אהרון כהן. "לא משתפים אותנו" | צילום: אסף פרידמן

ארבעה חברי ועד שכונת נווה עמל בהרצליה חתמו לאחרונה על עצומה הקוראת לעירייה לקיים בחירות לוועד: "לפני למעלה מעשור שנים התקיימו בחירות לוועד שכונת נווה עמל. הוועד מונה כיום חמישה חברים 'פעילים', אשר כל אחד פועל באופן עצמאי, מכיוון שזה שנים רבות לא התקיימה ישיבת ועד".

חברי הוועד - ציון דנוך, אהרון כהן, אורי ציוני ויחיאל גאולה טוענים, כי ניסיון העירייה לחבר את חברי הוועד עם קבוצת פעילים אחרת בשכונה - קבוצת "עמליה" ולהביא לכך שזו תהיה הנציגות הרשמית של השכונה - לא צלח. הם דורשים מהעירייה לקיים הליך בחירות מסודר.

"עובדתית, הוועד של נווה עמל כמעט ולא פעיל", אומר דנוך, חבר ותיק בוועד. "ההתנהלות היא לא לשביעות רצוננו, כי אנחנו מרגישים שהוציאו אותנו מהתמונה וזה לא מה שסוכם". חברי הוועד טוענים כי העירייה פועלת בעיקר מול חברי "עמליה", וזונחת אותם.

"ישנה קבוצה שמנהלת את העניינים בלי אף אחד, וזה לא תקין", מוסיף כהן.  "הם עושים כל מיני דברים בלי להתייעץ איתנו ולא משתפים אותנו. התחושה היא, שחברי הקבוצה החדשה עושים את הכל לבד ואנו דורשים או להמשיך יחד בעשייה או שיתקיימו בחירות".

"אני חושב שצריך לרענן את השורות ולהחליף חברים בוועד כמו שנעשה בשאר השכונות", מוסיף ציוני, חבר נוסף בוועד. "הניסיון לחבר את 'עמליה' לוועד השכונה לא צלח ואנחנו רוצים ועד חדש שייבחר".

איחוד או קרע?

לטענת ציוני, זה מספר שנים שלא התקיימו ישיבות ועד והצבעות, וההתנהלות של כל אחד מחברי הוועד נעשית באופן פרטני מול העירייה. "עם הזמן הבנו שהקבוצה החדשה המאוחדת 'ועד עמליה' זו רק כותרת ותו לא", טוען ציוני.

"הוועד הוא כעלה נידף בעיני העירייה וראש העירייה", אומר בכעס חבר הוועד יחיאל גאולה. "השכונה מוזנחת, ואין התייחסות לכל מה שקורה בה. זו בושה לשכונה ולעיר שזו ההתייחסות של העירייה לוועד. אנחנו מרגישים כמו ועד 'על הנייר'. אנחנו נבחרי הציבור, אבל כשניסינו לגלגל מהלכים מסוימים עמדנו בפני שוקת שבורה". 

לטענת חבר מועצת העיר יוסי קוממי, המתגורר בשכונה, לפני כשנתיים ביקש לקיים הליך בחירות מסודר לוועד. "מרבית חברי הוועד הנבחרים פנו אליי לפני כשנתיים ועם בקשה זו פניתי לעירייה, אך בקשתי טרם נענתה", הוא מסביר. "התחושה שלי היא שמושכים אותי עם הנושא הזה. לא ייתכן שהעירייה לא תקיים בחירות לוועד של שכונת מרכזית בהרצליה במשך כל כך הרבה שנים, כאשר היא לא מסבירה מדוע ובזמן שבשכונות אחרות התקיימו בחירות במועדן. אני מצפה מהעירייה שתבצע את המוטל עליה ותקיים את הבחירות במהירות האפשרית".

ויש גם מי שמתנגד לקיום הבחירות, כמו אלי צראף, יו"ר הוועד הישן של נווה עמל. "לא צריך בחירות", מסר. "כל אדם שחפץ בכך, מצטרף לוועד 'עמליה'".

מוועד "עמליה" נמסר: "בנובמבר נענינו לרעיון של ראש העירייה לשלב כוחות בין האנשים הפעילים שאכפת להם מהשכונה לבין הוועד הישן, לכדי נציגות של נווה עמל, שתוכר ככזו גם על ידי ראש העירייה והעירייה. קראנו לגוף החדש 'ועד עמליה'. עוד בפגישה הראשונה התחלקנו לוועדות עבודה ואנו ממשיכים לעבוד מול העירייה. איננו מבינים את מקור הטענות ונשמח לראות בינינו עוד אנשים פעילים, שהחיים בנווה עמל חשובים להם. לא נראה לנו שיש צורך בבחירות חדשות ומי שרוצה לפעול, מוזמן בכל עת".

מעיריית הרצליה נמסר: "ראש העירייה זימן ישיבה עם ועד השכונה, לדיון בנושאי השכונה בכלל ובנושאי הבחירות לוועד בפרט".