מימין: וידר ותמרי. "זה מאוד עוזר" | צילום: עיריית הרצליה

"לטייל בפארק בעיניים עצומות" היא יוזמה חדשה של עיריית הרצליה, במסגרתה רישתה את כל פארק הרצליה באפליקציה ייעודית, שבעזרתה יכולים אנשים עם מוגבלות בראייה, ולמעשה כל אחד שלא מכיר את המקום, להגיע לפארק ולהתמצא בו.

האפליקציה החדשה, פרי יוזמה של העירייה ושל הנהלת הפארק, מבוססת על הנחיות קוליות, שמדריכות את המשתמש היכן הוא נמצא ולאן הוא צריך ללכת. לדברי קרן טלקר, מנהלת תחום הנגישות בעירייה, "תחום האחריות שלנו הוא לאפשר לכל תושב בעיר עם מוגבלות לקחת חלק בכל פעילות בעיר. במסגרת זו אנו עמלים על הנגשת המרחב הציבורי. זה הנושא שנמצא בראש סדר העדיפויות שלנו. פארק הרצליה מונגש כולו לבעלי מוגבלות והחלטנו לקחת את זה לצעד הבא. חיפשנו עוד ועוד פתרונות הנגשה חדשניים ועוד שדרוגים, ולאחרונה התקנו אפליקציה שנקראת right hear — שמאפשרת אוריינטציה במרחב בצורה קולית, ובכך מנגישה את המרחב לבעלי לקויות ראייה ועיוורים".

איך האפליקציה עובדת?

"כל אדם יכול להוריד את האפליקציה הזאת בחינם לטלפון הסלולרי שלו ומיד האפליקציה מתחילה לדבר עם המשתמש. בהתחלה, היא תגיד למשתמש איפה הוא נמצא, למשל — אתה בכניסה לפארק הרצליה. הפארק מרושת בחיישנים שמדווחים על מיקום מדויק. אחר כך היא תיתן למשתמש מידע על הכיוון אליו הוא הולך או שתיתן לו הנחיות מדויקות ואת המסלול הנכון להגעה למקום מסוים אליו ירצה להגיע.

"המטרה היא שכל תושב שמגיע לפארק יוכל להתנייד בו עצמאית, מבלי לקבל עזרה. קהל היעד שלנו הוא בעיקר לקויי ראייה, הם הצרכנים הראשונים של האפליקציה הזאת, אבל היא עוזרת לכל אדם שצריך הדרכה בפארק. למשל, אדם המרותק לכיסא גלגלים ומבקש לדעת איפה נמצאים שירותי הנכים בפארק — האפליקציה תכוון אותו למקום הנכון".

דן וידר הוא עיוור תושב העיר, שנעזר בכלב נחייה. לפארק הרצליה מעולם לא הגיע, עד ששמע על האפליקציה. "בזכות האפליקציה אני יודע לאן ללכת ואיפה אני נמצא. האפליקציה מסבירה לי מה יש בשטח ואיפה נמצא כל דבר. אני נהנה מזה מאוד. בזכות האפליקציה אני מגיע עכשיו לפארק, שזה משהו שלא עשיתי עד כה, אז אני שמח מזה. האפליקציה נוחה ונגישה והיא מאוד עוזרת לי ליהנות לא רק מהפן של הנגישות, אלא ליהנות ממשהו שאני לא יכול לראות".

גם שירה תמרי, תושבת העיר שמתמודדת עם עיוורון מלא, בחנה את האפליקציה ונהנתה ממנה, אבל יש לה גם ביקורת: "האפליקציה מותאמת למכשירי סלולר חדישים יותר ואני משתמשת בדגם קצת ישן לא נהנית מהנחיות ומכיוונים. למרות זאת, האפליקציה עוזרת לי, כי כשהגעתי לפארק היא אמרה לי שמימיני יש בית קפה ומשמאלי מתקנים לילדים. זה מאוד עוזר. עד היום נעזרתי במישהו בשביל להסתובב בפארק ולהתמצא בו, אבל עכשיו אני יכולה להסתדר לבד וזה מאוד חשוב לי. זאת אפליקציה מעולה, אם כי יש מקום לשיפור".