חטיבת "שמואל הנגיד" | צילום: אסף פרידמן

צוות המורים בחטיבת "שמואל הנגיד" בהרצליה, ההנהלה, התלמידים והוריהם ממשיכים להיאבק בכוונת העירייה להחיל על בית הספר שישה ימי לימודים משנת הלימודים הבאה, במקום חמישה ימים הנהוגים בבית הספר זה שנים ארוכות.

"האם מעבר לעבודה בימי שישי אינו מהווה הרעת תנאי עבודה או שמא פגיעה בשיגרת עבודתן של המורות ובסטטוס-קוו של שנים?", כתבו בשבוע שעבר מורות בחטיבה למנכ"ל העירייה, יהודה בן עזרא, ולראש אגף החינוך, ד"ר יעקב נחום.

עוד ציינו המורות, כי "בבחינות המיצ"ב האחרונות חטיבת 'הנגיד' זינקה לראש הטבלה, עם הישגים מצוינים באנגלית, במתמטיקה ובמדעים ועקפה חטיבות אחרות, בהן לומדים שישה ימים בשבוע".

לטענת המורות, "שעות לימודים שפרושות על פני חמישה ימים, לא גורעות משעות ההעשרה המתקיימות בבית הספר. ישנן חטיבות הפועלות שישה ימים בשבוע, שאינן מגיעות לכמות כזו של שעות העשרה. מעבר לכך, תלמידי 'הנגיד' פעילים בתנועות נוער ומתנדבים באזרחות פעילה. יום שישי מאפשר להם להירתם ביתר נחת לאזרחות הפעילה, וכן מאפשר להם להשתתף בשיעורי מחול וספורט המתקיימים בבית הספר בשעות הבוקר".

באשר לטענת העירייה, כי שבוע הלימודים המקוצר פוגע גם בהשתלמויות המורים, כתבו המורות: "נושא השתלמויות המורים זכה להתייחסות פוגעת מאוד ופופוליסטית, בטענה שצוות 'הנגיד' אינו משתתף בהשתלמויות מקצועיות". 

בתגובה, השיב ראש אגף החינוך בעיר, ד"ר יעקב נחום: "הנושא מטופל זה שנתיים מול מנהלת בית הספר. תיערך פגישה מקצועית לכלל המורים בנושא זה, מול נציגי משרד החינוך ואגף החינוך. עד אז אני מבקש להימנע מנזק תדמיתי לבית הספר".

המורות מציינות, כי אף שמורות החטיבה הן עובדות משרד החינוך ולא עובדות עירייה, הסמכות להחליט על מספר ימי הלימוד במוסדות החינוך נתונה בלעדית בידי עיריית הרצליה, ולא בידי משרד החינוך.

מעיריית הרצליה נמסר: "הנושא בטיפול משרד החינוך והרשות המקומית. אמורה להתקיים פגישה מקצועית בין הגורמים הללו לבין הנהלת בית הספר, בסוגיות פדגוגיות ומערכתיות. בתום קבלת תשובות לסוגיות האלה, נשתף את יו"ר ועד ההורים בהתאם".

ממשרד החינוך נמסר: "מדובר בהחלטה עירונית, שמשרד החינוך שותף לה ומצדיק אותה. על פי החלטה עקרונית שהתקבלה בעיר, בשיתוף משרד החינוך, עברה מערכת החינוך העל יסודית לפעילות של שישה ימים בשבוע, כדי לתת מענה חינוכי מיטבי ומוגנות מלאה לתלמידים, במקסימום ימות השבוע. החטיבה היחידה שעדיין לא עשתה כן היא חטיבת 'הנגיד', ובשל כך בכוונת העירייה ומשרד החינוך להיפגש בשבוע הבא עם המורים, ולדון עימם בנושא".