ישיבת המועצה, הערב | צילום: עיריית הרצליה

ההצבעה על חוק העזר העירוני החדש לפתיחת וסגירת בתי עסק בשבת, הסתיימה הערב (א') בישיבה שלא מן המניין, במחיאות כפיים מצד רוב הנוכחים. "חוק המרכולים" שמאיים בתקופה האחרונה על מקומם של הקניונים והקיוסקים בעיר, העיב על הסטטוס קוו העדין שמתקיים כבר שנים בהרצליה והעלה מחדש לדיון את סוגיית בתי העסק שפתוחים בשבת.

למרות ש"חוק המרכולים" עבר בכנסת כבר בשבוע שעבר ולמרות שלא ברור מה יהיה מקומו של חוק העזר העירוני הטרי, נראה כי ההצבעה התבססה יותר על עקרון מאשר על הצורך בחקיקה. יש לציין כי החוק תלוי עוד באישורו של שר הפנים.

בעד החוק הצביעו 13 חברי מועצה. 4 הצביעו נגד (אלעד צדיקוב, משה ועקנין, אבי ברדה וצבי וייס) וחברי המועצה ירון עולמי ויוסי קוממי לא נכחו בישיבה.

צדיקוב, שהתבטא מתחילת הפרשה נגד העברת חוק עזר עירוני חדש, אמר בישיבה ש"אי אפשר להתייחס לסוגייה מקומית כשבפועל היא סוגייה ארצית". כמו כן טען כי על ידי הכרזה על חלק מהמתחמים כמתחמי מסחר (כפי שהובא בחוק העזר החדש), יוכלו בתי עסק נוספים, שלא היו פתוחים בעבר בשבת, לעשות כן.

"בהרצליה יש סטטוס קוו מנצח", אמר פדלון, שרשם לעצמו ניצחון קטן. "אני בעד יהדות וערכים, אולם אני נגד כפייה דתית. חוק העזר יאפשר המשך הדו קיום בהרמוניה ובכבוד הדדי של כל מגזרי וגווני האוכלוסיה".

קבוצת "הרצליה חופשית" | צילום: נועה בן צבי

מעמית מרלה ו"הרצליה חופשית", שנאבקה לקידום החוק, נמסר: "אמנם באיחור, אבל ברוב גדול, אישרה מועצת העיר את חוק העזר של הרצליה לפתיחה של עסקים בשבת. שוב הוכח שכוח אזרחי חילוני הוא הכרחי על מנת לשמור על זכויותינו ועל צביון העיר. אנו גאים לייצג אלפים רבים של תושבים שהפגינו נחישות אזרחית".