צילום: צביקה טישלר בשר עוף שחולק על ידי עמותת "מתנדבי הרצליה" הפועלת בחסות העירייה למשפחות נזקקות בהרצליה, חולל סערה בעירייה לאחר שהתברר כי מדובר בבשר עוף שאינו כשר. חבר מועצת העיר, אלעד צדיקוב, טוען כי גילה את הדבר במקרה, כאשר הגיע לאחת המשפחות הנזקקות. "זו שערורייה מהמדרגה הראשונה", מסר צדיקוב השבוע.

משגיחי הכשרות: אנחנו תחת מתקפת איומים ואלימות
מלחמת כשרות על גב בעל דוכן הפלאפל?לטענת חבר המועצה, העמותה חילקה בשר טרף במשך מספר חודשים. זאת, על אף שבעמותה הכחישו והציגו זאת כמעידה חד פעמית שנעשתה בתום לב. "מבדיקותינו עולה, כי התופעה הזו התרחשה לא באירוע אחד ולא בשניים, אלא כבר חודשים
ארוכים", טוען צדיקוב. "אחד מקצבי העיר, שעל דלתו התדפקה משפחה שביקשה רק לחתוך אצלו את העופות שקיבלה, נחרד כשגילה שמדובר בבשר נבילה וטריפה. הוא התקשר למשחטה וגילה, כי אכן הבשר אינו כשר".

לדברי צדיקוב "מדובר ברשלנות. אני מאוכזב מהתנהלות המועצה הדתית, שלא נשמעה לרב העיר ולא פרסמה תיכף ומיד מודעות מטעם מחלקת הכשרות. בכוונתי לוודא את הפרסום כבר בימים הקרובים ולהוביל מהלך עמוק להכשרת כל המטבחים (הפרטיים) שהוטרפו. את התקציב לכך בכוונתי לתבוע מעמותת 'מתנדבי הרצליה'.

"כמו כן, את מנכ"ל העמותה ואת העמותה עצמה, אני קורא להדיח מכל תפקיד ניהולי של חלוקת מזון. זה חוסר רגישות וחלמאות להגיש למשפחות נזקקות עם ילדים קטנים עופות ללא כשרות. אותן משפחות סומכות על באי כח אגף הרווחה שייעשו תפקידם נאמנה. משפחות נזקקות לא מדקדקות ובודקות אחרי מה שקיבלו. הן רעבות".

צדיקוב מוסיף עוד, כי ביקש מראש העירייה וממנכ"ל העירייה לערוך תחקיר מקיף בעניין, ואף ציין כי אם לא ייעשה בדק בית ומיצוי הליכים מול העמותה, בכוונתו לשקול הגשת תלונה במשטרה. כמו כן, קרא להעביר במיידית את חלוקת המזון ותקצובה לאחת העמותות הפעילות בעיר: "חב"ד" או "עזר מציון".

זולאי פפו, בת 83, היא מנכ"ל עמותת "מתנדבי הרצליה" ויקירת העיר הרצליה, בזכות פעילותה ההתנדבותית רבת השנים. לטענתה, רכישת הבשר מטירה בוצעה בתום לב ופעם אחת בלבד, לפני חגי תשרי. "הקמתי את העמותה בשנת 1994", סיפרה פפו השבוע. "מאז, בכל יום חמישי אנו מחלקים בכל ימות השנה חבילות מזון לנזקקים. השנה, מכיוון שחגי תשרי היו צפופים, עם המון שבתות, רצינו לתת בשר עוף לנזקקים. העוף היה מאוד יקר, ובדיוק קיבלנו פרסומת בתיבת הדואר שבטירה מוכרים עופות יותר בזול. טילפנו לשם, שאלנו אם זה כשר, ואמרו לנו 'השחיטה כשרה, אבל מאחר שאנחנו פתוחים בשבת, אין לנו תעודת כשרות'. האמנו וקנינו את בשר העוף".

לטענת פפו, לאחר ראש השנה העיר לה ראש העירייה, משה פדלון, על העניין וביקש ממנה שלא לרכוש מטירה יותר. "הוא ביקש, ונשארו לנו כמה עופות", מסרה פפו. "אמרנו שלא נפר את הוראת ראש העירייה וזרקנו לפח את כל מה שנשאר. כנראה שאחד האנשים שקיבל את הבשר בחגי תשרי הוציא את זה כעת מהמקפיא, ובמקום לפנות אליי הוא פנה לרבנות והם עשו בלגן.

"צדיקוב טוען שאני מתוקצבת כל השנה על ידי העירייה בכמיליון שקל, אך זה כלל לא נכון. קיבלתי בפסח 120 אלף שקל ובראש השנה 90 אלף שקל. בשאר ימות השנה העמותה מגייסת תרומות ונשענת על כספים שהיא מקבלת מחנויות יד שנייה שהיא מפעילה בעיר. זו יריקה בפרצופינו והדרישה 'לפטר אותי' היא תמוהה, שכן אני בהתנדבות כל השנים ולא מקבלת מהעירייה תקציב שוטף. הכל נעשה בתום לב. אני לא אכשיל אנשים, בוודאי כאשר נאמר לנו שהשחיטה כשרה".

מעיריית הרצליה נמסר: "עמותת מתנדבי הרצליה עושה עבודת קודש מזה שנים רבות בחלוקת סלי מזון לנזקקים, תוך מתן הלב והנשמה למען הזולת. העירייה רואה את התקלה בחומרה והיא טופלה".