צילום: עמית שעל עיריית הרצליה ביקשה לקנוס את תושב העיר בסכום של 3,000 שקל, במקום 730 שקל הקנס המקורי שנרשם לו, לאחר שהתושב השליך אשפה בבניין העירייה, כי זעם על אי פינויה מביתו. בית משפט השלום בהרצליה אמנם קבע כי התושב לקח את החוק לידיו, אך השיב את גובה הקנס לסכום המקורי.

הרצליה: תחזירו את הפח למקום
הבניין מוצף מזיקים בגלל דייר שאוגר אשפהעל פי פסק הדין, באחד מימי שישי, הבחינה אשתו של התושב כי הפח שמחוץ לביתם, לא פונה על ידי העירייה. לדבריו, היא התקשרה למוקד העירוני והודיעה כי יש לרוקן את הפח. לטענתו של התושב, הבטיחו לרעייתו כי העניין יטופל.

מאוחר יותר, סיפר התושב, בשעה 15:00 לפני כניסת השבת, הוא התקשר שוב למוקד העירוני ונענה, כי הודיעו לאשתו שהעניין טופל כבר בשעה 13:00. משהאשפה לא פונתה, לא התעצל התושב והתקשר שוב למוקד העירוני וביקש שהאשפה תפונה.
המוקדנית, לטענתו, השיבה לו ש'כרגע אין עובדים' ואי מי שיפנה את הזבל.

התושב איבד את סבלנותו, ביקש מהמוקדנית את פרטי העובד שאמר שהאשפה פונתה למרות שהדבר לא קרה, על מנת להגיש נגדו תביעה אזרחית, והמוקדנית, כך טען בבית המשפט, ענתה לו שהיא אינה חייבת לו דבר. אז החליט התושב לעשות
מעשה.

"לקחתי את הזבל לעירייה ושפכתי אותו בבניין העירייה, מה אני יכול לעשות?", הוא העיד בבית המשפט. "הכי נאות שאני אפזר את זה בבניין העירייה. מה הייתי צריך לעשות, לחיות עם הזבל הזה ביום שישי? מה שגרם לאנדרלמוסיה זו המוקדנית שאמרה 'אני לא חייבת לך שום דבר'. בשביל מה היא יושבת במוקד"?

עוד ציין התושב בפני בית המשפט באחד הדיונים המוקדמים, כי למחרת היום, בשבת, הוא עבר בסמוך לעירייה בשעת צהריים, והמקום בו השאיר את האשפה ביום הקודם, היה נקי. "זאת אומרת שיש עובדי ניקיון בעירייה", ציין.

במסגרת הטיעונים לעונש, ביקשה העירייה להחמיר בעונשו של התושב, עקב התנהגותו החמורה לדעתם, ולצורך התראה, וביקשה מבית המשפט להטיל עליו קנס בגובה 3,000 שקל, כמעט פי ארבעה מהקנס המקורי - 730 שקל.

התושב, יש לציין, הודה במסגרת הטיעונים לעונש כי הוא עומד מאחורי מעשיו. "העירייה צריכה לקחת אחריות על מעשיה. אני לא צריך להיות כאן בכלל בגלל שהפועלים לא פינו את הזבל", העיד. "הייתי איתם בקשר כל היום. אם היו אומרים לי שלא מפנים את הזבל, הייתי לוקח את הזבל לפח מרכזי גדול".

בית המשפט דחה, כאמור, את דרישת העירייה להגדלת גובה הקנס. בהחלטתו, סבר בית המשפט, כי אין מקום לאפשר מציאות של "איש הישר בעיניו יעשה", וקבע כי שמירת החוק והסדר היא אינטרס ציבורי עליון בכל חברה. לפיכך, ברור כי למרות טענותיו של הנאשם, יהיו אשר יהיו, אסור היה לו לקחת את החוק לידיו, על אף מחאתו, ולהשליך את הזבל באזור בניין העירייה.

"אם כל אזרח שבאמתחתו טענה ו/או מחאה נגד העירייה ינהג כפי שנהג הנאשם, עד מהרה אנדרלמוסיה תשרור בערינו וברחובותינו. אין לאפשר זאת", קבע השופט יוסי ברכיה, שסירב, כאמור, להחמיר בעונשו של הנאשם. זאת, מכיוון שבית המשפט מצא, כי השלכת פסולת בבניין העירייה אינה חמורה מהשלכת פסולת "סתם כך" ברחוב.