צילום אילוסטרציה: shutterstock

בשנת 2017 נרשמה עלייה של 262 אחוז במספר התיקים על עבירות סמים (סחר ושימוש), שנפתחו לתלמידים בהרצליה. כך עולה מנתונים שנמסרו בכנס שנערך בעיר בשבוע שעבר, ביוזמת סגנית ראש העירייה, איה פרשקולניק, ובהשתתפות מנהל אגף החינוך בעירייה, מפקד משטרת גלילות, קצין הנוער בתחנה, נציגת הרשות למלחמה בסמים, מנהלי בתי ספר תיכוניים וחטיבות ביניים ויו"ר ועד ההורים העירוני.

עוד עולה מהנתונים, כי יש עלייה של 10.6 אחוז במספר תיקי הנוער, עלייה של 103.8 אחוז בסחר בסמים ועלייה של 98 אחוז בשימוש בסמים. כמו כן, ב-2017 נפתחו שני תיקים בגין תיווך בסם ושני תיקים בגין החזקת סם שלא לצריכה עצמית. יצוין כי ב-2016 לא נפתחו תיקים על עבירות דומות.

"המצב מדאיג מאוד ומחייב חשיבה משותפת של אגף החינוך, המשטרה, מנהלי בתי הספר וועד הורים העירוני, כדי לבחון דרכים להתמודדות עם התופעה", אומר יו"ר ועד ההורים העירוני, ניסן משכיל. "נדרשת חשיפת הנושא להורים ופעילות של הרשות לצמצום התופעה, בפעילויות ובהכוונה, החל מהחטיבות. נדרש שיתוף פעולה של העירייה עם המשטרה והרשות למאבק בסמים ובישיבת ועד הורים עירוני הקרובה יועלה הנושא לדיון".

מהמשטרה נמסר: "המלחמה בנגע הסמים ובפרט בקרב בני נוער, הוא בסדר עדיפות גבוה ומטופל במספר מישורים, בין היתר במישור המבצעי הגלוי ובזה הסמוי. מדובר בטיפול משולב זרועות של גורמי חינוך, עירייה, משטרה וגורמים נוספים, ואינו רק בתחום טיפולה הבלעדי של המשטרה. שיתוף הפעולה בין כלל הגורמים מתקיים זה שנים והמפגש שהתקיים הוא חלק ממנו. בין היתר, קציני הנוער נמצאים בקשר רצוף עם מנהלי בתי הספר, ומנהלים הידברות עם אוכלוסיית בית הספר. כל תלונה או ידיעה בגין סמים בבתי ספר מטופלות במהירות, במקצועיות וברגישות".

מעיריית הרצליה נמסר: "באופן כללי, קיים גידול בשימוש בקנאביס, וחלקו מוסבר על רקע שינוי מדיניות אי ההפללה הארצית. הנתונים בהרצליה, בדומה לכלל הנתונים הארציים שנמצאים בעלייה, מעוררים דאגה. הדיון בכנס שנערך בהרצליה התייחס לאופי השימוש העצמי בקנאביס בארץ. בהרצליה עושים הכול על מנת להקטין את השימוש בקנאביס. מתוך מחויבות לשלומם וביטחונם של בני הנוער בעיר, מפעילה העירייה תוכנית עירונית כוללת ומקיפה במוסדות החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, שמטרתה ליצור מעטפת מניעה, איתור, טיפול ואכיפה, תוך העלאת המודעות לנזקים הנגרמים מהשימוש בסמים אסורים וההשלכות החוקתיות לגבי השימוש.

"התוכנית מיושמת כבר מהקיץ האחרון בתנועות הנוער ובמתנ"סים, ועם תחילת שנת הלימודים בבתי הספר. התוכנית כוללת חיזוק מיומנויות של צוותים חינוכיים, שיח עם תלמידים והורים, לצד הסברה משטרתית, אכיפה במקרה הצורך, וטיפול פרטני מותאם לצורך. בנוסף, בשל התפשטות תופעת השימוש בסמים אסורים, פועלת העירייה להתקנת אמצעי אכיפה נוספים, הכוללים מערכות טלוויזיה במעגל סגור, בהתאמה לחוק במדינת ישראל".