תן סמוך לטירת צבי | צילום: אביחי רן

שלושה תנים נגועים בכלבת נלכדו בגלבוע בסוף השבוע האחרון ומצטרפים לעשרות מקרים מתחילת השנה. מדובר במספר שיא, כאשר רוב מקרי הכלבת אובחנו בחודשים האחרונים. בעקבות חשש מהתפרצות המחלה במוקדים נוספים, השירות הווטרינרי ואגף שאיפ"ה בעיריית הרצליה החלו בפיזור פיתיונות חיסון למחלת הכלבת (חיסון פומי) המיועדים לתנים ולשועלים. הפיזור מתבצע בשטחים הפתוחים לאורך גבולות העיר. 

הפתיונות נראים כקוביות קטנות, המכילות את תרכיב החיסון והם אינם מזיקים לבעלי החיים הביתיים. יחד עם זאת, מסבירים בעירייה, חשוב למנוע ככל האפשר מגע בין חיות המחמד לפיתיון - על מנת להבטיח את יעילות מבצע החיסון. חשוב לציין כי תן ושועל בריאים אינם מזיקים לבני האדם.

"התנים והשועלים הם חלק מהסביבה האקולוגית הטבעית, ואנו פועלים על מנת לשמר את מגוון בעלי החיים תוך דאגה לשלומם ולבריאותם של התושבים", מסבירים בעירייה. "לאחרונה עלה מספר הפניות על חדירת תנים ושועלים לאזורים מיושבים. בדרך כלל הסיבה היא חיפוש אחר שאריות מזון הנמצא בסביבה האורבנית. בשל כך, יש לסגור היטב פחי אשפה ולדאוג לסביבה נקייה וללא שאריות מזון. במקרה של היתקלות בתן או שועל, הנכם מוזמנים לדווח למוקד העירוני".

הכלבת הינה מחלה ויראלית מדבקת וחשוכת מרפא. בעלי חיים ובני אדם נדבקים במחלה דרך נשיכה של בעל חיים נגוע או מגע של רוק נגוע עם הריריות. תקופת הדגירה של המחלה היא ארוכה ועשויה אף להגיע לעד שישה חודשים. המחלה עצמה מתבטאת בסימנים נוירולוגים קשים, פרכוסים ומוות בכל המקרים.

ב"בית החולים הווטרינרי בהרצליה" הביעו השבוע דאגה מריבוי המקרים והמליצו לבעלי כלבים באזור המרכז שלא לקחת את הכלב לטיולים בצפון הארץ בזמן זה, גם אם הכלב מחוסן. כמו כן, כלבים החיים באזורים הנגועים צריכים לצאת לטיולים ברצועה באורך של עד 2 מטרים. אין לגשת לחיות בר, אם חיית בר אינה מפחדת וניגשת אליכם, התרחקו מיד. יש לציין כי אם כלב מחוסן ננשך על ידי כלב משוטט, הוא יכנס להסגר של 45 יום על פי החוק.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה למקרי הכלבת החדשים באזור הצפון: "המשרד מבקש מכל מי שהיה במגע או שבעלי החיים שברשותו באו במגע באזור עם בעל חיים נגוע או משוטט, לפנות בדחיפות ללשכת הבריאות לשקילת הצורך למתן טיפול מונע. מי שננשך או נשרט על ידי בעל חיים, יש לשטוף מידיי את האזור במים זורמים וסבון, לחטא בחומרי חיטוי ולגשת ללשכת הבריאות".