צילום: יוגב עמרני הרב משה יהודה לייב לנדא, הרב הראשי של בני ברק, הנחשב לאחד מגדולי המומחים בנושאי כשרות, פסק כי החוף הנפרד בהרצליה אינו כשר די הצורך, וזאת מטעמי "פגיעה בצניעות" שנתגלתה במקום.

נכנסה בבגד ים לחוף נפרד ועוררה מהומה
גדרי הצניעות בחוף לא מספיקים לראש העיר?בעיריית בני ברק, שנשמעת להוראותיו של הרב, מסבירים השבוע כי לרב לנדא טענות רבות בדבר מצב הכשרות של החוף הנפרד השנה. "עיריית בני ברק לא לוקחת אחריות השנה על החוף הנפרד, מטעמי כשרות", מסר דובר העירייה, אברהם טננבוים. "אם שואלים אותנו בסוגיית הכשרות בחוף, זו התשובה שאנו נותנים. אנחנו לא אומרים לאף אחד מה לעשות, אלא שכל אחד שיעשה כרצונו וכדעתו. כעירייה חרדית אנו מכבדים כל
אדם, אבל מאחר שאנחנו, כעירייה חרדית, כפופים להוראות הרב בענייני כשרות, אנו לא לוקחים אחריות על החוף".

אלעד צדיקוב, חבר מועצת העיר הרצליה, שמקדם את נושא החוף הנפרד כבר שנים, מסביר כי עיריית בני ברק משלמת לעיריית הרצליה מדי שנה כ-400 אלף שקל, ואוטובוסים יוצאים על בסיס יומי מבני ברק להרצליה. כעת, הוא אומר, נתגלו במקום בעיות שמקשות על הרב להכיר בו כ"כשר למהדרין".

"עד לשנה שעברה, החוף בהרצליה נחשב לחוף הכי אדוק מבחינת הכשרות שלו. כעת, בגלל שמצפון לחוף הנפרד הוכרז רשמית חוף לרחצה, והוא הפך להיות חוף שמאוד עמוס בצעירים חילוניים, אין באמת הפרדה מלאה בין המתרחצים. בנוסף, בעונת הרחצה הקודמת כמעט וטבע אדם שניסה לעקוף את הגדר של החוף הנפרד והסתבך בה. לכן, השנה, קיצרו את הגדר וקבעו תקנות שהיא לא יכולה לעבור דרך המים, ובעקבות כך, אצנים והולכי רגל צועדים לתוך החוף הנפרד ונגרמו חיכוכים מיותרים".

לטענתו, הוא מנסה לקדם פתרון שיאפשר לציבור הדתי לרחוץ בחוף הנפרד. "הצעתי שהחל מהשנה הבאה חוף סידנא עלי יהפוך לחוף הנפרד, והחוף הנפרד יהיה חוף רגיל. מדובר ברצועת חוף שקל יותר לתחום אותה".

מעיריית הרצליה נמסר: "החוף הנפרד פועל במתכונת זו כבר מספר שנים, בשיתוף פעולה עם עיריית בני ברק. השנה אף הרחבנו והתאמנו את החוף על פי דרישות אנשי המקצוע בבני ברק. אין לנו רצון ועניין להתנצח עם אנשי בני ברק ורבניה".