צילום אילוסטרציה: shutterstock

המפגשים הרנדומליים של תושבי הרצליה עם חיות הבר השונות הפכו כבר למעין הרגל. ל', תושב הרצליה, שנהג על שדרות אבא אבן בשבת שעברה, זיהה שועל חוצה את הכביש ונכנס לתוך גינה ציבורית (על שדרות אבא אבן בסמוך לרחוב וינגייט), בה מתקנים המיועדים לילדים.

ל' שזיהה את הבעייתיות במפגש פוטנציאלי בין חיות בר לבין ילדים, פנה אל המוקד העירוני על מנת שהעירייה תטפל במפגע, אך נתקל בתשובה מפתיעה. לטענתו המוקדן אמר לו שעליו (על ל') להתקשר ולדווח לרשות הטבע והגנים מאחר שהעירייה אינה מטפלת בנושאים מסוג זה. לאחר שפנה לעירייה בבקשה להסביר את תשובה זו, הוא קיבל את התגובה הבאה: 

"על פי חוק, הסמכות הבלעדית לטיפול בחיות בר הינה של רשות הטבע והגנים ולעירייה אין סמכות בנושא. ידוע לנו על שועלים ותנים סביב גבולות העיר אשר חודרים לתוך האזורים המיושבים בחיפוש אחר מזון - אנו מפזרים פיתיונות חיסון אוראליים כנגד מחלת הכלבת סביב כל גבולות העיר. העירייה פרסמה הנחיות לסגור פחים ולמנוע המצאות שאריות מזון בחצרות, בגנים הציבוריים ובשטח הציבורי. נציין כי שועל או תן בריאים אינם מהווים סכנה לבריאות הציבור. אנו מתנצלים על תחושתך בעקבות השיחה עם המוקד, והעברנו את פנייתך בכל מקרה לגורמים המקצועיים".

יש לציין, בחודשים האחרים זוהו באיזור הרצליה מספר רב של תנים, שועלים ואף חזירי בר שלפני כן המפגשים עימם היו נדירים, כל זאת עקב שטחי המחייה המצטמצמים של חיות בר אלו, הבנייה האינטנסיבית באיזור וחיפוש אחר מזון.

מרשות הטבע והגנים נמסר: "רשות הטבע והגנים, כמי שאמונה על יישום חוק הגנת חיית הבר, מספקת הנחיות מקצועיות לרשויות המקומיות לצד פעולות הסברה לציבור הרחב כיצד לצמצם את תופעת חיות הבר בתוך הערים. זאת בין היתר על ידי פעולות סניטציה כגון: הקפדה על ניקיון השטח העירוני, סגירת פחי אשפה ברחבי העיר, פינוי אשפה תכוף ואיסור האכלת חיות על ידי התושבים לרבות השארת צלחות אוכל ושתייה במדרכות. הקפדה על פעולות אלו יצמצמו את נוכחות חיות הבר שנכנסים לתוך אזורי המגורים כדי לחפש מזון זמין.

"לצד זה יש לציין כי חיות הבר שלעיתים משוטטות בערים, ביניהן תנים, שועלים, חזירי בר וכו' אינן מסוכנות לכשעצמן והן אף נרתעות מקרבת אדם יותר משהאדם נרתע מהן.

"במקרים בהם תושבי הערים מזהים חיית בר שמתנהגת באופן מוזר, תוקפני או מתקרבת לאדם יתר על המידה, יש לדווח על כך למוקד העירוני של העירייה, שהדבר נמצא בתחום אחריותה. מוקדים אלו נמצאים בקשר שוטף עם פקח רשות הטבע והגנים האזורי לקבלת הנחיות נוספות במידת הצורך".