משרד הפנים בהרצליה, השבוע | צילום: אסנת גורארי טייב

אם פתאום גיליתם כי דרכונם פג תוקף או שאתם רוצים להוציא דרכון לילד, קחו בחשבון שהקיץ כבר לא תטוסו לחו"ל.

ידוע כי בתקופת הקיץ, עם ריבוי היוצאים לחו"ל, גובר העומס במשרדי הפנים. רבים ממהרים לחדש את דרכונם או להנפיק דרכונים חדשים לילדיהם ומגלים כי התעודות הביומטריות מגבירות עוד יותר את הלחץ ומאריכות את התורים עד לכדי חודשיים של המתנה.

לאחרונה החלו תושבי העיר לדווח כי המצב בסניף העירוני ברחוב הדר, חמור מהרגיל. לדבריהם אין מספיק עמדות, אנשים שקבעו תורים חודשים מראש לא מתקבלים בזמן וזמן ההמתנה ארוך באופן חריג.

"יום עבודה שלם הלך לי. הייתי פה אתמול שעתיים והייתי חייב לחזור לעבודה והיום אני שוב ממתין כבר מעל לשעה", סיפר תושב העיר ל"מיינט הרצליה". "זה לא מתקבל על הדעת שנפסיד עבודה וכסף רק בשביל לחדש דרכון. אני לא מבין למה לא פותחים עוד עמדות או מתייעלים בדרכים נוספות".

תושב נוסף הציג גם תמונה בעייתית של המתרחש בסניף והעיד אפילו על דחיפות ואלימות מילולית. "אנשים בלי תור מתקבלים לפני אנשים שקבעו תור", סיפר. "המאבטח צועק על אנשים, אין מנהלות בסניף, שתי עמדות בלבד מקבלות אנשים. בושה וחרפה לסניף שמתנהל ככה".

מהרשות לאוכלוסין והגירה במשרד הפנים נמסר: "בחודש האחרון אנו עדים לעומסים בלתי רגילים בלשכות רשות האוכלוסין שמקורם במספר סיבות, לרבות הקיץ, כניסת הביומטרי לתוקף והעובדה שמרבית הנוסעים ממתינים לרגע האחרון לחידוש הדרכון.

"הרשות נקטה ונוקטת אינספור פעולות וצעדים שנועדו להקל על הציבור ועל העובדים, מבלי לפגוע בשירות הניתן. בין היתר הופעל מסלול של זימון תורים שנותן אט אט אותותיו, עידוד הציבור לעשות שימוש בשירותים מרחוק, תגבור בכלל הלשכות בכל הנדרש ועוד. אנחנו מבהירים שוב- מי שבידיו דרכון בתוקף, אינו נדרש להגיע".