סניף משרד הפנים, אמש | צילום: ענתי כהן

למאות האנשים שהגיעו אמש (ד') לסניף משרד הפנים בעיר ציפה תור ארוך. ארוך מאוד. מי שנכנס בשעות הצהריים המוקדמות, מצא עצמו מבלה במקום כמעט עד שעות הערב. ההמתנה הדרוכה בתור הלכה והתעצמה ככל שחלפו השעות והתגבר התסכול.

נציגת הסניף שיצאה לשוחח אמש עם עשרות הממתינים שכבר איבדו סבלנות אחרי שעות של המתנה, התנצלה והסבירה כי הסיבה לעומס שמורגש בתקופה האחרונה היא הפחתת המחיר להארכת דרכון. ואכן בעוד בחודשי הקיץ עומד המחיר על 245 שקלים, בחודשים נובמבר עד פברואר ניתן לעשות את אותה הפעולה תמורת 190 שקלים. מחיר מוזל חל גם למבקשי דרכון עד גיל 18, אז התעריף יהיה 90 שקלים, במקום 125-140 שקלים.

יש לציין כי סניף משרד הפנים המקומי, כמו גם סניפים רבים בכל רחבי הארץ, היה בבעיה דומה גם בחודשי הקיץ העמוסים, אז נכנס לתוקפו חוק המאגר הביומטרי. מערכת קביעת התורים המסורבלת, יחד עם היערכות לא מתאימה של המשרד, יצרו תורים ארוכים ותסכול גדול בקרב תושבי העיר.

"שעה וחמישים דקות אני ממתינה כדי שיקבלו אותי עבור הארכת דרכון", סיפרה אמש תושבת העיר. "שילמתי הכל באינטרנט. מתסכל שבעיר גדולה כמו שלנו אנחנו נאלצים להמתין שעות. זה מרגיש שמזלזלים בזמן שלנו".

תושבת אחרת הוסיפה: "זה ממש מוגזם. אני יושבת כאן שעה ועשרים ועדיין לא קיבלו אותי יש עוד שמונה אנשים לפניי. אני אאלץ להגיע לכאן שוב לסבל הזה, כי אני חייבת להוציא את הבת שלי מהגן".

"40 דקות עברו וקראו רק לשני אנשים" סיפר אחד הממתינים. "מפתיע אותי. לא ידעתי שאין כוח אדם במשרד הפנים".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "מזה מספר חודשים עברה הרשות לזימון תורים ופורסמו בנושא אינספור הודעות. מי שבוחר שלא לזמן תור מיודע מראש על זמני המתנה התלויים הן בעומס הלשכה והן בתורים הפנויים. אי לכך אנו שבים וממליצים לציבור לזמן תור מראש ולמנוע המתנה מיותרת".