משה פדלון | צילום: נמרוד גליקמן

היום (ה'), לאחר שקיבלה סקירה ממהנדס העיר בנוגע לסמכויות הותמ"ל והוועדה המחוזית, החליטה הוועדה המקומית הרצליה פה אחד כי היא מתנגדת לכך שהתוכניות יטופלו בותמ"ל (הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור). הבקשה מגיעה על רקע הצהרת משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל כי בכוונתם לבנות שכונה בת 10 אלף יחידות דיור על שטח שדה התעופה.

העירייה מבקשת למעשה מהממשלה להעביר את התוכניות של "קריית שחקים", "צפון הרצליה", מט"ש (מכון טיהור שפכים), הר/200 (חוף התכלת) ואפולוניה, הכוללות יחדיו אלפי יחידות דיור - לטיפול הוועדה המחוזית.

בהחלטתה ציינה הוועדה כי "הוועדה סבורה שישנם כוחות מקצועיים ואיכותיים, הן בוועדה המקומית והן בוועדה המחוזית, על מנת לקדם תוכניות אלו בצורה המיטבית ומהירה ובשים לב לצרכי תושבי העיר הרצליה והצרכים התכנוניים של העיר".

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, אמר בהמשך להחלטה: "לא ניתן יד לקידום המהיר של בניית אלפי יחידות דיור בתוך העיר מבלי לתת מענה ברמה הלאומית לתשתיות בסיסיות של צירי תחבורה, מחלפים, תחנות רכבת, תשתיות מים, חשמל ועוד. הרצליה תמשיך לסייע למאמץ הלאומי לפתרון נושא הדיור ואנו נעשה זאת באמצעות גורמי התכנון המקצועיים והאיכותיים שיש לנו בעירייה ובמחוז, המכירים היטב את תנאי השטח ואת צרכי התושבים".

מאיה כץ, מ"מ וסגנית ראש העירייה, הוסיפה: "אני מברכת את חברי הוועדה המקומית שתמכו פה אחד בהחלטה להתנגד להעברת תוכניות הבנייה לותמ"ל ובמסר הברור והחד משמעי: פתרון כל מצוקת הדיור של מדינת ישראל לא יהיה על חשבון תושבי הרצליה.
עיריית הרצליה יודעת לתכנן פתרונות דיור ראויות ומידתיות עבור תושביה. אין לנו צורך בהתערבות גופי מדינה דרקוניים ואנטי דמוקרטיים שלא מתייחסים לאינטרס הציבורי".

מטה מאבק התושבים למשיכת התוכנית: "אנחנו מברכים על ההחלטה. העיר הרצליה צריכה לתכנן את עצמה באופן מקצועי ושקול. נמשיך להלחם יחד עם העירייה עד לביטול התוכנית. אנחנו מצפים שהעירייה תפעל נגד התוכנית הותמ"לית בכל הכלים שעומדים לרשותה. אנחנו מוטרדים מכך שעדיין לא פורסם מתווה לשיתוף ציבור בנושא תוכנית המתאר".