צילום אילוסטרציה: shutterstock

מצליחים לדמיין מסיבת יום הולדת בגן בלי במבה על צלחות פלסטיק או את מסדרונות העירייה ללא כוסות קפה חד פעמיות?

אמש (ב') במהלך כנס רשויות החוף שהתקיים בבית חיל האוויר בהרצליה, הודיעו ראש העיר הרצליה משה פדלון, מנכ"ל עמותת "צלול" מאיה יעקבס ויו"ר החברה הכלכלית של הרצליה עו"ד יונתן יעקובוביץ, על השקת פרויקט "עיר ללא פלסטיק" - פילוט ראשון מסוגו בישראל, אשר נועד לצמצם משמעותית את כמות פסולת הפלסטיק החד פעמי שמייצרת העיר.

הפרויקט הוא פרי יוזמה של עמותת "צלול" ויופעל כשיתוף פעולה של העמותה, העירייה והחברה העירונית לפיתוח תיירות. הפיילוט יתחיל מבניין העירייה, ומשם ימשיך בהדרגה למוסדות העיר השונים; גני ילדים, בתי ספר, אירועים פומביים גדולים שמקיימת העיר ועוד.

הפיילוט מתוכנן להימשך כשנתיים, במהלכם בהדרגה כל מוסדות העיר יפסיקו להשתמש בכלים חד פעמיים, עם דגש על כוסות, צלחות וסכו"ם. התהליך יתקיים בליווי מקצועי של עמותת "צלול".

ראש העיר משה פדלון עם שר הכלכלה אלי כהן | צילום: דוברות עיריית הרצליה

מדובר בחלק ממגמה הקיימת בעולם להפחתת השימוש בכלים מפלסטיק. כך לדוגמה, אנגליה הודיעה כי תאסור על מכירת מוצרים שיש בהם מיקרו-פלסטיק. זאת לצד דרישת תשלום היטל בגובה של 25 פני על כוס קפה חד פעמית, איסור על שימוש בקשיות שתייה בברים, גבייה של 5 פני לשקיות פלסטיק ועוד. בצרפת איסור שימוש בכלים חד פעמיים מפלסטיק יחל משנת 2020. בגרמניה קיים כבר איסור על שימוש בכלים חד פעמיים באירועים עירוניים ועוד.

מנכ"ל עמותת צלול מאיה יעקבס: "הרצליה היא עיר שחיה את הים והוא חלק בלתי נפרד מחיי התושבים. זיהום הפלסטיק בים הוא אסון אקולוגי גדול, המוביל למותם של מאות אלפי בעלי חיים בעולם מדי שנה. מומחים קובעים כי עד שנת 2050 יהיה יותר פלסטיק בים מאשר בעלי חיים. 'עיר ללא פלסטיק' הינו פרויקט חשוב שמהווה נדבך בפעילות הכוללת של "צלול" למיגור אסון הטבע הסביבתי הנגרם מפלסטיק. אלה מצטרפים לחוק השקיות, לדרישה להחלת חוק הפיקדון על בקבוקי משקה גדולים וייזום הצעת חוק עתידית נוספת לצמצום שימוש בכלים חד פעמיים וסימונם בהנחיות אזהרה כפי שמסמנים על חפיסות סיגריות". 

מימין: יעקבוביץ', פדלון, יעקבס וכץ | צילום: שרון מלכי

יו״ר החברה העירונית לפיתוח התיירות בהרצליה, עו"ד יונתן יעקבוביץ, הוסיף: ״יוזמה זאת היא עוד מדרגה במסגרת החזון שמיושם בהרצליה בשנים האחרונות, במטרה לצמצם את השפעת האדם על הים, וזאת, כחלק מהמטרה ששמתי לעצמי להבטיח שהעיר הרצליה תדאג לשמר את הנכסים הכי חשובים שלה.