אפולוניה | צילום: עיריית הרצליה

זה לא נגמר עד שזה נגמר: אתמול (א') הגישה המדינה ערעור לבית המשפט העליון על פסק דין שניתן לפני כחודשיים בעניין תוכנית הבנייה באפולוניה. פסק הדין ביטל את תוכנית הבנייה באפולוניה שאושרה על ידי הותמ"ל וקבע כי היא תידון מחדש לאחר קבלת סקר סיכונים לקרקע המזוהמת שבמקום. פסק הדין ניתן לאחר שעיריית הרצליה, בעלי קרקעות ומפלגת הירוקים עתרו נגד התוכניות אותה מקדמת רשות מקרקעי ישראל.

את הערעור הגישה לבית המשפט העליון מדינת ישראל (בין היתר הותמ"ל, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בת"א, רשות מקרקעי ישראל וממשלת ישראל) נגד פסק דינו של השופט אליהו בכר שניתן בבית המשפט המחוזי בתל אביב. בערעור טוענת המדינה כי בפסק הדין נפלו שגיאות מהותיות המצדיקות את התערבות ערכאת הערעור ואת ביטול פסק הדין.

כמו כן טוענת המדינה כי "החלטת הותמ"ל בדבר אישור התוכנית התקבלה כדין... כשבפניה מצויה עמדתו המקיפה של המשרד להגנת הסביבה בכל הנוגע לסוגיית זיהומי הקרקע ולאחר שנשקלו על ידה כלל הטיעונים, לרבות בהתנגדויות שהוגשו, ומדובר בהחלטה שעולה בקנה אחד עם הוראות חוק הותמ"ל ועם המטרה הלאומית לשמה הוקמה הותמ"ל – להלחם במשבר הדיור הפוקד את ישראל". בנוסף טוענת המדינה כי בפני הותמ"ל עמד מידע נרחב ממקורות שונים בכל הנוגע להיקף הזיהומים במתחם תע"ש ובפרט סקר היסטורי וסקרים נוספים שנערכו בשנים האחרונות.

תוכנית אפולוניה כוללת בנייה של 2,700 יחידות דיור, שטחי מלונאות, מסחר, תעסוקה ספורט ונופש על פני 1,000 דונם.  בכתב הערעור מציינת המדינה את ייחודיות התןכנית בכך ש"לא רק תצמיח אלפי יחידות דיור על מקרקעין המצויים במרכז המדינה ובמקביל תפתח את הגן הלאומי אפולוניה, אלא שהתוכנית מהווה את המנוע הכלכלי שיאפשר בפועל ובהקדם את הטיפול בזיהומים הקיימים והידועים זה מכבר במתחם אפולוניה אשר בו פעל עד לפני עשרים שנה מפעל תע"ש".

כאמור, התוכנית לוותה בהתנגדות עזה בקרב פעילי איכות סביבה ורבים מתושבי העיר והיא נובעת בעיקר מערכי הטבע והארכיאולוגיה במקום. גם ראש העיר, משה פדלון, הביע את התנגדותו לתוכנית ואמר כי יציע למדינה חלופות לבנייה בשטח אפולוניה לנוכח ההתנגדות העזה שהתוכנית יצרה.

אלון כרמלי, ממובילי המאבק נגד התוכנית ומעותרי הבקשה לבטלה מסר: "המדינה נגד תושביה. המדינה מתעקשת לקדם תכנית דורסנית של מגדלי יוקרה לאורך חוף הים בניגוד לעמדת ראש העיר.  שמורת אפולוניה היא נכס טבע שצריך לשמר לטובת הציבור. אנחנו נגיב ונגיש ערעור שכנגד ונקווה שבית המשפט העליון יגן על חיי ילדינו מפני דורסנות הותמ"ל".