"האישור יפגע באיזון בין אוניברסיטאות מחקר למכללות". המרכז הבינתחומי | צילום: אסנת גורארי טייב

מתקפה חריפה של ועד ראשי האוניברסיטאות נגד הכוונה להעניק היום (ג') למרכז הבינתחומי בהרצליה מסלול להענקת תואר דוקטור במשפטים. במסגרת ההחלטה תהפוך המכללה לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל.

"במקום לפעול למען האינטרס הלאומי", כתבו ראשי ועד האוניברסיטאות למועצה להשכלה גבוהה, "שהינו קידום המחקר האקדמי ומיצובה של ישראל כמובילה במדע פורץ דרך, מתרחש כעת מהלך של אישור הענקת תואר דוקטור למכללה ספציפית. מדובר באישור אשר יפגע באיזון בין אוניברסיטאות המחקר והמכללות.

"דוקטורט לא בא לידי ביטוי רק בשם 'דוקטור'", המשיכו בוועד למחות, "אלא במחקר עמוק ובמערכת שלמה שמפרה אותו. מוסד שמעניק תארים שלישיים צריך להיות מוסד עם עשייה מחקרית ארוכת טווח בתחומים רבים, אחרת יש פה תואר שהוא רק לצורך קבלת תואר, שאנשים יקבלו רק לצורך אגו או העלאת שכר - בעוד אחרים מבצעים מחקר עמוק ותחרותי ברמה גבוהה. חבל שמהלך זה במכללה יוביל לזילות תארי הדוקטורט. אנו תקווה כי אלו האחראיים על שמירת האינטרסים האקדמיים והלאומיים של ישראל יבינו במהרה את גודל הטעות ויעצרו את קידום המהלך, אשר צפוי לפגוע בדור העתיד של החוקרים בישראל".

בתגובה לדברים החריפים של ועד האוניברסיטאות, כתב שר החינוך נפתלי בנט בטוויטר: "חבריי באוניברסיטאות, פתיחת עולם המחקר למוסד פרטי (לא על חשבונכם וללא עלות של שקל לישראל!) לא מהווה איום עליכם, אלא ברכה להעצמת המחקר. אני קורא לכם לתמוך בהחלטה היסטורית זאת במועצה להשכלה גבוהה".