צילום: יוגב עמרני בשעות הערב של יום חמישי שעבר, אחרי למעלה משבוע, שבו דיירי הבניין ברחוב יגאל אלון 8 בהרצליה לבתיהם, לאחר שפונו בעקבות הדברה מסכנת חיים. במהלך חול המועד סוכות פונו הדיירים על ידי המשרד להגנת הסביבה והאגף לאיכות הסביבה בעירייה, יממה לאחר שבוצעה באחת הדירות בבניין הדברה שאיננה חוקית.

עוד ב-mynet:
שוב בשימוש: חומר ההדברה שהרג שתי פעוטות
תושבי רעננה יוצאים לחברון "להראות מי פה בעל הבית"

נציגי המשרד להגנת הסביבה, שהגיעו לשטח יום לאחר ההדברה, מסרו כי מצאו שמדובר בפעולה של מדביר ללא רישיון, שביצע הדברת ביתית בחומר "פוספון" המיועד לשימוש חקלאי בלבד. מדובר באותו החומר שהביא למותן של שתי הילדות לבית משפחת גרוס בירושלים בשנה החולפת.

כתוצאה מהגילוי, הנחה מיד המשרד להגנת הסביבה את הדיירים לפנות את הבניין ולאווררו, וכן לבצע ניטורים נוספים. לאחר שהדיירים פונו, נמצאו בבניין ערכים גבוהים של החומר המסוכן, והדיירים הועברו על ידי העירייה למלונות בעיר וכעבור ימים אחדים לבית אבות מקומי.ביום חמישי בשבוע שעבר נמצא, כאמור, כי לא נשקפת סכנה לדיירים וכי ניתן לאפשר להם לשוב לבתיהם. הדיירים, ששבו לבתיהם אחרי יותר משבוע, השליכו לפח את כל מוצרי המזון שהיו בדירות וניקו אותן באופן יסודי. כמו כן, במהלך הימים האחרונים גבתה מהם המשטרה עדויות אודות המקרה.

לדברי טל אנגל, הדיירת שהתריעה על ריח כימי חריף בבניין ושבזכות עירנותה נמנע ככל הנראה אסון, "המשפחה שלי תגיש תביעה אזרחית נגד המדביר. בני, בן ארבעה חודשים וחצי, אושפז בבית החולים יומיים לאחר ההדברה, ואני סבורה שאם הוא לא היה נחשף אליה, לא היו מאשפזים אותו".

"כשהגענו הביתה סידרנו, כיבסנו, והמשכנו הלאה", מוסיפה דיירת אחרת בבניין. "זו הייתה חוויה לא נעימה, אבל למזלנו לא קרה פה אסון".