צילום: יוגב עמרני בזמן שרבים מבני גילו עסוקים ברשתות החברתיות ובמשחקי מחשב למיניהם, איתן עזרא, רק בן 13 מהרצליה, חושב איך לגייס כספים ולעזור לאנשים במצוקה. ביום שישי לפני כשבוע וחצי יזם הפנינג בגדי יד שנייה בביתו ואת כל ההכנסות העביר לטובת שיפוץ ביתה של אם חד הורית לשלושה ילדים שחיה במצוקה כלכלית קשה. "אני מרגיש שעשיתי מעשה גדול", אמר בשבוע שעבר.

עוד ב-mynet:
יזם ההיי-טק המשופשף מהוד השרון הוא רק בן 14
חודש אחרי שהתרסקו פניה: טרה בת ה-12 חוזרת לפעילות

שיעור לחיים
איתן החליט בתחילת השנה, בעצת הוריו, שיתרום מזמנו וממרצו למען הקהילה. הוא חיפש פרויקט שבו יוכל לתרום בצורה מיטבית, והודיע באחד הימים להוריו שברצונו לסייע לאם חד הורית המצויה בקשיים כלכליים.

"איתן אמר לי שבדרך הזו, אם יעזור לאם חד הורית, הוא בעצם יצליח לעזור למשפחה שלמה", מסבירה אמו, לולי הורן עזרא. "אנחנו סברנו שיילך להתנדב בבית אבות סמוך וישחק שחמט עם הדיירים שגרים שם, או שיסחב שקיות לקשישים מהסופר וכדומה. עד שיום אחד הוא בא אלינו עם הרעיון של גיוס עזרה לאם חד הורית. מאוד אהבנו את החשיבה, והתייעצנו עם רן אורן, חבר ואיש יוצא דופן, שמסייע לנזקקים. כתוצאה מהמהלך הזה נוצר חיבור עם אם חד הורית לשלושה ילדים מהרצליה".

איתן ביקר בבית האם בהרצליה , שמע ממנה את סיפור חייה והביקור הותיר בו חותם עז. "הביקור בבית היה שיעור חשוב עבור איתן", מספרת אמו, "ללמוד ולהעריך את מה שיש לו, כשהוא רואה שאנשים חיים בצורה אחרת. כשיצאנו משם איתן היה נסער. הוא לקח את הסיפור שלה ללב, וכמובן היה הרבה יותר מגויס לכל התהליך כשהבין לקראת מה הוא הולך".

"מה שנגע בי זו העובדה שהאישה לא חיה חיים טובים כל כך", מסביר איתן, "הרגשתי שאני חי הרבה יותר טוב ממנה וכאב לי לראות את מצבה. הבנתי וראיתי שהיא גם אמא שמשקיעה את כל מה שיש לה בילדיה, והאמנתי שמגיעה לה עזרה ממני ומאנשים אחרים, כי היא יכולה להיות אמא שלי או של כל אחד מאתנו".איתן החליט ליזום פרויקט שבו יוכל למקסם את התרומה תוך פרק זמן קצר. יחד עם הוריו, ובליווי רן, הם בנו תוכנית העוסקת באיסוף בגדים מהקהילה בתוך שבוע, מיון הבגדים בשבוע שלאחר מכן, ומכירה שלהם לצורך איסוף כספים לאם ושיפוץ דירתה. איתן כתב ועיצב כרזה - "ממחזרים ועוזרים", הסביר מה המטרה שלו וקרא לתושבים לתרום פריטים. את הכרזה הואהפיץ בווטסאפ ובפייסבוק, ועד מהרה החלו להיאסף בביתו בגדים במצב טוב, חלקם אפילו חדשים לגמרי - לכל הגילאים.

"הגיעו הרבה יותר בגדים ממה שחשבנו", מספרת לולי, "כמו גם נעליים, תיקים וצעצועים. הייתה היענות מאוד גדולה מצד הציבור ומתישהו ביקשנו מאנשים להפסיק להביא בגדים, כי כבר אין מקום. בשבוע מיון הבגדים ביקשנו ממשפחה ומחברים עזרה במיון ובקיפול כדי להתגבר על כמויות הבגדים שהמשיכו להגיע, היה קשה לזוז בבית מרוב שהיו פה שקים על גבי שקים".

את הכרזה השנייה - "עיזרו לי לעזור לה", הקוראת לקהילה להשתתף באירוע מכירה שייערך בחצר ביתו בהרצליה, בשישי שלפני שבוע וחצי, בין השעות עשר בבוקר לשתיים בצהריים - הפיץ איתן בתום שבוע האיסוף ובעצם שבוע לפני המכירה הגדולה. "אני מעריכה שהגיעו 200-150 איש", מספרת לולי בגאווה. "היינו בהלם מההיענות. הייתה אישה שהגיעה עוד לפני הפתיחה, היא מיהרה לעבודה, אבל על הדרך תרמה 30 שקל. שאלנו אותה במה היא עובדת והיא השיבה שהיא עובדת כמנקה. זה היה מקסים. אני מניחה שבטח לה עצמה לא קל, ועדיין היא השאירה פה 30 שקל. זה היה מאוד מרגש וכך פתחנו את המכירה בעצם".

"איתן החליט לתמחר כל מוצר בין חמישה לעשרה שקלים", מוסיפה האם, "ואיפשר לכל אחד לתת כמה שהוא מוצא לנכון. היו שהשאירו 20 או 200 שקלים ואף אחד לא נותר אדיש לפרויקט הזה. הגיעו גם אנשים עם יכולת כלכלית מועטה שקנו 70 פריטים לכל המשפחה, מה שהיה מדהים, והיו ששילמו כסף ולא לקחו כלום. ראינו ולמדנו המון ובסופו של דבר הצלחנו לגייס יותר ממה שתוכנן, דבר שיאפשר לנו לסייע למשפחה נוספת".

"לא האמנתי שיגיעו כל כך הרבה אנשים ושכל כך הרבה יירתמו לפרויקט הזה", מוסיף איתן, "ההרגשה שלי היא מאוד מיוחדת, לדעת שאני מסוגל לעזור לאנשים. אני מרגיש שעשיתי משהו גדול. אני מאמין שהתגובות בקהילה היו כל כך טובות, בין היתר, כי התרשמו מכך שאני בן 13 וכבר בגיל הזה מעוניין לעזור למישהו אחר. אגב, אותה אם חד הורית שסייענו לה נכחה באירוע וראתה את הכל קורה. היא הייתה המומה והתרגשה מאוד. שמחתי שהיא באה"."אני בחלום"
בשיחה עם האם החד הורית, ניכר שזו עדיין מתרגשת מהמחווה שנועדה לסייע לה במאבק היומיומי ובשיפוץ ביתה. "אחרי שפוגשים משפחה כזו, ההרגשה היא מעולה", היא מספרת. "נהניתי לראות את ההירתמות של כולם, זה פשוט מדהים. נ