תאונה בהרצליה. "זה נהיה פרויקט חברתי" | צילום ארכיון: נמרוד גליקמן

מרכז החדשות העירוני בהרצליה מגייס מתנדבים חדשים למיזם "שומרי הדרך", שבו תושבים מתנדבים מתעדים עבירות תנועה באמצעות אפליקציה ייעודית בטלפון הנייד. השבוע התקיים כנס השקת השירות ב"בית קינן" בעיר. "שומרי הדרך" הוא פרויקט של עמותת "נתיב בטוח". עמותה זו גיבשה את הפתרון הטכנולוגי שיוקם במסגרת ה-HAC הרצליה (מרכז חדשות עירוני, שעוסק בנושא של ערים חכמות), בשיתוף פעולה עם משטרת ישראל. פיתוח המיזם היה סטארט-אפ בעקבות "קול קורא" שהוציא ה-HAC.

משטרת ישראל תתמוך בפעילות, ותתקצב אותה, בתמיכת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. הטכנולוגיה מאפשרת לאזרחים ולמתנדבים שאושרו על ידי העמותה, והצהירו שאין להם עבירות תנועה, לשמש כ"עיניים" של המשטרה ברחבי העיר. כאשר מתבצעת עבירת תנועה, התיעוד (שמתבצע אוטומטית לאורך כל הנסיעה) יועבר באמצעות אפליקציה בטלפון הנייד של "שומר הדרך". העבירה המצולמת משמשת כעדות, ויכולה לשמש כראיה בבית המשפט.

כשמדובר בעבירה מסכנת חיים, מבצע העבירה יקבל עונש על פי דין, הכולל קנס ונקודות. כשמדובר בעבירה שאינה מסכנת חיים, מבצע העבירה יקבל מעין שיעור חינוכי: מכתב, ובו ייכתב, כי העבירה שביצע תועדה, כדי שהציבור יידע שעבירות תנועה בכביש מתועדות גם בלי ידיעתם של הנהגים.

סרטון הסברה מטעם הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים

עמותת "נתיב בטוח" הוקמה לפני שש שנים, על ידי זמר בלונדהיים ויאיר נתיב. לדברי נתיב, "העמותה הוקמה מתוך צורך לשנות את תרבות הנהיגה. כבר עשרות אלפי מתנדבים נרתמו לפעילות, בשיתוף פעולה עם המשטרה ועם הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. יש אזרחים רבים שאכפת להם, ואנשים רבים שרוצים לשנות. הכלי של 'שומרי הדרך' מאפשר לכל אזרח לתעד עבירות חמורות. בהתחלה זה היה פרויקט טכנולוגי, ועכשיו, לאחר שהצטרפו כל כך הרבה מתנדבים חדשים, זה נהיה פרויקט חברתי".

מה עומד מאחורי העמותה והמיזם?

"תאונות הדרכים הפכו לתופעה ארצית, שהגיעה גם אליי. לפני שש שנים אבי ואני נסענו יחד לעבודה שלו. נהג מערבל בטון נסע באור אדום, כאשר בדמו שרידי סם, כך על פי כתב האישום, ופגע בנו. ניסיתי להחיות את אבא שלי, אבל לצערי הרב, הוא נפטר. הוא מת בגלל תאונת דרכים, שלא היתה צריכה לקרות. זאת היתה המוטיבציה שלי להקים את העמותה, ולחפש דרכים וכלים כדי למנוע את התאונות הבאות".