צילום: יוגב עמרני יום שלישי לפני כשבועיים. אחת מדיירות הבניין ברחוב יגאל אלון 8 בהרצליה מריחה ריח חריף בחדר המדרגות. הדיירת, שכמו שאר הדיירים שמעה על הדברה שהתבצעה באותו היום באחת הדירות, לא מהססת ופונה במהירות ל"מרכז הארצי למידע בהרעלות", ולאחר תיאור קצר של המקרה אומרת לה המוקדנית להתפנות במהירות מהמקום.

עוד ב-mynet:
אבי הילד שנפצע קשה מפגיעת אופניים חשמליים: "לא מאשים אף אחד"
חזר לארץ בארון: הבן נפטר במהלך טיול עם האב

24 שעות אחרי, בסיוע כוחות כיבוי, עירייה ומשטרה, מפונות כל המשפחות המתגוררות בבניין, לאחר שבמקום נמצאו ריכוזים גבוהים של חומר הדברה בשם פוספין, המיועד לשימוש חקלאי בלבד. אותו חומר שאך לפני כשנתיים גרם למותן של שתי פעוטות בירושלים, לאחר שנעשה בו שימוש בהדברת דירת המשפחה.

גז קטלני
התסריט הזה יכול היה להסתיים אחרת, אלמלא עירנות של דיירת בבניין. על פי ההערכות, אסון כבד נמנע, שכן נציגי המשרד להגנת הסביבה שהגיעו לשטח יום לאחר ההדברה, מסרו כי מצאו שמדובר בפעולה של מדביר ללא רישיון, שביצע הדברת ביתית בחומר "פוספין" המיועד לשימוש חקלאי בלבד.

פוספין (PH3) הוא גז חסר צבע, כבד מהאוויר, המשמש לחיטוי וקטילת חרקים. פוספין טהור הוא חסר ריח, אך פוספין באיכות טכנית הוא בעל ריח לא נעים של שום או דגים רקובים. הגז משתחרר מהחומר לאחר חשיפתו לאדי מים באוויר. בתהליך הפירוק של פוספין ישתחררו גם תחמוצות זרחן ומימן. גז הפוספין דליק ורעיל מאוד ועשוי לגרום לפגיעה כללית של כל רקמות הגוף ובעיקר אלו עם צריכת חמצן גבוהה, כגון מערכת הנשימה, הלב והמוח. הסימנים מופיעים בשעות הראשונות לאחר החשיפה.

מדובר בחומר בעל טווח פגיעה רחב, שעשוי להתחיל להתפתח שעות לאחר החשיפה ולהיות קטלני. הסימנים במהלך חשיפה עשויים להיות גירוי קל של מערכת הנשימה, קוצר נשימה, חולשה, רעידות ועוויתות. חשיפת יתר עשויה לגרום ללחץ בחזה, לשיעול, לכאבי ראש, לסחרחורת, לבחילה, להקאות ושלשולים, ולאיבוד קואורדינציה. הרעלה חמורה יותר עשויה להתבטא בבצקת בריאות, קריסת מערכת הלב וכלי הדם, הפרעות בקצב הלב, אי סדירות בפעילות הכבד, אוטם שריר הלב. שיעור התמותה מהרעלה חמורה הוא גבוה.

המשרד להגנת הסביבה הנחה את הדיירים לפנות את הבניין מיד ולאווררו, וכן לבצע ניטורים נוספים. לאחר שהדיירים פונו, נמצאו בבניין ערכים גבוהים של החומר המסוכן."צאי מהבית"
בחורף 2014 מדינה שלמה הזדעזעה כאשר משפחת גרוס מירושלים איבדה את שתי בנותיה, יעל בת השנה ושבעה חודשים ואביגיל בת ה-4 , משאיפת חומרי הדברה בביתן בירושלים. הבנים במשפחה, רפאל יצחק אייזיק וחיים מיכאל, בני חמש ושבע, נפגעו קשה מאוד באירוע, והשתחררו מבית החולים כחודשיים לאחר המקרה. גם במקרה זה נעשה שימוש בפוספין לצורכי הדברה. בקיץ האחרון הגישו בני המשפחה תביעה של 11.5 מיליוני שקלים נגד המדביר שערך את ההדברה בבית המשפחה, המרפאה שטיפלה בבנות, החברה שייבאה את חומר ההדברה, ושלושה משרדי ממשלה.

גם הפעם עלול היה המקרה להסתיים באסון כבד, ואף במוות. ביום שני שעבר, אחת השכנות שהזמינה את ההדברה, עברה בין הדיירים וסיפרה, כך לטענת השכנים, כי הם סובלים מתולעי עץ וכי הזמינו ריסוס ליום המחרת ולא כדאי יהיה לשהות בחדר המדרגות. מאוחר יותר, מספרות המשפחות, הגיע בעלה של השכנה מהדירה המיועדת להדברה והרגיע את הדיירים, כאשר סיפר שמדובר בהדברה שאינה מסוכנת ובמדביר ותיק ומקצועי.

בבוקר ההדברה, יום שלישי, טל אנגל, דיירת בקומה שבה בוצעה ההדברה, הייתה הראשונה להריח ריח חריף. "ההדברה התחילה בסביבות שמונה בבוקר וכשעה מאוחר יותר פתחתי את דלת הדירה שלי והרחתי ריח כימי מאוד חזק", היא מספרת.

"התקשרתי ל'מרכז הארצי למידע בהרעלות' בבית החולים רמב"ם. לא ידעתי להגיד את שם החומר, אבל אמרתי לנציגה שעימה דיברתי, שבוצעה הדברה נגד תולעי עץ. היא ענתה לי שאם זה המצב ואם זה החומר שהיא חושבת, זה אותו החומר שרוסס בבית משפחת גרוס בירושלים, והוסיפה: 'קחי את הילד וצאי מהבית".

אנגל זכרה היטב את המקרה ומיהרה לצאת מביתה עם בנה. "הייתי בהיסטריה", היא אומרת, "תוך שלוש דקות הייתי בחוץ עם תינוק בן ארבעה חודשים וחצי. רצתי כמו מטורפת עם העגלה".

מחוץ לבניין התקשרה אנגל ליידע דיירת נוספת בבניין, וזו צילצלה ממקום עבודתה למדביר ולמוקד העירוני. "המדביר אמר לי: 'חמודה, הכל בסדר, אתם יכולים להיות בבניין, אני עושה את זה כל הזמן. עד עכשיו לא קרה שום דבר'", מספרת הדיירת ששוחחה עם המדביר. "מהשיחה איתו התרשמתי שהוא עשה את זה ביודעין. הוא ידע שאסור לו לבצע את ההדברה הזו בתוך בית. הוא אפילו התנדב לבוא להסביר לי על החומר, לאחר ששאלתי אותו במה השתמש".

יש לציין כי בהקלטת השיחה בין המדביר לדייר