צילום: יוגב עמרני שרית שרעבי (33) מהרצליה היא אם מעוררת השראה. לא היא קבעה את זה, גם לא המשפחה שלה, כי אם עשרות נשים מפרלמנט הנהגת הנשים של ועד הגנים העירוני, בראשותה של שרון כ"ץ, שיזמה פרויקט ייחודי בעיר במסגרת חודש האישה הבינלאומי. פרויקט שבמסגרתו נבחרו שמונה נשים, שמצליחות לשלב את גידול הילדים ואחזקת הבית עם קריירה ותרומה לקהילה. זאת כדי לעודד נשים אחרות ולהראות להן שהכל אפשרי, שאמא היא לא רק אמא, היא הרבה יותר מכך.

עוד ב-mynet:
הלוחם שמנע פיגוע: "הלב שלי פעם בחוזקה"
רוצים מצעד גאווה בחדרה: "אנחנו חלק מהעיר"

שרעבי, אם לחמישה, היא בעלת מכון קוסמטיקה ומספרה כבר למעלה מעשור, ופעילה חברתית. כשהייתה בת 15 חלתה במחלת הסרטן. היא מספרת ששמרה על אופטימיות לאורך כל הדרך וכבר במחלקה האונקולוגית שבה אושפזה, התחילה לעשות למטופלות ולצוות טיפולי צפורניים. כך גילתה את אהבתה לקוסמטיקה וידעה שזה מה שהיא רוצה לעשות. היום, יש לה עסק שמונה לקוחות רבים מכל רחבי הארץ.

התמודדות עם המחלה, היא מספרת, נתנה לה זווית אחרת לחיים, ומאז היא מקדישה רבות מזמנה לטובת פעילות קהילתית. "שום דבר לא מובן מאליו", היא אומרת השבוע. "אם קיבלתי את החיים במתנה ואת האפשרות להתפרנס בכבוד, אני אתן בחזרה. זה המוטו שלי".

תחת המוטו הזה פתחה שרעבי שתי מספרות קהילתיות בהרצליה ובנתניה, שמאפשרות לנשים להתפנק במחיר שלא יעלה על 99 שקלים. בנוסף, היא עומדת מאחורי פרויקט "חמש אבנים", שהחל לפני כשנה, ובמסגרתו היא מסייעת לאימהות שפונות אליה, במוצרי מזון, מוצרים לתינוק, ביגוד ועוד. "זה בהחלט מחזק לדעת ששמים לב למה שאני עושה וזה נותן לי מוטיבציה להמשיך", היא אומרת. "אני בדעה שמי שנותן, מקבל. בשבוע הבא, למשל, אני ונשות מקצוע נוספות נלך למעון לנשים מוכות כדי לספר את כל הילדות שם, ויש עוד המון פרויקטים בדרך".פירגון הדדי
בשל היוזמות שנקטה, ובשל העובדה שהיא אם למופת ואישה מצליחה, ועד הגנים העירוני החליט להכתיר את שרעבי ועוד שבע נשים כמוה, בתואר "אמא מעוררת השראה". במשך שבועות נשות פרלמנט ועד הגנים הפיצו את דבר הפרויקט וקיבלו המלצות על עשרות נשים שכאלה, תושבות העיר, שיכולות לעורר השראה אצל כולנו. אלו שקיבלו את מירב הקולות זכו בתואר. לאחר מכן כ"ץ, שיזמה את הפרויקט שמטרתו להעצים נשים, פנתה יחד עם חברות הוועד, לאותן נשים; הן ראיינו אותן והפיצו את סיפור חייהן ברשתות החברתיות.

"היה חשוב לי לעשות פעילויות שיפרגנו לקהילה, ולאחרונה עלה לי הרעיון לעשות משהו מיוחד לרגל יום האישה הבינלאומי", מסבירה כ"ץ. "חשבתי, למה לא לפרגן לאימהות לילדי גנים, שיחד עם גידול הקטנטנים מצליחות לעשות עוד המון דברים מאוד מיוחדים, וזה לא פשוט. מתוך עשרות הפניות שקיבלנו בחרנו את שמונה הנשים מעוררות ההשראה שלנו, כאשר המטרה בעצם הייתה לעצור את הכל ולהוקיר את כל הדברים שהן עושות. זה נתן לנו את הזכות הגדולה להכיר הרבה נשים מדהימות, לפרגן להן, ובכך בעצם לעודד עוד נשים לעשות את זה ולהראות להן שזה אפשרי. אני מקווה שהפרויקט יהפוך כעת למסורת שנתית".

אם אחרת שנבחרה לתואר "אשה מעוררת השראה, היא טלי למדן (41), אם לשלושה, שיצאה לאחרונה לעצמאות בתחום יזמות נדל"ן. למדן היא פעילה חברתית בעיקר למען קשישים בקהילה. הפרויקט האחרון שהשתתפה בו היה הדלקת נרות עם קשישים בחנוכה, פרויקט שיזם הגרעין התורני בשיתוף עם "עזר מציון" ועיריית הרצליה. מאז ועד היום היא בקשר עם מספר קשישות ומספרת שהרוויחה משפחה נוספת. "הפכנו לחבורה של שלוש קשישות ואני, ואני פשוט אוהבת אותן", היא מספרת. "הכיף הוא הדדי. בשבוע הבא, למשל, אני, יחד עם הגרעין התורני בעיר, אוספים משלוחי מנות לקשישים והולכים לשמח קשישים נוספים. יש לנו קהילה מדהימה בעיר שנרתמת לעזור מכל הלב".

איך את מספיקה לשלב בין הכל?
"כי אני כל כך מתמלאת מהעשייה. וגם כשאני מתעייפת בסוף היום, כי אני עושה עוד אלף ואחד דברים, הסיפוק שלי הוא עצום, כי עשיתי למעני, למען הבית והילדים שלי ולמען הסביבה שלי".

מרב רביץ מושל (34), אם לשניים מהרצליה, שנבחרה גם היא במסגרת הפרויקט, היא בעלת סטודיו הצילום "נפלאות התמונה" והלב הפועם מאחורי קבוצת הפייסבוק "אימהות הרצלייניות".

לדבריה, את קבוצת הפייסבוק הקימה כי רצתה ליצור מרחב וירטואלי לאימהות בעיר. חברה צירפה חברה והיום מונה הקבוצה כבר כ-5,000 אימהות. "מה שטוב בקבוצה, זה שהיא ממוקדת. מדובר באימהות שגרות בעיר ורק זה כבר יוצר מכנה משותף מדהים בין הבנות. זה מתחיל מהדברים הכי קטנים, כמו מישהי שמפרסמת שמצאה מפתחות, ופתאום מישהי עונה לה שהם שלה, ואז אני מבינה שכולן שם וזו הרגשה מטורפת. אני מנסה גם שזו תהיה במה לאגד את הבנות לעשות מעשים טובים. עשרות בנות