צילום: אוריאל הכהן בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר ביום רביעי לפני כשבוע וחצי 30 חודשי מאסר בפועל על ניסים דג'לדטי מהרצליה, בגין עבירות של השתלטות על עסקיו של שותפו לשעבר, האוליגרך הרוסי אלכסיי זכרנקו. דג'לדטי הורשע בביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף בנסיבות מחמירות, וכן במתן דיווח כוזב בניגוד לחוק איסור הלבנת הון. כמו כן, הוא הורשע בהטרדת עד, ויחד עם נאשמת נוספת, הורשע בקשירת קשר לביצוע פשע וזיוף בנסיבות מחמירות.

עוד ב-mynet:
יהונתן יעקובי: הנער שחברות ההייטק נלחמות עליו
נתניה: "אהב מאוד את אשתו אך התאבד בגללה"

הפרשה נסובה סביב היכרותו של דג'לדטי עם זכרנקו - איש עסקים יהודי רוסי, בעל מסעדות יוקרה בסנט פטרבורג ובתל אביב (מסעדת "פושקין").

באוגוסט 2009 נמצאה מכוניתו הריקה של זכרנקו בסנט פטרבורג והמשטרה המקומית חקרה את היעלמותו כחקירת רצח. שנתיים אחרי כן נעצר דג'לדטי בחשד לביצוע עבירות מרמה, ובהמשך אף הורשע בעבירות של זיוף ומרמה. יחד איתו הורשעה באותן העבירות אלינה מלר, ששימשה לדג'לדטי מתורגמנית לשפה הרוסית.

על פי גזר הדין, זכרנקו רצה להשקיע בישראל. באמצעות המתורגמנית, כבש דג'לדטי את ליבו של האוליגרך הרוסי בחודש אוקטובר או נובמבר 2008, בכך שסייע לו במאבקו מול שותפו למסעדה. בעקבות רכישת אמונו, הצליח דג'לדטי להשתלט על מחצית ממניות חברת "פושקין", חברת "זכרנקו השקעות" וחברת "זכרנקו תעשיות", שהיו בבעלותו של זכרנקו, והפך בהן למורשה חתימה.בהמשך התברר, כי דג'לדטי החזיק בייפוי כוח למקרה של נבצרות של זכרנקו, בזמן שבחשבונות של החברות האמורות היו מעל ל-38 מיליוני שקל נכון למועד היעלמותו המסתורית של איש העסקים הרוסי. עוד עולה מגזר הדין, כי לאחר היעלמות זכרנקו, הזרים דג'לדטי כספים רבים מתוך החשבונות האמורים למתורגמנית ולעצמו.

מגזר הדין עולה, כי הנאשם "החזיק שטר העברת מניות שנועד להקנות לו, על פי הבנתו, בעלות עתידית במחצית הנותרת של 'זכרנקו השקעות', בהתקיים תנאי
נבצרות עלומים שטיבם לא הוגדר, ושאף לא הועלו על הכתב".

המדינה ביקשה להטיל על דג'לדטי עונש מאסר בפועל ומאסר על תנאי, קנס וחילוט מלא של הכספים שנתפסו, לרבות שתי דירות שרכש בהרצליה בכספים שנטל מחשבון "זכרנקו השקעות".

מנגד, הלין דג'לדטי על כך שנחשד על לא עוול בכפו ברציחתו של זכרנקו. לדברי סניגורו, "השנים האחרונות לא טמנו בחובן אלא צרות וקשיים עבורו. הוא נאלץ ליטול הלוואות בבנק, כדי להפקיד את הערבויות הנדרשות לשחרורו בערבות, כמו גם לכלכל את בני משפחתו והתלויים בו. זאת בזמן שהוא נאבק במבקשי רעתו מרוסיה, שניסו להשתלט על נכסי זכרנקו ועל הכספים בחשבונו של איש העסקי הרוסי בשוויץ".

השופטת יהודית אמסטרדם, גזרה, כאמור, על דג'לדטי מאסר בפועל והורתה לחלוט את הרכוש במלוא שווי העבירות, קרי 38.8 מיליון שקל, כבקשת התביעה.