צילום: יוגב עמרני בשקט בשקט, פעמיים בשבוע זה חמש עשרה שנה, נוסע שלום ג'נאח (76), תושב שכונת יד התשעה בהרצליה, למחסני ארגון "לקט ישראל" ברעננה. ג'נאח מלקט במחסני הארגון מוצרי מזון שונים, ממלא את רכבו בארגזי המזון וחוזר לשכונה כדי לחלק לנזקקים המתגוררים בה.

עוד ב-mynet:
"האשכנזים טיפחו קורבנות יהודית במשך מאות שנים"
כך שינה פייסבוק את חייו של מוכר החלות מהרצליה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

ג'נאח הוא איש צנוע ולא שש לדבר על פעילות ההתנדבות שלו. מרבית התושבים שמגיעים לקבל ממנו מזון, הוא מספר, הם תושבי השכונה, מבוגרים שידם אינה משגת, והוא, כבר למד עם השנים לא להסתכל מי מגיע, אלא רק לתת לכל דורש כל מה שהוא מבקש.

"אני נוסע פעמיים בשבוע למחסני 'לקט ישראל' ומעמיס כל מה שאני יכול. ירקות, פירות ולעתים גם מוצרי חלב, כמו גבינות, מעדנים ומה שאפשר", הוא מספר. "ביום חלוקה מגיעים אליי כ-35 איש, רובם קשישים. אני עומד ליד הבית שלי וכולם יודעים שאני שם. הם באים אליי, ליד האוטו, ולא מעניין אותי עשיר או עני, לא מעניין אותי מי בא, אני לא מסתכל. האוטו פתוח וגם הלב"."הוא אדם מקסים, עוזר פה לכל האנשים ולא רוצה שום דבר בתמורה", מעידה עליו אחת מתושבות השכונה. "הוא מקשיב ונותן מכל הלב. הוא ממש מציל תושבים שאין להם מה לאכול".

השבוע, רגע לפני שיגיע ראש השנה, מספר ג'נאח על יותר ויותר תושבים, הדואגים שלא יהיה להם מזון במהלך החג. "בימי החלוקה מגיעים אליי המון אנשים, רובם כאמור קשישים, שמספרים שאין להם מה לאכול, אבל עכשיו, לפני החג, אני שומע יותר ויותר אנשים שמפחדים, ממש חוששים מהחגים הקרבים. חג זה עת משמחת לרובנו, אבל לא לכל האנשים יש איך להעביר אותו בצורה מכובדת. יש יוזמה בעיר של שולחן חג פתוח עבור מי שידו אינה משגת, אבל רוב האנשים רוצים לבלות בחיק משפחתם או מתביישים להיות מזוהים כנזקקים. השבוע גם פניתי בנושא לראש העירייה, משה פדלון, וביקשתי את סיועו. הוא ענה לי שאביא את רשימת האנשים והוא ידאג להם".

ג'נאח, שעושה את עבודתו בהתנדבות מלאה, מספר כי היה שמח אם אנשים נוספים היו נרתמים למען הנזקקים. "יש הרבה קושי בשכונה", הוא אומר. "יש אנשים שאם תראי איך הם חיים, תזדעזעי עמוקות. אני עושה את מה שאני עושה, כי אני אוהב את זה. למדנו ככה, כל המשפחה שלי, לעזור תמיד לאנשים ולצעוד בדרך הישר. אני לא מבקש מאף אחד כלום, קטונתי, כל אחד יודע מה הוא יכול ומה הוא מסוגל או לא לעשות למען זולתו. אני רק מקווה שעם ישראל יפקח עיניים ויראה מה קורה, לפעמים בבית של השכן שלו".