רחוב וייצמן בהרצליה | צילום: אסף פרידמן

החל ממחר (שלישי) לא יונפקו היתרים לתמ"א 38 במרכז העיר. כך החליטה הוועדה לתכנון ובנייה בישיבתה האחרונה, בעקבות בקשה שהביא לדיון ראש העיר משה פדלון. הסיבה להחלטה החריגה בנוף התמ"א ההולך ומתפתח היא חוסר הלימה בין תוכניות ההתחדשות העירונית לבין תוכניות פיתוח התשתיות העירוניות.

בעיריית הרצליה מסבירים כי ההחלטה התקבלה בעקבות בקשתו של ראש העיר, משה פדלון, אשר הובאה לדיון בוועדה המקומית שנערכה לפני כשבועיים (17.4) ועסקה באסטרטגיית ההתחדשות העירונית במרכז העיר.

מסקירה שנתן מינהל ההנדסה לחברי הוועדה עולה כי כבר כיום יש כ- 1,500 יחידות דיור הנמצאות בשלבים שונים של אישורי בנייה. לאור סקירת תנאי השטח במרכז העיר, החליטה הוועדה כי עולה צורך לייצר הלימה בין תוכנית התחדשות לבין תוכניות פיתוח התשתיות העירוניות, צירי התנועה, מים, ביוב וחשמל, מוסדות חינוך, מבני ציבור ועוד.

הקפאת אישורי הבנייה החל מחודש מאי נועדה למצוא מענה מקיף לתשתיות. יחד עם זאת, מבטיחית בעירייה, יאושרו תמ"אות במקרים חריגים. ראש העיר ברך על ההחלטה "המשלבת בין הרצון להתחדשות עירונית ושיפור איכות המגורים של התושבים לבין הראייה האסטרטגית הכוללת של הצורך בתכנון והתאמת התשתיות העירוניות למספר התושבים בעיר".

מפת העיר הרצליה - אזורי מרכז העיר | צילום: דוברות עיריית הרצליה

כזכור, תכנית המתאר העירונית שהופקדה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, נמשכה בחודש ספטמבר על ידי ראש העיר, על מנת לבחון צורך בשינויים וליצור הליך שיתוף ציבור. בהליך השיתוף שמתקיים בשלב זה במספר שכונות בעיר כולל אלפי אנשים, אך מעורר גם מחלוקת בקרב קבוצות בעיר באשר להתקדמות ההליך והיעדר שקיפות לכאורה. לעיריית הרצליה הוקצבה שנה וחצי ליצירת השינויים והגשתם המחודשת לוועדה המחוזית - עד מרץ 2019.