צילום: אסף אמר

"ספסלי הנתינה" הוא מיזם קהילתי שמתפרש בעשרות נקודות ברחבי הארץ, אבל בהרצליה המיזם תפס במיוחד: השבוע הושק ספסל הנתינה הרביעי בעיר, מקום בו תוכלו להשאיר דברים שאתם לא צריכים ולקחת דברים אחרים ללא תשלום.

הפרויקט נולד ביוזמתה של סיניה זילברמן, מתוך רצון לשתף האחד את השני, ללא עלות, בפריטים שאין לנו צורך בהם, אך עבור אחרים הם משמעותיים וחשובים. הספסלים נולדו מתוך רעיון של קיימות ושמירה על הסביבה - במקום לזרוק חפצים שאין לנו שימוש בהם, אפשר להעבירם הלאה.

מדובר בספסלים ציבוריים שמוקדשים למטרה נעלה זו. לכל ספסל הוצמד אחראי, שתפקידו לשמור על הסדר ועל הפעילות השוטפת. בהרצליה ישנם שלושה ספסלי נתינה הפועלים כבר כמה חודשים: ברחוב הדר 6, ברחוב בר כוכבא 57 בשכונת נווה ישראל ובכיכר טיראן בהרצליה פיתוח. ספסל רביעי נפתח ביום שלישי השבוע בשכונת נוף ים ברחוב נווה עובד 6.

הפעיל החברתי אסף אמר הוא אחראי הספסל בשכונת נווה ישראל. "מדובר במיזם קהילתי מדהים, שעלותו כמה שקלים בודדים. כל הדרוש זה ארגז ושלט", הוא מספר. "כך גם הסביבה של הספסל עצמו נשמרת נקייה. אחראי ספסל דואג שהאזור יהיה מזמין ואני אישית דואג לגרוף את העלים מהאזור שלי.

"אני דואג לשווק את הספסל באמצעות הפייסבוק ואפילו שכנעתי את ראש העירייה להצטלם ולכתוב בעמוד שלו על הספסל. אני דואג שהכל יהיה נעים לעין, כדי שהפעילות תצליח, ודואג בעצמי לשים בספסל דברים שאני לא צריך או שהבנות שלי כבר לא משתמשות. חשוב שהדברים יהיו במצב טוב. לא מדובר בדברים מקולקלים שרוצים להיפטר מהם, אלא בדברים שבאמת אין בהם שימוש ונורא חבל לזרוק, למשל - סט קערות זכוכית מיותר. אם נזרוק, ייקח לזה שנים להתכלות, אבל אולי יש מישהו בעיר שבדיוק צריך?".

איזה תגובות אתה מקבל?

"התגובות מקסימות, הספסל אצלנו בנווה ישראל שוקק חיים. החשיפה לספסל מגיעה לאלפי אנשים והם באים במיוחד להניח דברים בארגז. התגובות חמות והשמועה על כך עוברת מפה לאוזן. יש פה חינוך לקהילתיות ולשמירה על הסביבה, יש פה רק דברים טובים, אז זה עובד".

כאמור, השבוע הושק הספסל הרביעי בשכונת נוף ים. תושבת השכונה גלית שייביץ היא האחראית עליו: "אנחנו בעידן של שפע, לכולנו יש מלא חפצים שאנחנו לא צריכים אבל קשה לנו לזרוק כי הם במצב טוב. הספסל נותן מענה לנתינה וקבלה של חפצים. זה נמצא על הדרך, ליד הבית שלנו, לא צריך לנסוע במיוחד ולא נותן תחושה של נזקקות כי הספסל נעים למראה והחפצים הם לא זבל, אלא פשוט מיותרים עבור אדם מסוים, כאשר הם אוצר עבור אדם אחר. זה פרויקט מאוד יפה ששמחתי לקחת על עצמי. הספסל נועד לכלים, משחקי ילדים, ספרים, נעליים שרכשנו במידה הלא נכונה, חולצות בית ספר, אקססוריז, מוצרי בית ועוד".

מה את עושה כדי שהפעילות תהיה אפקטיבית?

"דואגת שאם הארגז מתרוקן, למלא אותו, דואגת שהספסל מסודר והדברים מונחים בכבוד ומעודדת את הקהילה להעז ולהשתמש בספסל. הספסל נפתח רק השבוע וכבר קיבלתי תגובות מקסימות מהסביבה, אנשים מעלים רעיונות לחפצים שאפשר לשים עליו. אתמול שמתי תיק וכובע והיום ראיתי שהדברים נלקחו ושמו כבר דברים חדשים. זה מאוד משמח, אני מחכה לראות לאן זה יתפתח. אני מאמינה שזה יכול להעצים את הקהילה".