צילום: יוגב עמרני מועצת העיר הרצליה דנה בשבוע שעבר בהמלצות ועדת השמות העירונית שהתכנסה בחודש שעבר. מועצת העיר אישרה את מסקנות הוועדה, שבפניה הוגשו בקשות והצעות רבות לשמות רחובות, מוסדות וכיכרות.

עוד ב-mynet:
נתניה: הלוגו החדש של העיר התגלה כהעתק
מועצת העיר חדרה פסקה: העסקים בעיר לא יהיו פתוחים בשבת
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

כך, למשל, תושבי רחוב ברכה צפירה ז"ל, שהייתה זמרת פופולארית בארץ החל משנות השלושים ואמו של הזמר והיוצר אריאל זילבר, ביקשו לשנות את שם הרחוב ולקרוא לו על שמם של זמרים פופולאריים אחרים, אריק לביא או אריק איינשטיין.

חבר הוועדה, גיל ליברזון, מספר: "הדיירים ביקשו לשנות כאשר הנימוק היה שהם רוצים זמר אחר - הם רצו אריק לביא או אריק איינשטיין, אבל ברכה צפירה הייתה לא פחות חשובה מהשניים האלה. אי אפשר שכל אדם ישנה את שם הרחוב לפי איך שבא לו. הבקשה נדונה, והוחלט שצפירה ברכה מספיק חשובה כדי שיהיה רחוב על שמה. הטיעונים שהביאו נגד היו פשוט מגוחכים, וחלקם התעסקו בעיקר בבנה והיו קטנוניים".בקשתם של תושבי רחוב ברכה צפירה נדחתה לבסוף, כאשר חברי הוועדה סיפרו שבבואם להחליט על הנצחה "נשקלת התרומה האישית של האדם ואין מקום לשקול מערכת יחסים בין בני משפחה, על סמך מידע זה או אחר".

עוד החלטות של ועדת השמות שאושרו במועצת העיר, היו ההחלטה להנציח את זכרו של הרב עובדיה יוסף בקריאת רחוב על שמו, להנציח את שמואל דגני ז"ל, חלל צה"ל שנפל בשנת 1973 כשהטנק עליו פיקד ברמת הגולן נפגע מטיל, וקריאת מרכז הספורט החדש שמול המרכז הבינתחומי על שמו, וכן הנצחת דרך על שם אריאל שרון ז"ל. עוד אושר להנציח את שמו של אילן חלימי ז"ל, יהודי צרפתי שעונה למוות על ידי כנופיית מהגרים מוסלמים, ולקרוא למרכז הקהילתי החדש שיוקם עבור קהילת יוצאי צרפת בהרצליה על שמו.

אחת ההצעות שנדחו על ידי הוועדה הייתה זו שהגיש רפ"ק איתן קיחל, סגן מפקד תחנת גלילות, לקריאת כיכר ע"ש השוטר. הבקשה נדחתה פה אחד, כאשר אחת מחברות הוועדה מסרה כי היא סבורה שהנימוק לדחיית הבקשה הוא ש"לא נהוג לקרוא לכיכרות בשמות כלליים".

בקשה נוספת שהוגשה בפני חברי הוועדה הייתה להנציח את יצחק רבין ז"ל. אולם בקשה זו נדחתה, מאחר שרבין מונצח כבר בשלושה אתרים בעיר: מחלף רבין (צומת כפר שמריהו), קריית הספורט בעיר, ופארק רבין בנווה עמל.

עוד בקשה שנדונה בוועדה ונדחתה הייתה זו של חבר הועדה ליברזון. "הצעתי להחליף את השם של רחוב אייבי נתן, הרחוב שנמצא ליד בית חיל האוויר, לרחוב 'מבצע מוקד'", סיפר, "שכן בעיניי מדובר במבצע אולי הכי חשוב של חיל האוויר, שבו בתוך שעות אחדות הושמד חיל האוויר של מצרים וסוריה, וזה היה מבצע חשוב שתרם לניצחון במלחמת ששת הימים. חיל האוויר הזה היווה איום קיומי על מדינת ישראל. דיברנו על זה בישיבה, למיטב זכרוני הסכמנו שאיזו כיכר תהיה רשומה על שם המבצע, אבל בפרוטוקול אחר כך רשום שזה נדחה וכולם העדיפו את אייבי נתן".