צילום: shutterstock עיריית הרצליה ורכבת ישראל יפצו אדם שרכבו הוצף במים, בזמן שהחנה את רכבו בחניון רכבת הרצליה בינואר 2013. על פי התביעה, הנוסע, שהגיע אל תחנת הרכבת בעיר, החנה את רכבו במקום מסומן, נסע לבאר שבע וכאשר חזר למחרת, גילה שרכבו עומד בתוך שלולית מים. כאשר פתח את דלת המכונית, נשפכו מים החוצה והריפוד בפנים היה רטוב לגמרי.

עוד ב-mynet:
למה העירייה הזרימה חצי מיליון שקלים לקיוסק?
אום אל פחם: הקבלן מואשם בתמיכה בחיזבאללה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

בעל הרכב תבע, יחד עם חברת הביטוח שלו, את העירייה ואת הרכבת, על נזקים שנגרמו לו כתוצאה ממי הגשמים, בהיקף של כשבעה וחצי אלף שקלים, כאשר לטענת התובעים, האחריות חלה על העירייה ועל הנהלת הרכבת, בעלות השליטה המלאה בנכס.

בתגובתה, טענה עיריית הרצליה, שאין לייחס לרשות מקומית אחריות מוחלטת לכל אירוע פגיעה שמתרחש בתחומה, ויש לבחון את נסיבותיו הקונקרטיות של כל אירוע לגופו. עוד טענה העירייה, שהאחריות שלה לטפל במפגע הוא תוך פרק זמן סביר, מהרגע בו ידעה על קיומו של המפגע או הייתה יכולה לצפות את קיומו, וכי לא התקבלה כל הודעה במוקד העירוני.עוד הוסיפה העירייה, כי באותו היום "אירעה תופעת טבע חריגה בהיקפה ובעוצמתה", כאשר גשמים עזים ירדו בפרק זמן קצר והציפו חלקים נרחבים במדינה, וכי השטח המדובר לא נמצא בשטח הרשות המקומית, אלא מדובר בשטח פרטי שנמצא בחזקתה של רכבת ישראל ובתפעולה הבלעדי.

ברכבת ישראל הכחישו כל קשר סיבתי בין הנזק לבין הנטען בתביעה, וטענו כי מדובר בתוצאות של פעולת כוח עליון, כאשר גשמים הציפו באותה עת את כל אזור הרצליה פיתוח, לרבות את תחנת הרכבת. כמו כן, הכחישו ברכבת ישראל את היותם הבעלים של שטח החנייה המדובר, וטענו כי האחריות על הניקוז במקום מוטלת על עיריית הרצליה.

"אין חולק כי קיימת חובת זהירות מושגית, של העירייה כלפי תושביה", טען הרשם הבכיר של בית משפט השלום בהרצליה, אדי לכנר, "בנסיבות העניין, סבור אנוכי, כי גם חובת זהירות קונקרטית קיימת בענייננו. הוראת פקודת העיריות מטילה חובה על הרשות המקומית לדאוג לתשתית ניקוז".

לעניין חלוקת האחריות לנזק, מצא הרשם הבכיר לכנר כי: "ככל שהדבר נוגע ליחסים בין מעוולים לנזק, קמה חבות ביחד ולחוד מצד המעוולים, משום שהנזק
הנגרם אינו ניתן להפרדה ולייחוס למי מהן בנפרד".

לרנר אף קבע כי שתי הנתבעות, עיריית הרצליה ורכבת ישראל, הפרו בהתנהלותן את חובת הזהירות המוטלת עליהן, ולכן הרכבת והעירייה יחויבו, ביחד ולחוד במלוא הנזק, שנגרם בתחומן ותחת שליטתן".

מעיריית הרצליה נמסר: אנו מכבדים את החלטת בית המשפט".

מרכבת ישראל נמסר: "רכבת ישראל לומדת את פסק הדין ובכוונתה להגיש ערעור".