צילום אילוסטרציה: shutterstock

בשבוע שעבר פרסם משרד האוצר את נתוני ההרשמות לתכנית "מחיר למשתכן", מהם עולה כי הרצליה מדורגת במקום השני בין הערים המבוקשות בארץ, ולא ממש קשה להבין מדוע. הים, הפארקים, המרינה ואיכות החיים באופן כללי מושכת לעיר זוגות צעירים ומשפרי דיור, כאשר התקציב הסולידי לרכישת דירה עומד על כשני מיליון שקלים.

עבור מי שלא יזכה במעט הדירות שהוצעו במכרז של משרד האוצר או מי שבכלל לא עומד בקריטריונים, יצאה מערכת "מיינט הרצליה" לבדוק מה תוכלו להשיג תמורת שני מיליון שקל, באיזו שכונה תמצאו בתקציב הזה מציאות ולאיזו סוג של דירה אתם יכולים לקוות.

מרכז העיר

את מרכז העיר לא ניתן להגדיר כשכונה אלא כאזור ואין ספק שאזור זה אטרקטיבי במיוחד. הוא חולש על שטח גדול באופן יחסי וב-2 מיליון שקל ניתן למצוא מספר דירות, רובן 3 חדרים, אך יש גם מציאות של 4 חדרים במגוון רחובות, לדוגמא: אזור סוקולוב, אזור שער העיר וגם אזור הרב קוק. היתרון המשמעותי הוא שלרוב מדובר ברחובות הממוקמים במרחק הליכה ממרכזי הקניות, בתי ספר ודקות ספורות מנתיבי התחבורה העיקריים.

ברחובות מרכז העיר ניתן למצוא בעיקר דירות 3 חדרים, רובן בבניינים ישנים באופן יחסי המיועדים לתמ"א או פינוי בינוי.

אופי השכונה: מאופיין בגיוון רב מבחינת גילאים, מסטודנטים ועד וותיקי העיר.

דוגמאות:

רחוב העצמאות

מחיר: 1,890,000 שקל

מפרט: 3 חדרים/85 מ"ר, קומה 1

כדאי לדעת: בבניין קיימת מעלית וכמו כן הדירה חתומה לתמ"א בעירייה

רחוב ברק 9 (דודו יוסף, אנגלו סכסון הרצליה)

מחיר: 1,750,000 שקל

מפרט: 3.5 חדרים/90 מ"ר, קומה 3

כדאי לדעת: אזור מרכז העיר, אך שקט. סמוך לתיכון "ראשונים"

מחירים מגוונים, אוכלוסיה מגוונת. הדירה ברחוב העצמאות | צילום: פרטי

גן רש"ל

עד לפני מספר שנים ניתן היה למצוא דירות בשכונת גן רש"ל בתקציב הנתון, אך בשנים האחרונות עלה באופן משמעותי ערך הדירות. בניינים ישנים רבים בשכונה עוברים כרגע תהליך התחדשות עירונית וזה מסביר במידה רבה את עליית המחירים.

אופי השכונה: בשכונה סטודנטים רבים מאחר והמרכז הבינתחומי נמצא במרחק דקות הליכה. בנוסף, לצד התושבים הוותיקים, מושכת השכונה בשנים האחרונות זוגות צעירים רבים וכן משפחות, אשר משקיעים רבות ביצירת קהילתיות ומשפחתיות ויוזמים אירועים משותפים רבים.

לצד שכונת גן רש"ל ממוקמת שכונת נחלת עדה המזכירה מושב באופייה. שטחים גדולים ונרחבים ובתים צמודי קרקע רבים. הבנייה הגבוהה ביותר בשכונה היא 2 קומות. אבל לפני שתתחילו לחלום - לא תוכלו למצוא בתקציב הנתון אפילו דירה סטודיו בשכונה.

דוגמה:

רחוב האסיף

מחיר: 1,950,000

מפרט: 4 חדרים/ 86 מ"ר, קומה 1

הערות נוספות: דירה בתהליך תמ"א 38 לאחר קבלת היתר

 המחירים עלו באופן משמעותי. דירה בגן רש"ל | צילום: פרטי

נווה ישראל

שכונה קטנה יחסית המתאפיינת במבנים ישנים לרוב, גם צמודי קרקע וגם בניינים נמוכים. רבים מהבניינים (בעיקר ברחוב המרכזי, בר כוכבא) חתומים כיום על פרוייקטים של "פינוי בינוי". ממוקמת במרחק הליכה מקיבוץ גליל ים ורמת השרון המערבית.

עומר צנעני, סוכן נדל"ן מקבוצת ז'אן מסביר: בימים אלו עיריית הרצליה משקיעה כ-50 מיליון שקל בתשתיות וסלילת כבישים בשכונה. כמו כן, פרוייקט 'פינוי בינוי' במרכז השכונה יעלה את ערכה והיא תהפוך להערכתי לאחת השכונות המבוקשות בהרצליה ובארץ".

אופי השכונה: מאוד מלוכדת ומגובשת, זאת מאחר שמרבית התושבים מתגוררים בה שנים רבות, עם ותק של למעלה מ- 40 שנים. רבים מתושבי השכונה אשר כבר לא מתגוררים בה כיום, עדיין מגיעים אליה לעיתים קרובות, אם לבתי הכנסת ואם לצורך מפגשים נוסטלגיים במרכז המסחרי.

דוגמה:

רחוב: בר כוכבא 2 (עומר צנעני, יועץ נדל"ן קבוצת ז'אן)

מחיר: 1,690,000 שקל

מפרט: 3 חדרים/ 100 מ"ר, קומה 4

כדאי לדעת: ללא מעלית, אבל עם 4 כיווני אוויר.

בניינים רבים חתומים על פינוי בינוי. דירה בנווה ישראל | צילום: פרטי 

יד התשעה/שביב

בין הרצליה לרעננה ובסמוך לשכונת נווה עמל, ממוקמת שכונת יד התשעה הוותיקה אשר הוקמה בשנות ה-50. מאז ועד היום כמעט ולא השתנתה השכונה והיא לא עברה שיפוצים משמעותיים. לפיכך, מתוכננת בשכונה תוכנית התחדשות עירונית ענקית אשר תכלול פינוי בינוי למבני הרכבת הישנים ולמרכזים הקהילתיים והמסחריים. בתום התכנית, תכלול השכונה כ-6,000 יחידות דיור חדשות.

אופי השכונה: שכונה קטנה שבה "כולם מכירים את כולם". באופן יחסי לשאר השכונות בעיר, טרם הצליחה השכונה למשוך אליה אוכלוסיה צעירה יותר, אך גם זה צפוי להשתנות לאחר תכנית ההתחדשות אשר תעלה במקביל את ערך השכונה, ערך הדירות ותשפיע במידה רבה על אופיה הייחודי.

דוגמה:

רחוב: הר שומרון

מחיר: 1,633,000

מפרט: 3 חדרים/ 54 מ"ר, קומה 2

כדאי לדעת: צפוי בינוי פינוי, דירה משופצת במיקום טוב.

התחדשות עירונית מאסיבית. דירה ביד התשעה | צילום: פרטי

הרצליה הצעירה

למצוא דירה בשכונת הרצליה הצעירה בתקציב של 2 מיליון ש"ח זה אתגר לא קל מאחר שמדובר באחת השכונות המבוקשות בעיר. מרבית הדירות בשכונה זו יקרים יותר ואפילו היצע לדירות 2 חדרים הוא בעייתי. ובכל זאת, חיפשנו ומצאנו.

הבנייה בשכונה היא צמודת קרקע או בניינים נמוכים יחסית. בחלקים נרחבים של השכונה (בעיקר בשיכונים כגון שיכון דרום), מתוכנן פרוייקט פינוי בינוי. עובדה זו עתידה לייקר עוד יותר את המחירים באזור ולהגדיל את מספר התושבים באופן משמעותי.

אופי השכונה: באזור בתי ספר מצויינים, דוגמאת בית הספר "לב טוב" ולכן מושך משפחות רבות, לצד אזרחים וותיקים. מאחר שמחירי הבתים גבוהים יחסית, גם התושבים משתייכים לרמה הסוציו-אקונומית גבוהה.

דוגמה:

רחוב: פתח תקווה 23 (עומר צנעני, יועץ נדל"ן קבוצת ז'אן)

מחיר: 1,800,000

מפרט: 3 חדרים/80 מ"ר, קומת קרקע

כדאי לדעת: לדירה גינה בגודל של כ-30 מ"ר + חניה

עומר צנעני, יועץ נדל"ן קבוצת ז'אן- הרצליה הצעירה היא אחת השכונות המבוקשות בעיר. בעבר אמר לי מוכר את המשפט שמלווה אותי עד היום והוא בהחלט נכון "מי שנכנס לצעירה,לא רוצה לצאת ממנה".

 אחת השכונות המבוקשת בעיר. דירה בהרצליה הצעירה | צילום: פרטי

נווה עמל

השכונה הגדולה ביותר בהרצליה, ממוקמת בסמוך לשכונת יד התשעה ובמרחק דקות ספורות מרעננה. הבנייה בשכונה בעיקר נמוכה, בתים צמודי קרקע או בנייני שיכון נמוכים. כיום, נמצאת שכונת נווה עמל בלב המאבק על תכנית המתאר העירונית. אם תצא התכנית לפועל, ייבנו בשכונה רבי קומות ומגדלים רבים, אשר צפויים לשנות את סגנון ואופי השכונה לחלוטין. בעבר ניתן היה להשיג בית פרטי במחירים ריאליים, כיום קשה מאוד למצוא אפילו דירות 3 חדרים בסכום של 2 מיליון שקל.

אופי השכונה: בעבר התאפיינה השכונה בחתך אוכלוסיה "מבוגר" באופן יחסי, אך בשנים האחרונות זוגות ומשפחות רבות מוצאות בשכונה מעין "מושב בתוך העיר", ומתגאות מאוד בסגנון החיים הכפרי והקהילתי המגובש. נוסף על כך,  השקט היחסי והבנייה צמודת הקרקע, מהוות סיבה נוספת לעליית המחירים הקיצונית.

דוגמה:

רחוב: רביבים

מחיר: 1,755,000

מפרט: 4 חדרים/85 מ"ר, קומה 3

כדאי לדעת: מיועדת לפינוי בינוי. הבניין המתוכנן יכלול 6 קומות, באזור פסטורלי של נווה עמל

נאבקים עם תוכנית המתאר. דירה בנווה עמל | צילום: פרטי

כמובן שחלק מהשכונות בעיר רחוקות מהתקציב שבחרנו. שכונות כמו נחלת עדה המקסימה המזכירה מאוד מושב, בהרצליה הירוקה וגם באזור הרצליה ב' המחירים לא מתאימים לרוב הזוגות הצעירים שמחפשים להגשים את "החלום ההרצלייני".  אבל אם בכל זאת תרצו לוותר על חדרים, תוכלו לרכוש ב-1,900,000 דירת סטודיו עם נוף לים.