צילום: יוגב עמרני ארבעה ימים נאסרה הרחצה השבוע בחופי הים של הרצליה, וזאת בעקבות הזרמת ביוב לים עקב עבודות של איגוד ערים אזור דן לביוב ואיכות הסביבה. השפכים הוזרמו לים של תל אביב והרצליה, במסגרת העבודות של חיבור קווי ביוב ועבודות תחזוקה נוספות, ונאסרה בהם כל פעילות.

עוד ב-mynet:
מפעל "נייר חדרה" זיהם את נחל חדרה וישלם 200 אלף שקל
הוד השרון: הדברה רעילה ליד גני הילדים

הודעה שפרסמה עיריית הרצליה הבהירה, כי הרחצה אסורה מטעמי בריאות ושיש ליידע ולהתריע בפני כל הגורמים הנוטלים חלק בפעילויות בים והעלולים להינזק, כגון: דייגים, צוללנים, גולשים, בתי ספר לגלישה, מרינות, חברת החשמל וכדומה.

גורמים בהרצליה וגופים ירוקים הביעו תרעומת על כך שאיגוד ערים לא מוצא פתרון אחר זולת הזרמת השפכים.

עו"ד יונתן יעקוקבוביץ, יו"ר החברה לפיתוח התיירות הרצליה, פעיל ירוק ומוגדר בעמותת "צלול" כמגן ים, מסר: "איגוד ערים אזור דן לביוב מזרים באופן די קבוע שפכים לים התיכון, אמנם בכמויות הרבה יותר קטנות ממה שראינו כרגע, אך קיימות הזרמות תכופות של בערך אחת לחודש. לא כל פעם שהוא מזרים סוגרים את החופים, וחשוב להבין את זה.

"ההזרמה הפעם נובעת מעבודות חיבורים שמטרתה שדרוג המערכות שלהם, כדי לא להזרים שפכים בעתיד. עם כל הכבוד לגוף הזה, תושבי הרצליה לא צריכים לסבול את הביוב של תושבי תל אביב, רמת גן וגבעתיים. מה שאנו מצפים מהגוף הזה, שיש לו מקורות כספיים לא קטנים, היא לבחור באלטרנטיבה ולפיה במקרים של עבודות תחזוקה - לעשות צינור חלופי שיוביל בסופו של דבר למערכות הביוב בראשל"צ ולא לבחור בהזרמת השפכים לים. לרשויות השונות ולמשרדי הממשלה יש את מה שנקרא 'הבנה' לדבר הזה, אז למה לא מכריחים אותם לעשות את הפעילויות האלטרנטיביות?".

לטענת עו"ד יעקובוביץ', העיר הרצליה עושה מאמצים כבירים כדי למנוע הזרמות של ביוב לים, ואין סיבה שלא ינהגו כמותה. "מאז שנכנסנו לתפקיד לא היו מקרים של הזרמת ביוב לים מעבר לשני מקרים נקודתיים שלא היו בשליטתנו. אמנם, חשוב לציין, הביוב עצמו לא פוגע במערך הביולוגי שיש בים, זה דווקא אוהב שפכים, אבל לנו, בני האדם, זה פחות נעים, ויותר מכך: יש את כל הקוליפורמים בביוב שעלולים לגרום לנו אפילו לדלקת קרום המוח. הפעם האחרונה שהאיגוד הזרים כזאת כמות של ביוב לים, הייתה ב-2012. מאז ההזרמות הן יחסית קטנות, וצריך גם להבין שמדובר בגוף מאוד סביבתי, עד כמה שזה יישמע מצחיק, כי הוא ממחזר 70 אחוז מהביוב למים לחקלאות. האנשים שם הם לא שונאי סביבה, להיפך, אבל מה לעשות שהם לא תמיד בין מקבלי ההחלטות"."יש חלופות"
גם חבר מועצת העיר, ירון עולמי, הביע תרעומת על הזרמת השפכים וסגירת החופים השבוע. "קשה לי להאמין שגם בשנת 2015 הפיתרון היחיד לעבודות תחזוקה הוא הזרמת ביוב לים", מסר עולמי, "זיהום אדיר ובלתי נסבל וסגירת חופי רחצה. בעידן של מודעות לאיכות הסביבה, מיחזור מתקדם, טיהור והובלה וכד', חייבים לייצר פתרונות יצירתיים יותר, ידידותיים לסביבה, שלא יגרמו לזיהום קשה ולפגיעה אנושה בחופי הרחצה, במתרחצים, בגולשים וכדומה. כולי תקווה שזו באמת תהיה הפעם האחרונה, ושכל הגורמים הרלוונטיים יעשו מאמץ אדיר כדי לטפל בתשתיות ולהפסיק את הזרמת הביוב לים, ויפה שעה אחת קודם".

דרור עזרא, רכז תחום ים וחופים במפלגת הירוקים, התקשה אף הוא להבין איך עדיין מאפשרים את הזרמת השפכים: "זו לא הפעם הראשונה שאנחנו סובלים את זה, היה את זה גם בשנת 2012. אני רואה בזה פשוט כישלון מוחלט של משרדי הממשלה הנוגעים בדבר. יש לגוש דן רזרבות של מאות מיליונים, לא יכול להיות שזה הפתרון שמוצאים, כאשר ושוב ושוב אומרים שזה שדרוג ושזו הפעם האחרונה. כל ההליך הזה היה מתחת לרדאר. אני יודע שרק יומיים לפני סגירת החופים הודיעו על כך, בעוד שידוע לי שההחלטה בנושא התקבלה כבר באוגוסט. אני גם מצפה מהגורמים השונים להודיע כראוי לציבור על ההחלטה הזאת, איני מבין איך זה כל כך מובן מאליו שמזהמים את הים. זה בלתי מתקבל על הדעת".

עזרא דורש מעיריית הרצליה לפעול בעניין. "עיריית הרצליה במקום להגיש תביעה, יושבת בצד ואומרת 'נו, לא נורא'. זה נורא ואיום. אני לא שמעתי על דבר כזה שעיר תיירות כמו הרצליה, שמקדמת את החופים שלה, נאלצת לסגור אותם לשבוע בגלל הזרמת ביוב".

מעיריית הרצליה נמסר: "הזרמת שפכים גולמיים לים מהווה מפגע סביבתי חמור ופוגעת בציבור המשתמשים, גם בעונת החורף. עיריית הרצליה מבינה את החשיבות של שדרוג תשתיות בגינן מוזרמים השפכים לים, אולם רואה בחומרה את הנזק הסביבתי ומבקשת לבחון פתרונות חלופיים לעבודות תשתית אשר אינן פוגעות בסביבה הימית ובמשתמשים בה".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "המשרד להגנת הסביבה מצמצם בעבודה ממושכת, קפדנית ומקצו