נפתח לרחצה. חוף נוף ים השבוע | צילום: נועה בן צבי

פתיחת עונת הרחצה בהרצליה לוותה בבלבול. חוף נוף ים (סידני עלי) הופיע ברשימת החופים הפתוחים של העירייה, זאת למרות הודעת משרד הפנים מלפני כחודשיים על כך שיהיה סגור לאורך שנה שלמה בשל זיהום במים. מבדיקת מיינט הרצליה עולה כי הדגימות שלקח מאז משרד הבריאות נמצאו תקינות והחוף נפתח מחדש לרחצה - רק שמשרד הפנים שכח להודיע על כך לציבור.

חוף זה נודע כחוף ברמת זיהום מים גבוהה בשל שפכים שהוזרמו אל הים על ידי מפעל תע"ש, ואשר יצרו שם את "הכתם הצהוב". בעונת הרחצה האחרונה נפתח ונסגר החוף לסירוגין בהתאם להתפשטות הכתם.

כזכור, זהו זיהום שלגביו התחייבה המדינה לפני בית המשפט העליון כבר בסוף 2015, כי יטוהר תוך ארבע שנים, התחייבות שקיבלה תוקף של פסק דין. אולם עד חודש פברואר טרם החלו עבודות הטיהור במקום. מה שהוביל את משרד הבריאות להודיע על סגירת החוף למשך שנה לפחות, בין היתר על מנת לבחון אפשרויות לצמצום ה"כתם".

חוף נוף ים בחודש פברואר, לאחר סגירותו | צילום: אריאל ימיני

לפני שבוע נפתחה עונת הרחצה ברחבי הארץ באופן רשמי ובתוכה נכלל גם חוף נוף ים כמותר לרחצה. בעקבות המסרים הסותרים בין משרדי הממשלה והעירייה, יצאנו לבדוק מה קורה בשטח וגילינו כי השלט האוסר על הרחצה הוסר, וכן יש במקום שירותי הצלה ועזרה ראשונה. כלומר - נערכו כל השינויים לפתיחת עונת הרחצה, רק שכחו לעדכן את הציבור.

לבקשתנו, משרד הבריאות הסביר כי חוף נוף ים בהחלט מותר לרחצה. "מי חופי הרחצה המוכרזים בישראל נדגמים לבדיקת איכותם המיקרוביאלית על ידי הרשות המקומית, בתדירות שנקבעה על ידי משרד הבריאות", מסבירים במשרד. "דגימות המים ניטלות באזור הרחצה שמול סוכת המציל ונשלחות לבדיקה במעבדה מוכרת, לגילוי וזיהוי חיידקים ממוצא צואתי, על פי הנדרש בתקן למי ים. קבוצות חיידקים אלה משמשות כסמנים לזיהום מי הים בחיידקים. בדיקת המעבדה אורכת כ-24 שעות. לידיעתכם, כל חופי הרצליה מותרים לרחצה".

ממשרד הפנים נמסר בנושא כי "חוף נוף ים בהרצליה מותר לרחצה לאור הודעת משרד הבריאות כי בדיקות מי הים נמצאו תקינות".

מעיריית הרצליה טרם נמסרה תגובה.