מדובר בשכונה ותיקה מאוד שאין בה מקווה, והצורך הוא ברור", מסביר וייס. "בגלל ההתחדשות העירונית והמשפחות החדשות הצעירות שמגיעות לשכונה, הצורך עולה ומתחזק. שכונת נווה ישראל צמודה לשכונה החדשה גליל ים, ושם בונים אלפי דירות חדשות. לכן אני חושב, שיותר מתמיד צריך למצוא שטח ציבורי לכך. כמו שבונים בתי ספר, יש הצדקה בבניית מקווה, לפחות אחד, בשכונה".

מעיריית הרצליה נמסר: "כמו כל החלטה לגבי הקמת מבנה ציבורי, הנבחנת באמצעות גופי התכנון והוועדה המקומית - כך תיבחן גם ההחלטה לגבי נושא המקווה".