צילום: יוגב עמרני תיכון דתי ימי על-אזורי, צפוי להיפתח בשנה הבאה בהרצליה. מדובר בבשורה עבור תלמידים חובשי כיפה מכל הארץ, שכן יהיה זה תיכון ימי ראשון מסוגו בארץ המיועד למגזר הדתי. אין פלא, אם כך, שהבשורה "עושה גלים" גם מחוץ להרצליה והמוני בני נוער, מיישובי השומרון, מהמרכז ומיישובי השרון, נוהרים לאחרונה לבית הספר ומתעניינים ברישום.

עוד ב-mynet:
עבריין מין מורשע הסיע תלמידים לטיול באילת
מיכאל, בן 11, אוטיסט, מחפש בית ספר מתאים

"אם זה יהיה כמו בית הספר במכמורת שיש לבני נוער חילוניים, אני אשמח ללמוד במוסד כזה, כי נשמע שיש לו הרבה יותר מה להציע", אמר השבוע נועם מאזור השרון, שיסיים בסוף השנה את לימודיו בחטיבת הביניים.

תוכניות באופק
מדובר למעשה בצעד של שדרוג משמעותי לבית הספר הקיים, תיכון "לחיים", שבעבר פעל בין כותלי בית הספר "רמב"ם" והועתק למבנה של בית הספר "הרצל" בשכונת יד התשעה בהרצליה.

לטענת מנהל בית הספר, אריאל בן ברוך, הוא לא מסוגל היה להעניק לתלמידיו את אשר היו ראויים לו, וזאת, בשל תקציב מצומצם הנובע מכמות קטנה יחסית של תלמידים - כ-80 בלבד בשנת הלימודים הנוכחית.

בן ברוך, שקיבל לידיו את בית הספר לפני שלוש שנים, כשסכנת הסגירה מרחפת מעליו וכשהוא נלחם על המשך קיומו, הצליח להשקיע עוד בתכנים ולהגדיל את כמות התלמידים, אך הוא רצה עוד.

"כאשר הגעתי לפה קיבלתי לידיים כ-40 תלמידים בשלוש כיתות: ז', ח' ו-ט'. היינו באגף של בית ספר יסודי ולחיה הזו, שנקראה תיכון 'לחיים', לא באמת היה אופק אמיתי. אני יכול לספר שלפני שלוש, שלוש שנים וחצי, כאשר העזתי לדבר על שנה הבאה ועל תוכניות עתידיות, היו שטרחו להגיד לי באוזן 'אל תדבר על השנה הבאה, כי מי אמר שתהיו פה'. מהר מאוד ניגשתי לממונים עליי והתניתי את המשך שהותי בדבר אחד, והוא אופק. אמרתי שאני מבקש שהמקום יוגדר כבית ספר שש שנתי והסכימו לי. ברגע שקיבלתי את האישור, לפני שלוש שנים וחצי, כינסתי את הצוות וגייסתי צוות חדש לגמרי. במשך שלוש שנים עבדנו קשה מאוד, כדי להגיע למצב שבו אנחנו תיכון רגיל.

"צריך להבין, האוכלוסייה הדתית-לאומית בהרצליה היא לא גדולה. בשנה שעברה הרגשתי שהגיע הזמן להפוך את התיכון הזה לקצת יותר מבוסס, כי כשאין מספיק ילדים, זה קשה מאוד, גם מבחינה חינוכית וגם מבחינה תקציבית. אני גם הרגשתי שהילדים לא באמת מקבלים את מה שמגיע להם, למשל מגמות מגוונות לבחירתם".בן ברוך הגיע למשרדי העירייה ולממונים עליו במשרד החינוך, וביקש אישור לצאת למחקר למציאת תוכנית חינוכית ייחודית לשדרוג בית הספר, וזאת הוא עושה, לדבריו, "כי כדי להביא אוכלוסייה מבחוץ, אתה צריך להיות מיוחד".

הוא שואל, קורא, מסייר בהרצליה ובסביבתה, ומגיע בתחילה לשדה התעופה האזרחי בעיר.

"שאלתי שם כמה עולה קורס טיס אזרחי, וכבר תכננתי אופק כזה - לבנות משהו אתגרי שקשור בענייני אוויר. אני מגיע מהחינוך הלא פורמאלי ואני מאמין שכשאתה מכניס חוויות מעצבות אצל אדם, אחר כך ללמוד חמש יחידות מתמטיקה, זה כבר לא כזה סיפור. מה שעושה את זה, זה לא מורים בכיתות פורמאליות - זה לא עובד. אתה יכול לבקש שקט שנה ולא תקבל אותו, וגם אם תקבל זה בכאילו, כי הם בטח הלכו לישון", הוא אומר בחיוך.

כשהנושא של חיבור לתעופה עדיין מרחף באוויר, יוצר המנהל הנמרץ קשר עם חבר מועצת העיר, אלעד צדיקוב, יו"ר סיעת "דגל התורה" בעיר. צדיקוב הוא גם איש ים מובהק - מפקד צוות בשייטת, והחיבור נעשה במהרה דרך חבר משותף של השניים. "התחברנו די בהשגחה, די מאת ה'", אומר צדיקוב, "אני מגיע מעולם הים ומהעולם התורני, ומהמקום הזה החלטנו שאנחנו יוזמים מהלך - להפוך את בית הספר דל התקציבים הזה, למשהו שהוא לא. כך נפלה ההחלטה להפוך את בית הספר לתיכון דתי ימי על-אזורי".

בוא אלינו, אלינו לים
השניים פונים עם היוזמה החדשה לראש עיריית הרצליה, משה פדלון, ומקבלים ממנו את ברכת הדרך, כמו גם תמיכה מלאה ביוזמה מסגנו, צבי וייס. במהלך השנה וחצי האחרונות החל בן ברוך "להריץ" פיילוטים בים ובסביבתו, עד שהחליטו כולם שהגיע הזמן לצאת לדרך.

ביום שלישי השבוע כבר נערך ערב היכרות ראשון להורים ולתלמידים עם התיכון החדש, שבו לקחו חלק נציגי העירייה, חיל הים, עמותות ימיות ועוד.

"הולכת להיות פה מהפכה", ציין ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, והלהיב את באי האירוע. בערב השתתפו גם צבי וייס, סגן ראש העירייה, איה פרישקולניק, סגנית ראש העירייה והאחראית על החינוך, חברי מועצת העיר, אלעד צדיקוב, משה ועקנין, אבי בן בנישתי, ראש אגף החינוך בעיר, מפקח משרד החינוך, רם זהבי, שהבטיח את תמיכת המשרד, ושוש נגר, האחראית על החינוך הממלכתי-הדתי במחוז תל אביב.

אז מה כולל השינוי ואיך ייראה בית הספר החדש? התיכון יהיה תי