הנובר | צילום: לימור בש

כבר שנים רבות ששמו של דניס הנובר, או לרוב רק "דניס", מהווה שם נרדף לכח, הישרדות ותרומה, בישראל בכלל אך בהרצליה בפרט. למעלה מ-25 אלף תלמידי בית ספר עברו במרכזי ההדרכה שלו, למדו הגנה עצמית, אך גם ספגו עקרונות היסוד אותם מבקש הנובר להנחיל: ערכי הכבוד לזולת, להורה, למדריך, לעצמם ולמדינה.

לא בכל יום נתקלים באדם עם סיפור חיים כה מורכב שלא רק התרומם לבדו מהקושי, אלא הצליח להשתמש בקשיים הללו ולעזור לאלפים. כעת, בגיל 80, דניס הנובר מעלה על הכתב את סיפור חייו מעורר ההשראה בספר "אלוף ללא נעליים" ומקווה להוציאו לאור.

לצורך מימון הספר, פנה הנובר לקמפיין מימון המונים, בו הוא מזמין את הציבור לתמוך בהוצאת הספר לאור על ידי רכישת עותק בטרם הדפסתו או רכישת תשורות במחירים מיוחדים. "אין פה רווח אישי, מטרת המימון החברתי הוא אפשרות להדפיס עוד ועוד העתקים שיהוו מורשת של אבי וגם לתת אפשרות לקהילה להחזיר על כל הטוב שאבי תרם במהלך השנים", מסבירה אור-לי הנובר בכר, בתו של הנובר שאחראית לקמפיין.

הנובר עם ילדיו: אורלי, גיא וירון | צילום: לימור בש

ואכן קשה להתעלם מסיפור חייו מעורר ההשראה של הנובר אשר נולד בדרום אפריקה בשנות ה-30. משפחת אביו נספתה בשואה ובשנים הראשונות לחייו הוא התגלגל בין משפחות אומנה ובתי יתומים וגדל במציאות בה ידע מחסור באוכל, ביגוד חם וביטחון, לצד אנטישמיות וגזענות.

בגיל 16 איבד הנובר את אביו והחליט לטענתו לשים קץ לחייו. אותה נקודה שכמעט שברה אותו, הייתה נקודת המפנה של חייו, אז הבין שהוא רוצה לסייע לא רק לעצמו אלא גם לאחרים. הוא עלה לישראל בשנת 1960 עם אשתו והתיישב במושב "מולדת" בצפון. שם עבד בעבודות כפיים עד שפתח את מרכז אמנויות הלחימה הראשון בישראל וייסד את שיטת "דניס הישרדות", שיטת הגנה עצמית. ב-1966 עבר הנובר להרצליה והקים כאן את מרכזו.

את הכבוד וההערכה להנובר ומפעל חייו ביטא ראש עיריית הרצליה במהלך חגיגות יום הולדתו ה-80 אשר התקיימו לאחרונה. את הטקס ארגנו תלמידיו של הנובר בבית חיל האוויר ואליו הוזמנו מאות, ביניהם מתאמניו בעבר ובהווה וניצולי שואה רבים. את הערב הנחה יגאל רביד ובין המברכים ניתן היה למצוא גם את ח"כ אבי דיכטר ואף הוקרנו ברכותיהם של הרב אקשטיין וראש הממשלה אשר הודה להנובר על תרומתו למדינת ישראל.

הנובר בחגיגות יום הולדתו עם דיכטר | צילום: לימור בש

את הספר תיכננו להעניק לו במתנה בטקס יום ההולדת, אך ריבוי החומרים והסיפורים הקשו על הדפסתו בזמן. כעת, כאמור, פונים הנובר ומשפחתו לציבור בבקשה לסייע במימון הוצאתו לאור של הספר.

"הסיפור מלמד על כוחות נפש בלתי רגילים", מסכם הנובר כשמתבקש להסביר על תהליך הכתיבה. "וזה מרתק לא פחות מהסיפור שבעקבותיו".