"טענתו בדבר התנהגות תמימה, אינה מתקבלת" | צילום אילוסטרציה: אבי רוקח

בית משפט השלום בתל אביב הרשיע לפני כשבוע וחצי את שי פורטל (36) מהרצליה, שוטר מאגף התנועה של משטרת מחוז תל אביב, בעבירות של אלימות כלפי אזרח, שאותו עיכב לאחר שסבר כי ביצע עבירת תנועה. בנוסף הורשע בשיבוש הליכי משפט.

הרקע להרשעתו של פורטל הוא אירוע במסגרתו סבר, כי אזרח שרכב על אופנוע ביצע עבירת תנועה. הוא עוכב על ידי פורטל בתחנת דלק, הציג בפניו את רשיונו, ואז החליט השוטר לבצע חיפוש על גופו. "אמרתי לו: על מה לעשות חיפוש? מה אני, עבריין? זה מעליב אותי", סיפר הרוכב בחקירתו והסביר, כי סירב לחיפוש ואף אמר לפורטל כי הדבר אינו נוח לו. "יש לזכור שמדובר באזרח אשר מצא עצמו לאחר בדיקה שגרתית של שוטר תנועה כשהוא עצור וחבול, כתוצאה מפגיעה שנגרמה לו על ידי מי שאמון על שמירת החוק", הסביר השופט איתן קורנהאוזר בהחלטתו להרשיע את פורטל. "התרשמותי הבלתי אמצעית היא מאזרח שנדהם מתקיפתו על ידי שוטר, ללא כל סיבה נראית לעין".

מהכרעת הדין עולה, כי לאחר שרוכב האופנוע סירב לאפשר לפורטל לבצע חיפוש על גופו, נגח פורטל בפניו, ריסס על פניו גז פלפל ואזק אותו. פורטל הכחיש את הדברים, אך כשזומן לחקירה במח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) הוא כבר נשמע אחרת. לפורטל הוצג סרטון האירוע ולאחר שנשאל בחקירתו האם הוא מאשר שלא רואים בסרטון שהאזרח מאיים עליו או עושה תנועות מאיימות שמצדיקות נגיחה בפניו, אמר: "אני אגיד בלב שלם, שאני רואה בסרטון שהנגיחה הייתה מיותרת, למרות שתחושת האיום זה משהו סובייקטיבי". חוקרת מח"ש סיפרה בעדותה בבית המשפט, כי "הוא אמר שהוא ממש מתבייש בהתנהגותו ומוכן לקבל עליו כל דין, גם אם יחליטו להעיף אותו מהמשטרה".

בהחלטתו להרשיע את פורטל, הפנה השופט לדוח האירוע המפורט שמילא פורטל לאחר מכן, ולכך שחודשיים לאחר מכן, טען בחקירתו במח"ש כי מדובר באירוע חריג מבחינתו, אבל הוא בקושי זוכר ממנו משהו. "פורטל מסר מספר גרסאות שונות ומתפתחות", קבע השופט.

את עבירת שיבוש הליכי החקירה ייחס בית המשפט לעובדה שפורטל ביקש מהשוטרת שהייתה איתו באירוע לכתוב בדוח האירוע, כי הכה את האזרח בשל התנגדותו למעצר. "הוכח מעבר לכל ספק סביר, כי במהלך פעולת חקירה לגבי עצור, הנחה פורטל את השוטרת לכתוב מספר דברים בדוח הפעולה שלה", קבע השופט. "טענתו בדבר התנהגות תמימה וללא כוונה לשבש מהלכי משפט, אינה מתקבלת על הדעת".

בימים אלו מתנהל נגד השוטר הליך משפטי נוסף. נגד פורטל הוגש כתב אישום על אלימות, והוא מואשם כי הכה באמצעות ארגז בראשו של אזרח כבול באזיקים, לאחר שזה נעצר על ידו והוכנס לניידת.