צילום: אורן אגמון מחלוקת נגרמה ביום שלישי השבוע בישיבת מועצת העיר הרצליה סביב ההצעה של חבר מועצת העיר מטעם סיעת מרצ, יוסף לונדון, שביקש לבטל את ההחלטה להנציח את שם רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל בהרצליה.

מה פתאום יום זיכרון לגנדי?
טענה: השר רחבעם זאבי הונצח ב"חצר האחורית"בישיבת מועצת העיר שהתקיימה בפברואר 2015, הוחלט, בתום דיונים סוערים בוועדת השמות ובמועצה, להנציח את שמו של זאבי בהרצליה. נציגי מרצ שנכחו בישיבה היו אז היחידים שהתנגדו להחלטה. באותה ישיבת מועצה אמר לונדון, כי הוא מתנגד להנצחתו של גנדי בהרצליה, ואמר בין היתר כי "כאשר שוקלים את תרומתו של זאבי לביטחון של המדינה ולפיתוחו של מוזיאון ארץ ישראל, מול משנתו הגזענית וחבירתו לעבריינים, יש להגיע למסקנה כי אין מקום להנצחתו בהרצליה", אמר אז לונדון.

השבוע העלה לונדון את ההצעה לבטל את ההחלטה להנציח את גנדי, לנוכח הדברים שאמר אז ולנוכח העדויות ששודרו אודותיו בתוכנית "עובדה". "אנו מקווים שבעקבות השידור, חברי מועצת העיר יחזרו בהם
מההחלטה להנציח את רחבעם זאבי בהרצליה", כתב לונדון בהצעתו לסדר.

הדברים שאמר לונדון עוררו מיד דיון סוער.

חבר מועצת העיר, יוסי קוממי, יצא נגד הדברים: "אני מציע שלא נתבסס על שמועות. אני מאמין שיש חוק במדינה הזו ויש משטרה, והם היו רואים את הדברים האלו. ישנם אנשים שהורשעו ובהרצליה הנצחנו אותם. אני מציע שנקבל החלטה שכל מי שהורשע, ולא משנה מי הוא, נסיר את ההנצחות שלו, עם זה אין לי כל בעיה. אבל לא ייתכן שכשמדובר על זאבי, נתבסס על שמועות. כל הדברים שמייחסים לגנדי קרו לכאורה לפני ארבעים או חמישים שנה, איפה הייתם כל השנים האלה"?

גם חבר המועצה ירון עולמי התנגד נחרצות לביטול ההחלטה. "אפשר להתווכח בוועדת השמות ולא להסכים, ואפילו צריך לנהוג כך, אבל מרגע שמועצת העיר מקבלת החלטה צריך לעמוד בה. אחרת אני - על כל הנצחה שלא הסכמתי אליה - אבוא אחרי שנה, שנתיים, ואגיש הצעה לבטל אותה".

ראש העירייה, משה פדלון, ביקש כל העת להרגיע את הרוחות והציע להשיב את ההצעה לדיון חוזר בוועדת השמות העירונית, ומשם בחזרה למועצת העיר. לעומתו, דרש עולמי להסיר לחלוטין את ההצעה מסדר היום ולא לדון בה מחדש כלל. בסופו של דבר, החלטתו של עולמי התקבלה ברוב קולות מול שלושה מתנגדים: יוסף לונדון, יריב פישר ויהונתן יסעור.