נטע רוטמן ז"ל ואתר התאונה | צילום: דוברות מד"א

דקות בודדות לפי שנטע רוטמן ז"ל, שנהרגה מפגיעת עגורן, יצאה ממשרדי העמותה, יצא לפניה חבר המועצה יהונתן יסעור, לשעבר סגן וממלא מקום ראש עיריית הרצליה. יסעור, שעבד יחד עם נטע בעמותת "נגישות ישראל" כמתאם הפעולות מול הרשויות המקומיות, גילה רק בשעות הערב על האסון.

"יצאתי 8 דקות בערך לפני שנטע יצאה מהחניון של משרדי העמותה בצומת כפר סבא", הוא מספר למיינט הרצליה. "נסעתי לעבר ביתי ויותר מאוחר התחילו להתפרסם במהדורות החדשות על התאונה שהתרחשה מחוץ לחניון שלנו. ראיתי באינטרנט את התמונה של הרכב שנפגע, אבל לא תיארתי לעצמי שמדובר ברכב של נטע. בשעה 7 בערב התקשרה מנכ"לית העמותה שבישרה לנו כי ההרוגה בתאונה היא נטע. זה היה הלם גדול, אסון כבד.

נטע רוטמן ז"ל, בת 52 במותה, הייתה נכה מלידה והתניידה בכיסא גלגלים. היא כיהנה כמנהלת מחלקת ייעול ושימשה גם כמשנה למנכ"לית. "היא הייתה מעורבת בכל העשייה של העמותה", מספר יסעור. "היא אישה משכמה ומעלה, מקצוענית מוכשרת, אישה עם מוגבלות שלקחה את החיים בשתי ידיים והתגברה על המכשולים. נטע תמיד אמרה שהמוגבלות היא לא מגבלה אם יודעים ליצור את התנאים כמו שצריך, והיא בהחלט ידעה.

יהונתן יסעור | צילום: עידו ארז

"היא נהנתה מהחיים, הגיעה להישגים גדולים והייתה עמוד התווך בעמותה. היום אנחנו עובדי העמותה יושבים ביחד, אבל לא מסוגלים לעבוד, מחליפים רשמים וזיכרונות. היא הייתה חברה שלנו הרבה יותר מבוסית ויחד עם זאת קפדנית, יסודית וידענית. היא הייתה אינציקלופדיה מהלכת בכל הקשור לנגישות. זאת אבידה גדולה לא רק לנו, לחברים ולמשפחה, אלא לכל עוסקי הנגישות בארץ.

עוברות לך מחשבות על מה היה קורה אם היית יוצא 8 דקות מאוחר יותר?

"יש אנשים שאמרו לי שאם הייתי יוצא כמה דקות מאוחר יותר, אולי המנוף היה פוגע ברכב שלי. אומרים לי לברך את ברכת הגומל, אבל ברגע שהקורבן הוא בשר מבשרנו, לא חושבים על סיטואציות אחרות. הן מתגמדות". 

מתחילת השנה נהרגו שישה בני אדם בתאונות עבודה בבניין ו-23 נפצעו באורח בינוני עד קשה. אשתקד נהרגו 60 איש בתאונות עבודה. כ-60 אחוז מהתאונות הקטלניות באתרי בנייה הן נפילות מגובה.