צילום: יוגב עמרני בכל קיץ מחדש נאלצים המצילים בחוף הנפרד בהרצליה להתמודד עם בעיה קשה של שליטה בציבור המתרחצים מהמגזר הדתי שמגיע לפקוד את החוף. לטענת המצילים, המתרחצים אינם ממושמעים ואינם מצייתים להוראותיהם, מה שמגביר את החשש לטביעה, בייחוד בימים שבהם החוף עמוס.

מתרחצים דתיים: נחשפים לבחורות בבגד ים
בבריכות השחייה נלחמים על המתרחצים הדתיים"בסוכת ההצלה נמצאים מדי יום שלושה מצילים ועוד 15 עוזרים", אומר שמוליק לין, מנהל מחלקת החופים בעירייה. "כאשר החוף עמוס מאוד, ישנם מתרחצים שלעתים זולגים לאזור של בורות במים, דבר המהווה סכנה חיים ממשית. הבעיה היא שהציבור הזה לא ממושמע מספיק להוראות המצילים. למשל, כאשר מתרחץ מתבקש לצאת כי מסוכן במקום שבו הוא נמצא, הוא לא נשמע להוראת המציל. הגברים הם הכי לא ממושמעים, וזה יוצר תסכול בקרב המצילים. בנוסף, כאשר כמות המתרחצים בחוף הנפרד מגיעה ל-7,000-6,000 אלף מתרחצים והים בעייתי, אנו סוגרים את החוף לכניסת מבקרים נוספים, לשם הצלת חיים".

בסיור שנערך השבוע בחוף עם חבר מועצת העיר אלעד צדיקוב, ניסו הגורמים למצוא פתרון שיגביר את היענות הציבור התורני להוראות המצילים, לקראת פתיחת החוף לרחצה סדירה בחודש יולי. "העומס על החוף הנפרד הוא פי ארבעה מאשר בכל חוף כללי אחר", אומר צדיקוב. "בזמני העומס, סוכת ההצלה בחוף, בתוספת תגבורת של עוזרי מציל, צריכה לתת מענה בטיחותי לכ-8,000 רוחצים בו זמנית. זאת, בעוד שבכל חוף אחר בעיר, בשיאי העומס יהיו בין 2,500-2,000 רוחצים פר תחנת הצלה.

"בנוסף יש בורות מים מרובים בשטח, וזה יוצר בעיית שליטה לא פשוטה. לנוכח טענות המצילים כי קיימת בעיית שליטה הנובעת ממשמעת, יזמתי מענה ייחודי, שאושר מול רב העיר, יצחק יחיאל יעקובוביץ', ומול המחלקה המוניציפאלית של דגל התורה. רב העיר יחתום על מכתב לפיו הוא קורא לרוחצים להישמע בכל תוקף למצילים, בגדר מצוות 'ונשמרתם לנפשותיכם'. על המכתב יחתמו רבנים גדולים נוספים והוא יוצב כשלט מאיר עיניים
בכניסה לחוף".

"בסיור של צדיקוב השבוע הוא העלה את הרעיון, שלדעתי מבורך - להציב שילוט שחתום על ידי גדולי רבני ישראל, ושם יהיה כתוב, בחתימת ידם, מה מותר ומה אסור, תוך קריאה להישמע לכוחות ההצלה", מוסיף לין. "אנו תקווה שהציבור ישכיל לתרגם את הכתוב למעשים, ושאם מציל מורה לצאת מהמים, אז יש לצאת מהמים מאחר שמדובר בסכנת חיים".

בנוסף, בכוונת צדיקוב להעלות קמפיין מודעות לנקיון החוף תחת הסיסמה "לעבדה ולשמרה". כמו כן, מבקש צדיקוב שהעירייה תשקיע את הסכום המתקבל מעיריית בני ברק בעבור חכירת החוף בפיתוח תשתיות החוף. לטענתו, מדובר בסכום של כחצי מיליון שקל בשנה. יש לציין, כי בסיור שהתקיים השבוע הוסכם על הגדלת כמות ברזי מקלחות החוף, הגדלת כמות ברזי השתייה, בחינת השקעה בתשתיות פיתוח, והכנסת גורם מסחרי שימתג את החוף וישקיע בתשתית קלה.

הרב יעקובוביץ' סירב להתייחס לנושא.