לשכתו של ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, עדיין נראית, למעלה משבוע לאחר הסופה, כמו חמ"ל. ארגזים של פנסי חירום מקבלים את הבאים, והוא עצמו משתעשע בלהדליק אחד מהם. "אלו פנסי לד", הוא מסביר לנו, "ובעת הצורך, יש להם אור מעולה".

עוד ב-mynet:
מדוע נדרש קצין ההנדסה תא"ל אושרי לוגסי להתנצל בפני הגרוש של אשתו?
הרצליה: הגננת יצאה מהגן והותקפה בידי שכן

מאות פנסים כאלה עם "אור מעולה" חילקו פדלון ועובדי עיריית הרצליה בשבוע שעבר לתושבים, כאשר 6,500 בתי אב היו מנותקים מזרם החשמל לימים ארוכים. העיר, שנכנסה למצב חירום מיום ראשון בשעה תשע ורבע בבוקר, ידעה כבר ימים טובים יותר, כשבהמשך השבוע, עם הגשם העז, הוצפו רחובות שלמים והעיר נראתה כמו גרסה מאוד לא מוצלחת של ונציה. זה אולי יכול היה להיות נחמד לחזות בגבר שגולש בגלשן ברחוב נעמי שמר, אלמלא תושבים פונו מבתיהם, רחובות ובתים הוצפו ונגרם נזק לרכוש והעיר כולה נכנסה למתכונת חירום.

מחלקים צ'קים
את הנזקים מההצפות מעריך ראש העירייה בכמה עשרות אלפי שקלים ובסכום שלא עולה על מאה אלף, כאשר העירייה החלה כבר לחלק צ'קים כפיצוי (פדלון, אגב, לא אוהב להשתמש במונח הזה ומעדיף לכנות זאת "סיוע") לחמש משפחות שבתיהן הוצפו ברחוב סעדיה גאון בעיר, כאשר הנזק מסתכם, על פי הערכות שמאי, באלפי שקלים עד כ-15 אלף שקלים לכל בית אב.

"השמאים הגיעו ביום חמישי שעבר לבתי התושבים", מספר ראש העירייה, "ונתנו לנו את האומדן של הנזקים. כבר ביום חמישי בלילה נתנו למשפחות סיוע, צ'קים, כאשר הכסף יחזור לעירייה בעוד 90 ימים מהביטוח".

בהמשך, התושבים שפונו מבתיהם שבו אליהם כעבור ימים אחדים, ופדלון הורה למהנדסיו "לטפל" ברחוב, שהוצף בעבר לא פעם ושתושביו אף תבעו את העירייה, ולבצע עבודות להרחבת קוטר פתחי הניקוז. השבוע, המראות של רחובות מוצפים ועצים שבורים נראה רחוק, ועובדי העירייה עבדו במרץ כדי לאחות את השברים ולהשיב לעיר את החזות הרגילה שלה.

"הפיצוי בסך 10 אלף שקלים שקיבלנו מהעירייה לא מכסה על הנזק שנגרם לנו", סיפרה אחת המשפחות שנפגעה ופוצתה על ידי העירייה, "התקלקלו לנו המון דברים ועד עכשיו לא התאוששנו מכל הסיפור הזה. בעירייה היו ממש בסדר איתנו. הם באו, דאגו, לא כמו בשנים קודמות, שאפילו לא הסתכלו עלינו".

משפחה אחרת ברחוב סעדיה גאון שביתה ניזוק בעקבות ההצפות, סירבה לקחת את הפיצוי שהוצע לה על ידי העירייה, בסך כ-10 אלף שקל, שכן זו סברה שהנזקים שנגרמו לה נאמדים בכ-40 אלף שקל. "היה שמאי אצלנו, רשם מה קרה בבית, ובעירייה רצו מיד לסגור על הסכום, אבל העדפתי להמתין כדי לראות את המשך הנזקים ולא למהר", מסביר אב המשפחה.לומדים לקח
לדברי פדלון, בעקבות האירועים בשבוע שעבר, הפיקה העירייה לקחים, והחלה להיערך למצב דומה, שעלול להתרחש במהלך החורף הקרוב.

"מבחינתנו, לקח הפסקת החשמל הממושכת שהייתה בעיר בשבוע שעבר, הוא 'אל תסמוך על סמוך', סמוך על עצמך. בעקבות אירועי השבוע שעבר הנחיתי לרכוש 20 גנרטורים קטנים לאותם חולים הזקוקים לחשמל באופן מיידי, שיספק להם מענה ליומיים-שלושה, ועוד חמישה גנרטורים נוספים שיהיו בעירייה. הנחיתי את הסגן שלי ואת הסמנכ"ל לא להמתין. יש היום 12 חדרים בבית 'אנה פרנק' שמוכנים ומזומנים לרשות העירייה לכל צורך ועומדים לרשותנו בכל עת, גם ללא התראה. כלומר, אנחנו ערוכים. ביקשתי גם לקיים אצלנו ישיבת לקחים עוד השבוע, ויישום הלקחים בתוך שבוע. אין הרבה לקחים אבל מה שיש ניישם".

ובכל זאת, איפה העירייה טעתה?
"ביום רביעי מדובר היה בשבר ענן חריג ביותר שהוריד 80-70 מילימטרים של גשם ב-50 דקות. יש לנו בעירייה צוותי חורף ייעודיים, הצוותים האלה כבר הושלשו מראש והיו ערוכים כבר מיום ראשון. באשר לניקוז, נתתי הנחייה בחודש יולי לנקות את פתחי הניקוז במהלך החודשים אוגוסט וספטמבר ועשו זאת.

"אנשים לא מודעים לכך, שניקוז זו רשת ברזל בגודל של 60 סנטימטר ברוטו, יש לה חמישה חריצים עם פתח של שלושה סנטימטר. מספיק שבקבוק קולה נתקע שם, ואנחנו, עם ישראל, משליך אשפה, זה תוקע הכל. גם אם פתח הניקוז פתוח, והוא היה פתוח, הוא לא יכול היה לקלוט את כמות הגשמים שירדו. תשאלי את כל המומחים, לא היה אירוע כזה בארץ שבו ירדו כמויות כאלה בפחות משעה. אין בעולם ניקוז שיכול לקלוט כזו כמות של גשם.

"יותר מאשר לנקות את הניקוז, מה אני יכול לעשות? עשיתי זאת. יש מקומות שנכפיל את פתחי הניקוז כעת. למדנו לקח, אני לא מתעלם מלקחים. יכולתי להגיד לאנשים: 'חבר'ה, שברו את הראש ולכו לחברות הביטוח', אבל אני מסייע להם ולא מתחמק מאחריות. איפה שצריך לשפר ולהתאים את עצמנו למציאות המשתנה נעשה את זה ואממן את זה. לא אבקש מהמדינה ואעשה זאת בגדול".

סיוע עצמי
במהלך ה