רחוב סוקולוב | צילום: אסנת גורארי טייב

עד לפני מספר שנים היה רחוב סוקולוב המרכז החי והתוסס של העיר. לכל סידור קטן או כל קנייה, היו התושבים יורדים לסיבוב ב"עיר". בסוקולוב היה ניתן למצוא סופרים, רשתות פארם, מסעדות, מאפיות ועוד עשרות חנויות. אבל סוקולוב של שנת 2017, נראית אחרת לגמרי.

תושבים רבים טוענים כי הם מעדיפים להגיע למרכזי הקניות מאחר שנוח יותר להסתובב כשכל החנויות מצויות תחת קורת גג אחת והם אינם תלויים בתנאי מזג האוויר. בנוסף, הם מסבירים כי גם היצע החנויות לא התחדש בשנים האחרונות והרחוב אינו נגיש ובעייתי מאוד מבחינת חנייה.

בעלי עסקים סוגרים. חנויות ברחוב סוקולוב | צילום: אסנת גורארי טייב

סיור אליו יצא מיינט הרצליה מצא חנויות רבות העומדות ריקות במשך תקופה ארוכה, ממתינות לשוכר, מכערות את הרחוב, מורידות את ערך הנדל"ן. את בעלי העסקים ברחוב המצב לא מפתיע. רבים מהם תולים את האשמה בשיפוץ הרחוב בשנת 2010, במסגרתו בוטל נתיב אחד לצורך הרחבת המדרכות והקמת מדרחוב.

כך, מחצית מהרחוב המרכזי הפך לחד סטרי כשהכביש בין הרחובות סוקולוב-בן גוריון לסוקולוב-אחד העם מאפשר נסיעה רק בכיוון אחד. בנוסף טוענים הסוחרים כי העירייה אינה משקיעה משאבים ומאמצים בשנים האחרונות בניסיון לשקם את תדמית הרחוב.

פסאז' שראה ימים טובים יותר | צילום: אסנת גורארי טייב

"ביטלו כביש שלם ועכשיו לאנשים אין פה דריסת רגל. הם לא יכולים לעצור פה וזה עשה רק בלאגן. זו בכייה לדורות המצב של הרחוב הזה", טוען בעל חנות ברחוב. "לפני השיפוץ עוד היה מסחר, היו לקוחות. מאז שיפצו וחשבו שהרחוב יהפוך לרחוב פריזאי - אבל קרה בדיוק להיפך. החנויות ריקות ואין אפילו אוטובוסים שעוצרים פה. בנוסף, עקרו את העצים שהיו נותנים פה צל, אז אנשים צריכים להסתובב בשמש. אז איזו סיבה יש לאנשים להגיע לפה?".

"אני התייאשתי. כבר כמה שנים שהשינוי מאוד מורגש. פחות ופחות לקוחות חדשים וכלום גם לא משתנה. למזלי יש לי את מעט הלקוחות הקבועים שלי שחוזרים במשך שנים, אבל לאחרים גם את זה אין", מספרת למיינט הרצליה בעלת חנות טקסטיל בסוקולוב. "מאוד חבל, ככה לא צריך להראות רחוב ראשי. לפחות שיצבעו קצת, ישפצו, יעודדו עסקים חדשים וכך אולי התושבים ירצו להגיע לפה".

מרכז לב העיר של סוקולוב | צילום: אסנת גורארי טייב

העירייה: משדרגים ויוצקים תכנים

מעיריית הרצליה נמסר: העירייה משקיעה משאבים רבים בטיפוח רחוב סוקולוב – הן בשדרוג פני המרחב הציבורי והן ביציקת תכנים תרבותיים - והפיכתו ללב הפועם של העיר.

"עם כניסתו של ראש העיר לתפקידו, עבר הרחוב שיפוץ בהיקף גדול. ראש העיר ביטל את הכיכר שסתמה את הרחוב והוסיף רמזורים ונתיבי נסיעה-  שהביאו להפחתה משמעותית בפקקים. השקעה עירונית גדולה נעשתה גם בשיפוץ ושדרוג פניה של השדרה המרכזית – שדירת ח"ן. בנוסף,  העירייה מפעילה קו הסעות חינמי "ישיר בעיר" העובר בכל האתרים המרכזיים של סוקולוב, ברחוב נערכים אירועי חוצות המוניים בחגים, כמו העדלאידע הגדולה בפורים. זאת לצד שעת סיפור בשדרה, משקיות לכל המשפחה ו"שלישי ילדותי" ביום העצמאות ובשבוע הספר.

רק לאחרונה יצאה העירייה, באמצעות המרכז לפיתוח עירוני, ובשיתוף עם הסוחרים, בקמפיינים גדולים לעידוד הקניות לחג לפני פסח וראש השנה "קונים ומצטלמים". כמו כן הוצב תא צילום והופעלו תיאטרון רחוב ומוסיקה. אלפי תושבים ומבקרים בעיר לקחו חלק פעיל בפעילות זו.

לסיכום, רחוב סוקולוב הוא רחוב תוסס ופעיל ההשקעה העירונית מניבה פירותיה והאטרקטיביות של הרחוב רק עולה וגוברת - הן  בעיני הציבור והן בעיני בעלי העסקים. לראיה: הביקוש לבתי עסק במקום רק עולה וקשה למצוא חנויות פנויות".