צילום: פרטי אסף שוחמי (33) מהרצליה יצא בשבוע שעבר בפרויקט חדש, שני במספר, של איסוף שקל לשקל, אחד מכל תושב העיר, במטרה לסייע לאם יחידנית, שנקלעה למשבר כלכלי.

מה גורם לבן 13 לגייס כספים למען אם יחידנית?
פרויקט בינלאומי: בבית הספר מגייסים כספים למען הפליטיםזוהי כאמור הפעם השנייה שבה שוחמי יוצא בפרויקט המיוחד. בפעם הקודמת הצליח שוחמי, יחד עם סיגלית ראובן, תושבת העיר ומתנדבת בקהילה, לאסוף אלפי שקלים למשפחה נזקקת מהדרום. בפעם ההיא ההיענות הייתה מדהימה, ותוך ימים אחדים נאסף מלוא הסכום הדרוש ואף יותר.

הפעם, שוחמי, מרצה לתקשורת, החליט לגייס את קבוצת הפייסבוק "אימהות הרצלייניות", ולבקש שקל אחד מכל משפחה. לא כתרומה, הוא מדגיש, אלא כמתנה, ודווקא עבורו. "הייתה לי יומולדת", כתב שוחמי בקבוצת האימהות, "ומה ארצה במתנה? לרוב, שום דבר. אולי הפעם כן - את היכולת להמשיך ולעמוד זקוף אל מול מה שהחיים מזמנים. ואת המתנה הזו אתן לחברה, שמה הדר, שזקוקה לה כרגע יותר ממני. יודעות כמה זה עולה? ניחשתן נכון. שקל אחד. בפעם הקודמת הראינו שבאמצעות שקל אחד אפשר לקנות תקווה. זה היה נראה משוגע, אבל זה עבד. הכוח של הקהילה שלנו כאן הוכיח את עצמו, וכעת הוא יוכיח את עצמו שוב. אני בטוח בכך. אני בטוח בכן. אנחנו נאפשר להדר ללכת זקוף ולצלוח משבר קטן. כולנו עוברים אותם מדי פעם, וכדאי שנעבור אותם יחד. הדר היא משלנו, מהרצליה, יחידנית לילדה, מתפרנסת, בעלת מקצוע, מסוגלת לעמוד על
הרגליים, וכדי לצלוח את המשבר, היא צריכה לחדש את חוזה השכירות שלה וזה מוטל בספק. אנחנו נעזור לה לעשות את זה' בלי שום ספק. אנחנו צריכים 2,500 שקל, והיא תלך זקוף, כי מגיע לה, ולנו".

"מה שחשוב לי הוא, שהציבור ידע שלא מדובר באישה מסכנה, או לפחות לא כך היא תופסת את עצמה", מסביר שוחמי השבוע. "מדובר בתושבת העיר, החברה בקבוצה. היא לא נוהגת לבקש עזרה ורוב הזמן היא מסתדרת לבד.

לאחרונה היא נקלעה לאיזשהו משבר כלכלי שמלווה בחובות לגורמים שונים, ואני החלטתי לנסות לסייע לה באיסוף כסף עבור מטרה ברורה: שתוכל לחדש שכירות כדי שלא יזרקו אותה מהדירה. ידעתי שאזדקק להמון נחישות כדי לאסוף שוב שקל לשקל בדרך הזו, ואני מאוד נחוש".

בהמשך לפוסט שפרסם, צירף שוחמי נקודות איסוף במקומות שונים ברחבי העיר, שייקלו על התושבים להגיע ולתרום שקל. "בפעם הקודמת גייסנו את הסכום הדרוש בתוך ימים אחדים", הוא אומר. "הפעם הבנתי שייתכן וזה ייקח קצת יותר זמן ונערכתי לכך. אנשים מאוד נרתמו לפרויקט ואני מאוד שמח שזה קרה. המון עסקים ואנשים פרטיים נרתמו כדי לאסוף את הכסף ואני גם מגיע באופן אישי למי שמבקש לתרום, כי חשוב לומר תודה באופן אישי".

שוחמי מספר, כי משיחות שקיים עם האם הנזקקת, למד שהאישה לא קיבלה הנחות המגיעות לה, משום שביקשה להסתדר ללא קבלת סיוע. "עד עכשיו היא לא ביקשה עזרה והיום ברור לה שהיא עשתה טעות", הוא אומר. "גיליתי שמגיעים לה המון דברים שהיא לא מקבלת, כי היא עסקה כל השנים בהישרדות ולא במה שמגיע לה. כך, למשל, היא לא קיבלה כל השנים את ההנחה שמגיעה לה בארנונה כיחידנית, כי היא לא ידעה שמגיעה לה כזו ולא ביקשה. אני גם מלווה אותה בכל ההליך של הסדרת החוב מול הבנק. בפעם שעברה השקל קנה תקווה. הפעם הוא יקנה זקיפות קומה".