צילום: shutterstock אכזבה להורים ולילדי הגנים בהרצליה: פרויקט ה"סבתות מבשלות", שאמור היה לצאת לדרך בשנת הלימודים הקרובה, ירד מהפרק, בעקבות בעיות והיבטים שלא נלקחו בחשבון.

עוד ב-mynet:
חדש: קבוצת תמיכה לילדים הסועדים את הוריהם
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

במכתב שהוציא בשבוע שעבר מנכ"ל העירייה, יהודה בן עזרא, הוא הסביר כי: "חרף המאמצים הכבירים והמרשימים שנעשו, לא ניתן ליישם את הפרויקט מטעמי עלות בינוי אדירה ואי אחידות בין המבנים, מה שלא יאפשר מתן פתרון שווה לכל הגנים".

פרויקט "סבתות מבשלות" עלה בסוף מרס האחרון, כאשר העירייה הודיעה כי בישיבה שהתקיימה אז אצל מנכ"ל העירייה הוחלט שהחל מהשנה הבאה, יוצמדו סבתות לגני העירייה שיבשלו לילדים ארוחות צהריים. מטרת המיזם הייתה להחליף בהדרגה את כל שלוש חברות הקייטרינג שמספקות ארוחות צהריים לגנים.על פי התוכנית, הנשים היו אמורות להיות מועסקות בשכר על ידי בית פוסטר, כאשר בעירייה החלו כבר בחיפוש אחר כוח אדם מתאים. תוכנן כי בשלב הראשון יחלו בבישול בגנים בהם מתאפשר בישול, ובשלב השני יתאימו בעירייה את כל הגנים לבישול. אלא שאז גילו שהמכשולים בדרך הם רבים מדי. "התברר שמשרד הבריאות לא מכיר בבישול לגן אחד, אלא במטבח מרכזי לכמה גנים", אומר גורם המעורב בפרויקט, "ולכן, כשנבחנה הבקשה לאישור משרד הבריאות, כל גן נדרש להציב שלושה כיורים, וכל מיני דרישות שמתאימות למטבחים של 'מאסטר שף'. מבחינת העלויות ומכל הבחינות, זה בלתי אפשרי להפקה".

למרות שהפרויקט ירד מהפרק, בעירייה לא הרימו ידיים ובוחנים חלופה שנייה שנשקלה בתחילת הדרך - הקמת מטבח מרכזי ראשי, שיספק בשלב ראשון ארוחת צהריים לכל ילדי הגנים (כ-2,500 מנות ביום) ובשלב השני אף למערכת החינוך היסודי. "מטבח זה יהיה מוסד עירוני ללא כוונת רווח, אשר ידאג לעבוד עם חומרי גלם טריים ובריאים", הבהיר בן עזרא, "הקמת מטבח כזה היא פרויקט מקצועי מורכב, ולפיכך, הומלץ לשכור חברה מקצועית, אשר תבנה עבור העירייה תוכנית עבודה מסודרת למטבח מרכזי, הכוללת התייחסות מפורטת לגודל הנכס הנדרש, עלות הציוד, אישורים ורישיונות, מבנה כוח אדם ועוד".

ההורים התאכזבו לשמוע על ביטול התוכנית. "הידיעה שהילדים שלי יאכלו אוכל לא מעובד, בריא ומזין הייתה מאוד מנחמת ועכשיו חוזרים לנקודת המוצא, של עוד שנה עם אוכל של צהרונים", אמרו.

יו"ר ועד הורים הגנים, תומר שילה: "לשמחתנו, העירייה לא אמרה נואש וממשיכה לדחוף לשיפור משמעותי של איכות המזון בגנים".