צילום: shutterstock בשבוע שעבר הושבתו הלימודים באחד מבתי הספר היסודיים בהרצליה, כמחאה על התנהלות בית הספר בפרשת ההתעללות המינית והפיזית לכאורה בתלמיד כיתה א', בידי תלמידים הגדולים ממנו. בנוסף להשבתת בית הספר, קיימו הורי התלמידים מחאה שקטה בפתח בית הספר, לאות הזדהות עם הילד הנפגע ולגינוי והוקעה של מקרה האלימות לכאורה.

התלמידים התעללו מינית בחברתם - ונשלחו לכלא
מלמד בבני ברק חשוד שהתעלל מינית בתלמידיו

הפרשה התפוצצה בסוף השבוע שעבר. במרכזה עומד חשד להתעללות לכאורה של שלושה תלמידים משכבות בוגרות יותר בבית הספר, בתלמיד כיתה א'. התלמיד שעבר התעללות לכאורה נמצא מאז השבוע שעבר בביתו, כשלדברי אמו, הוא מכונס בחדרו, מפוחד ובמצב נפשי קשה. לטענת האם, בנה עבר התעללות מינית ופיזית בידי שלושת הילדים הבוגרים ממנו והובטח לה על ידי הנהלת בית הספר שהנושא מטופל וכי לתלמידים שפגעו בבנה הוצמדו סייעות.

האם מספרת, כי הבחינה בהתנהגות שונה של בנה בחודשים האחרונים. "הוא נהיה יותר עצבני", היא מספרת השבוע. "הוא פתאום התחיל להיעלב מכל דבר. אם, למשל, הייתי מחמיאה לו, הוא היה אומר לי: 'לא נכון, אני דפוק'"."בבית הספר לא עשו כלום"
האם מספרת, כי ניסתה לתחקר את בנה בתקופה האחרונה כדי להבין מה עובר עליו. באחד הימים סיפר לה, לטענתה, שהוא משחק בהפסקות עם תלמידים משכבה גבוהה. האם, שלא הבינה מה הקשר בין שכבות הגיל ומדוע בנה משחק עם ילדים שגדולים ממנו בהרבה, שאלה בבית הספר לפשר העניין, ונאמר לה, לדבריה, כי מדובר בחונכים מהכיתות הגבוהות בבית הספר, ש"דואגים לתלמידי כיתות א'". אלא שלפני כשבועיים, מספרת האם, בנה חזר עם סימן מציצה על אחת מידיו. אצל האם המודאגת נדלקו כל הנורות האדומות ובנה, לטענתה, מתוודה בפניה על האלימות הפיזית והמינית שחווה לכאורה.

"הוא הדגים לי את הכל", מספרת בכאב האם השבוע. "אותם ילדים היו גוררים אותו למחבוא סודי, מסובבים אותו כך שיהיה עם הפנים לקיר והגב מופנה אליהם, מושכים אותו, מורידים לו את המכנסיים והתחתונים ונותנים לו מכות על הגב, על הטוסיק ובאיבר המין".

האם המודאגת מיהרה להגיש תלונה במשטרה, ופנתה, לטענתה, להנהלת בית הספר, בדרישה להשעות את התלמידים שפגעו בבנה. לדבריה, הובטח לה על ידי הנהלת בית הספר שהנושא בטיפול ושהוחלט, לנוכח התלונה שהגישה, להצמיד לילדים הפוגעים לכאורה סייעות.

האם מספרת כי האמינה להבטחה זו, עד שבאחד הימים הבחינה באחד הילדים הפוגעים לכאורה, מתהלך בבית הספר ללא סייעת. ביום שלישי בשבוע שעבר, יום חגיגת פורים בבית הספר, אירע לטענתה מקרה נוסף ובנה חזר מבית הספר עם סימני מכות על ישבנו.

האם מספרת כי שוב תיחקרה את בנה, והוא סיפר לה כי תלמיד אחת הכיתות הגבוהות בבית הספר הוא שגרם לשריטות. היא בתגובה דרשה מבית הספר שוב להשעות מיידית את הילדים החשודים בהתעללות בבנה.

"כשהגעתי למנהלת בית הספר, כדי לשוחח איתה בנושא, היא אמרה: 'אין לי זמן, אני בפגישה, אין לי זמן לדבר איתך'. מה זאת אומרת אין לך זמן לדבר איתי? אמרתי לה: 'את יודעת מה קורה', והיא השיבה: 'טוב, אני מוכנה רק כמה דקות, אבל אני נורא ממהרת. תקבעו פגישה בצורה מסודרת'. אני מרגישה שרימו אותי. כשראיתי את אחד הילדים מסתובב בלי סייעת והתקשרתי מיידית לבית הספר, אמרו לי: 'אוי, כנראה הייתה לנו תקלה של סוף היום, יש לנו טבלה של איזו סייעת נמצאת עם איזה ילד'. היום אני יודעת שלא הייתה סייעת יום אחד, ואני שואלת - איך הם העיזו לקחת את הסיכון? לספר לי שהילד שלי מוגן? אם הייתי יודעת שאין סייעות, הייתי
באה איתו לבית הספר ולא הייתי זזה ממנו.

"אני מרגישה שזו התנהלות מערכתית של בית הספר. מקרי אלימות יש כנראה בכל בית ספר והכל שאלה של מה עושים. אם לא מגיבים כפי שראוי לדעתי היה להגיב, בהשעיה עד לבירור תוצאות החקירה, אז הילדים האלה מסתובבים חופשי. לא השעו אותם ואני מרגישה שבבית הספר לא עשו כלום עם זה, פשוט כלום. לא הוצמדה לילדים האלו סייעת, אפילו לא ליום אחד. בבית הספר אומרים שיש להמתין לתוצאות הפורמאליות של החקירה. אני יודעת את האמת, אני לא צריכה את תוצאות החקירה - הילד שלי עבר בחודשים האחרונים התעללות קשה ביותר, והילדים שפגעו בו ממשיכים לפקוד את בית הספר כרגיל. מה המסר שאנחנו מעבירים בהתנהלות הזו? שמותר לעשות את זה?"הפרדה בין שכבות הגיל
עם היוודע דבר הגשת התלונה במשטרה, החליט ועד ההורים הבית ספרי להשבית את הלימודים ביום ראשון השבוע. המטרה העיקרית שבגינה התקיימה השביתה, היא להפגין "אפס סובלנות לאלימות ולאקלים החברתי השורר בבית הספר" - כך עולה מסיכום פגישה שהתקיימה ביום ראשון בערב בין בכירי עיריית הרצליה, נציגי משרד החינוך והשירות הפסיכולוגי, הנהלת בית הספר וחברי הנהג