צילום: shutterstock בשבועות האחרונים מנהלים הורים בהרצליה מחאה סביב מחירי הקייטנות העירונית, שמחירם נע סביב 1,350 שקל לילד, לחצי יום. קייטנה ליום מלא, עד השעה 16:30, תעלה להורים 1,960 שקל לילד.

מחאת הקייטנות: נעזרים בסבא וסבתא
נתניה: מחרימים את קייטנות הקיץ בגלל המחירבעוד ההורים מוחים על המחירים הגבוהים, פירסמה השבוע אחת האימהות פוסט בקבוצת הורים בהרצליה, בו סיפרה כי נודע לה שהורים לילדים בגנים חרדיים בעיר משלמים לקייטנת חצי יום רק 450 שקל לילד, ואם יש להורים שני ילדים בגן, המחיר יורד ל-350 שקל לילד.

העלאת הנושא הציתה כמעט מיד עשרות תגובות נזעמות מצד הורים, שחשו כי קיימת אפלייה במחירים וכי פער המחירים אינו סביר ואינו הוגן.

"אסור לשתוק", הגיבה אחת האימהות לפוסט. "כל פעילות שנעשית בתוך מבנה של העירייה צריכה להיות שווה לכולם", כתבה אחרת.

לדברי שרון כ"ץ, יו"ר ועד הגנים בהרצליה, היות שמדובר בקייטנה בחסות העירייה, צריכה להינתן זכות בחירה שווה לכלל ההורים. "משהוחלט לתת אופציה כזו לגנים חרדיים, היא צריכה להתאפשר לכולם", כתבה כ"ץ להורים. "לא משנה מי פנה, מתי ואיך, איזה לחץ פוליטי הופעל ואיזה דיל נסגר - לא מעניין אותי. שייקחו בחשבון שיש עוד תושבים בעיר הזו שהם לא 'שקופים', גם אם אין להם לובי משומן מהעירייה".

בהמשך השבוע פירסמה כ"ץ, כי היא מבקשת לפרגן למגזר החרדי והדתי על היכולת שלהם לדאוג לציבור שלהם לקייטנות במחיר מוזל: "אני רק יכולה לקוות שהמחירים האלו בסוף יחלחלו גם אלינו. העיניים שלנו בעניין הזה נשואות לעירייה ואני מזמינה את כולכם לפנות אליהם בעניין גם בעצמכם, כי משהו באמת לא הגיוני קורה פה. הלחץ הציבורי שהפעיל המגזר החרדי עבד להם והם הצליחו להוזיל במחיר. גם לנו זה יעבוד
אם נפעיל לחץ ציבורי ונדרוש שינוי".

מי שעומד מאחורי היוזמה של קייטנות מוזלות הוא חבר מועצת העיר אלעד צדיקוב, המסביר כי המחיר הזול נובע מתוכנית "צנועה" לקייטנה, ומחֲשיבה כיצד להוזיל עלויות. עוד הוא מבהיר, כי העירייה לא מסבסדת את הקייטנות בשום צורה. "בניגוד לתלונות שהופנו השבוע לציבור התורני, חובתי לומר כי הציבור התורני לא סובסד אפילו בשקל אחד", מסר צדיקוב. "מחשבה מחוץ לקופסה, יזמות, עבודה קשה והנהלת עיר קשובה הצליחו להביא אותנו ליצירת קייטנת גנים בת שלושה שבועות במחיר של 450 שקל לילד ו־350 שקל לשני אחים ומעלה. שיטת חשיבה זו מונהגת כדרך קבע בציבור התורני. אין שום טעם לחיות חיים בזבזניים, אם ניתן בחשיבה אינטליגנטית לבנות מסגרות חסכוניות".

איך אפשר לייצר קייטנות מוזלות?
"ראשית, אין כוונה להסתמך על הגננות הקבועות שבגנים. ותק הגננות והתנאים להם הן זוכות, מביא אותן לשכר שעתי של 70 שקלים ומעלה. זה גם בזבוז אדיר וגם גישה לא נכונה. הנגשנו כוח אדם מרוענן, המשויך לציבור התורני ומסוגל להסתפק בשכר שעתי של 40 שקל בלבד. בנוסף, צמצמנו את זמני הפעילות לחמישה ימים בשבוע במקום שישה, כי הרי ממילא יום שישי פתיר יותר. שעות הפעילות הן עד 13:00 והוזלנו עלויות לספקי שירות. לצערי הרב, ספקים רבים רואים ברשות המוניציפאלית קרקע נוחה להפקעת מחירים. לא בבית ספרנו. התוצאה היא הוזלת העלות להורים ב-65 אחוזים".