צילום: shutterstock בשורה לתושבי הרצליה: העירייה תפעיל החל מה-1.7 שירות הסעות בשבתות ובחגים ללא תשלום, בין השעות 16:00-08:00. כך יוכל כל מי שמבקש לבלות בקיץ בים, בפארק, באזורי הבילוי או להגיע למרכז הרפואי, לעשות זאת מבלי לנסוע ברכבו או ללכת ברגל. בימים אלה נסגר המכרז, ובקרוב ייחתם הסכם עם החברה הזוכה להפעלת השירות.

הדתיים זועמים: ראש העיר רוצה אוטובוסים בשבת
הרצליה: ילד בן 11 מוביל "מאבק שבת" נגד גרמןקו השירות יעבור בצירים הבאים: מנחם בגין-כנפי נשרים, רחוב ירושלים-הבריגדה, רחוב ירושלים-הר סיני, רחוב ירושלים-כצנלסון, דרך ירושלים-ארלוזורוב, בן גוריון-ארלוזורוב, רחוב סוקולוב 5 (מרכז הצעירים), רחוב הרב קוק-ויצמן, קניון שבעת הכוכבים, אבא אבן-משכית, קניון ארנה צפון, נעמי שמר-מדינת היהודים, בית שירין (מדינת היהודים-מתיתיהו), רמת ים-מדינת היהודים, מלון דניאל, חוף זבולון, מרכז רפואי מדיקל סנטר, מלון השרון, כיכר דה שליט, המעפילים-נורדאו.

ההסעות ייצאו בכל חצי שעה, ועבור אנשים עם מוגבלויות יגיע בכל שעה עגולה מיניבוס נגיש שניתן יהיה לעלות עליו עם כיסא גלגלים. "קו הקיץ" יעבור בצירים עירוניים מרכזיים בלבד, לא דרך השכונות וללא כל הפרעה לציבור.

מדובר בשירות חדש שיינתן, לאחר שעיריית הרצליה, בראשותו של משה פדלון, משכה את העתירה לבג"צ, אותו הגישה מי שקדמה לו בתפקיד, יעל גרמן, ומטרתה להביא לכך שתופעל תחבורה ציבורית בשבתות ובימי חג. עם משיכת הבג"צ על ידי פדלון, התחייב פדלון כי יפעיל שאטלים לחופי הים בחינם לתושבים, והנה, בעוד שבועות אחדים, היוזמה תצא לפועל. "עיריית הרצליה מבקשת לאפשר לכלל התושבים, גם למי שאין ברשותם
כלי רכב, להגיע בנוחות ובקלות אל אזורי הבילוי והפנאי ואל חופי הים, באופן שוויוני ונוח", מסר פדלון השבוע. "הצירים נבחרו בקפידה על מנת למנוע פגיעה כלשהי".

מ"מ וסגנית ראש העיר, מאיה כץ, הממונה על תחום התחבורה, הוסיפה: "אני שמחה על כך שלאחר תהליך עבודה ארוך ומורכב הצלחנו להביא בשורה עבור אלפי תושבים, צעירים ומבוגרים, אשר כעת יוכלו ליהנות ללא תשלום מנסיעה עירונית למגוון אפשרויות הבילוי שיש להרצליה להציע עבורם. אני מודה לכל שותפיי למיזם חברתי חשוב זה ומאחלת לכל התושבים קיץ מהנה ובטוח".

אך יש גם מי שמתנגדים להחלטה ליישם שירות ההסעות בשבתות. "לצערי הרב, התקבלה החלטה שגויה, כואבת ומזיקה", אומר חבר מועצת העיר, אלעד צדיקוב מסיעת "גשר". "אנו זוכרים מימי ראש העירייה יהונתן יסעור, שהשאטל האומלל בשבת נסגר בהקדם כלעומת שנפתח. כבעל תשובה בעיר, שמכיר גם את הצד הלא דתי, הצורך העז עליו מלינות סיעות צעירים ומרצ הוא פיקציה מנופחת מעבר לפרופורציה. עם כל הכבוד להנגשת החוף ומקומות הבילוי, שידעו למשוך אליהם עד היום רבבות גם בלי תחבורה ציבורית בשבת, מדינת ישראל הוקמה על סטטוס קוו. דור מקימי המדינה היה עירני לכך שהיות קיומנו בארץ ישראל שזור קשר עמוק עם היותנו יהודים, ועל כן נוצרו קווי יסוד דת-מדינה המכילים ארבע נקודות עיקריות, וביסודן אי חילול שבת בפרהסיה במרחב הציבורי.

"השבת היא ערך עליון בעם ישראל ושמירתה הציבורית חשובה מאין כמוה. פריצת הגדר בהרצליה, היא פריצת גדר חמורה למדינת ישראל כולה. זה לא אירוע פרטי, זה פיגוע מדיני. לא ייתכן שעם כל הכבוד ליוזמת צעירים, ולגחמות מרצ, תתחלל השבת ויופר הסטטוס קוו כמחי יד. לא ברור לי מתוקף איזו עזות פנים, רדידות מחשבה ופופוליזם פוליטי הולכים ועוקרים יסוד כה חשוב ביחסי דת ומדינה. זו העת לומר שטעות גדולה מתקרבת לפתחנו ואני כולי תקווה שהמהלך ההזוי הזה ייעצר באופן מיידי".

בעירייה סירבו להתייחס לדברים.