צילום: יוגב עמרני עייפות וייאוש - אלו התחושות עימן מסתובבים בימים אלה תושבי רחוב סעדיה גאון בהרצליה, אחרי ליל שבת סוער, שבמהלכו הוצפו שוב בתיהם כליל בפעם השלישית תוך פרק זמן של חודש וחצי, וזאת רק עם תחילתו של החורף הנוכחי.

עוד ב-mynet:
השכנים של תשובה: "ההפגנות הפכו למטרד"
מכינה נזקקים לחורף: "הופתעתי מכמות הפניות"

לא רק הרחוב הקטן הוצף בהרצליה במהלך סוף השבוע שעבר. רחובות שלמים בנווה ישראל עלו שוב על גדותיהם, ביניהם אזור קניון שבעת הכוכבים שהוצף, והתמונות של פינוי תושבים וכלי רכב שקועים בשלוליות ענק חזרו על עצמן.

"ביום שישי בערב החלו להתקבל קריאות של אזרחים במצוקה במוקד המבצעים של תחנת מכבי האש בהרצליה", מספר סמל יניב דניאל, דובר כיבוי האש בעיר. "שלושה צוותי כיבוי פעלו במספר מוקדים, כאשר מוקדי ההצפות היו ברחוב סעדיה גאון בשכונת נווה ישראל, וברחוב שדרת שבעת הכוכבים.

"עיקר פעולות החילוץ בשכונת נווה ישראל היו בסיוע לתושבים שביתם הוצף במים, והכבאים חילצו מספר משפחות אשר ביתם הוצף. מוקד פעילות נוסף, היה כאמור, בשדרות שבעת הכוכבים. הכביש הוצף כולו בכיוון הנסיעה למרכז העיר. נהגים רבים לא העריכו נכון את גובה המים ונתקעו עם רכבם בתוך המים, שהגיעו לגובה של כחצי מטר. הצוותים סייעו לחלץ את הנוסעים, ולמרבה המזל לא היו נפגעים".

להב חגי שנלר, שהיה בשטח בעת ההצפות, מספר כיצד חילץ משפחה שביתה בנווה ישראל הוצף כליל. "כאשר הגענו לבית, זיהיתי כי הוא מוצף והמים מגיעים עד לגובה המותניים. מיד ניגשנו לדיירים שסיפרו לנו, כי האם החליקה וזקוקה לטיפול רפואי. חילצנו אותם למקום בטוח".

"כל שנה זה קורה, ובכל פעם אומרים לנו שמדובר באירוע שמתרחש אחת ל-20 שנה", אומרת אחת מתושבות השכונה בכעס.

גם דף הפייסבוק העירוני שיקף את מצוקת התושבים בערב שישי. תושבים החלו להעלות תמונות של רחובות מוצפים, ואחת מהם כתבה: "נבקש (מהעירייה) התייחסותכם למחדל המוצג כאן, שחוזר על עצמו מאז שאני זוכרת את עצמי, ומה תוכניתכם למניעתו בשנה הקרובה, לשיפור ולייעול מערכת הניקוז בשכונה".

"זה למעלה מעשרים שנה מאז שיקום השכונות הידוע", שיתף תושב אחר. "'שיקום' מעולם לא נעשה, רק למראית עין. הגרוטאה הכי גדולה כאן היא עיריית הרצליה, שלא מתפקדת במקומות הנכונים. אם זה היה קורה בהרצליה פיתוח, זה לא היה מגיע למצב הזה".נזקים באלפי שקלים
ברחוב סעדיה גאון, שספג את הנזק הכבד ביותר, משחזרים התושבים את הרגעים שבהם הבינו שהמים עומדים לחדור שוב לבתיהם ולהציף כל פינה, ושוב הם ייאלצו להתפנות.

"בסביבות השעה 17:00 התחיל לרדת גשם מאוד מאוד חזק", מספר רועי, תושב הרחוב. "ראיתי שכמות הגשם חריגה, ואז התחלתי לשמוע את השכנים מתחילים לצעוק אחד לשני ומזהירים זה את זה שכנראה שוב תהיה הצפה. בסוף חודש אוקטובר הייתה לנו הצפה רצינית, אבל אז המים לא הגיעו אלינו. גם הפעם, כששמעתי ששוב מתחילה הצפה, חשבתי שהמים לא יגיעו עד לבית שלי, כי הוא העליון ברחוב. לפתע שמעתי את אחד השכנים צועק שהמים עלו וראיתי שהם נכנסים לשביל הכניסה לביתי. זה היה מאוד מלחיץ. אשתי בסוף ההיריון ונלחצה מאוד. תוך שבע-שמונה דקות המים כבר התחילו להציף את המרפסת.

"התחלתי להרים במהירות מוצרי חשמל ורצתי לשים מגבות בתחתית דלת הכניסה, בתקווה שאולי זה יעצור את המים, אבל זה לא עזר. המים חדרו לבית והתחילו להציף אותו בכל פינה. הכי מתסכל זה שאין לך מה לעשות, אתה חסר אונים".

מה הנזקים שנגרמו לך?
"הפרקט בחדר השינה ניזוק, שתי דלתות התנפחו ואי אפשר לסגור אותן, הקירות נרטבו והתנפחו, הספה נספגה במי ביוב ואי אפשר לתקנה. אני מעריך שמדובר בנזק של כמה אלפי שקלים".

מה אתם מתכוונים לעשות?
"נעשה כמיטב יכולתנו, גם מבחינה משפטית מול העירייה, כדי לקבל פתרונות. אני מאמין שעם עבודת תשתית נכונה זה לא היה קורה".

לדברי מיכאל ארז, תושב הרחוב, "זו הפעם הרביעית העונה שהבתים שלנו מוצפים. זה לא הגיוני. כתבתי מכתב חריף לראש העירייה, אך עדיין לא קיבלתי מענה, ומאחר שזה קורה שוב ושוב, החלטנו לקחת עורך דין שיטפל בזה. ביום שישי האחרון היו פה הצפות מחרידות. השיא היה בסביבות 22:00-21:00 בלילה. אשתי והילדים עזבו את הדירה ואני נשארתי לנקות. כל הבית שלי ניזוק. דברי חשמל, הפרקטים, הדלתות, הכול. רק לפני חצי שנה שיפצנו את הבית בגלל הצפות שהיו בשנים קודמות, ועכשיו הדירה נמצאת במצב הגרוע ביותר בגלל ההצפה האחרונה, והנזק גדול מאוד".

גם במשפחת רווה עברו בסוף השבוע הצפה רביעית העונה, ובני המשפחה מתקשים להתאושש. "ביום שישי האחרון היה קטסטרופה", מספרת דיאנה, אם המשפחה. "אנחנו מאוד מותשים. הגיעו מים עד נפש, תרתי משמע".

דיאנה משחזרת את הרגעים שבהם חשה, שוב, את אותו