צילום: יוגב עמרני במהלך יום ראשון שעבר התקיימה ברחבי הרצליה פעילות יזומה נגד רוכבי אופניים חשמליים. במהלך הפעילות נרשמו 65 דוחות לרוכבים אשר רכבו בניגוד לחוק. מהמשטרה נמסר, כי מרבית הדוחות, בסך של 250 שקלים כל אחד, נרשמו לרוכבים בגיל העשרה, ועד לרוכבים בשנות הארבעים לחייהם, בגין רכיבה על המדרכה, מעבר ברכיבה על מעבר חצייה, רכיבה על גבי שטחי הפרדה והפרעה לתנועת הולכי רגל.

עוד ב-mynet:
כך שינה פייסבוק את חייו של האיש שמוכר חלות ברחוב
ש"ס מגנה על הטקס הדתי: "עשינו לחמור כבוד, הלבשנו אותו בלבוש צבעוני"
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

בפעילות לקחו חלק שוטרי התנועה של מרחב ירקון, שוטרי משטרת גלילות, יחידת השיטור העירוני הרצליה, שוטרי רמת השרון ומתנדבים. מדובר במבצע אכיפה של המשטרה, כאשר שוטרים היו אלו שרשמו את הדוחות.

במשטרה מציינים, כי הם לא פוסלים קיומו של מבצע אכיפה דומה בקרוב. "האכיפה תימשך כנדרש", אומרים במשטרה ומוסיפים, כי הדוחות נרשמו במבצע שהתקיים במרכז העיר, מכיוון שבעת האחרונה נצפו רוכבי אופניים חשמליים רבים כשהם רוכבים על מדרכות ומעברי חצייה, ובכך מפריעים להולכי הרגל ומסכנים אותם.

"בימי החופש הגדול מספר הקטינים המסתובבים ברחבי העיר עולה וקיימת סכנה שהם יפגעו", מסביר מפקד משטרת גלילות, סנ"צ אבי ברסאנו. "אנו נמשיך במבצעי האכיפה ככל שיידרש, וזאת על מנת להשיב לתושבים את המדרכות ולאפשר להם הליכה בטוחה".סנ"צ ברסאנו מבקש גם להבהיר לרוכבים, ובעיקר הצעירים שבהם, את המסוכנות של האופניים החשמליים, המשמשים ככלי תחבורה לכל דבר. "אנו קוראים לרוכבי האופניים לרכוב לאט ולנהוג במשנה זהירות, תוך שימת לב למשתמשים הנוספים בדרך", הוא אומר.

"על רוכבי האופניים החשמליים לזכור, כי בסביבתם גם נוסעים כלי רכב ממונעים וגם צועדים הולכי רגל, שלעתים קרובות מתקשים להבחין בהם. אל תדברו בטלפון בזמן הרכיבה והימנעו משמיעת מוזיקה. הדבר פוגע בריכוז ובתשומת הלב לנעשה בסביבתכם ועלול לגרום לפציעתכם ולפציעתם של אחרים. על מנת למנוע פציעות, חובה להשתמש בקסדה ובאביזרי מיגון נוספים, וכן להצטייד באור דרך ובסימנים זוהרים, הן על גבי האופניים והן על לבוש הרוכבים. צריך לזכור שמדובר בכלי רכב ובשימוש לא זהיר הוא עלול להיות מסוכן. אני פונה גם להורים - יש לכם תפקיד חשוב בנושא. עליכם לשוחח עם ילדיכם ולהסביר להם על כלל הסכנות הגלומות ברכיבה על גבי אופניים חשמליים".

מי שמגלים חשש כעת, בעקבות המבצע ומתן הדוחות, הם בני הנוער בעיר.
"חברים שלי קיבלו דוחות באותו היום, כשהמשטרה, ממה שהבנתי, לא הייתה סלחנית בכלל", אומרת מיכל (15), בעלת אופניים חשמליים. "עכשיו אנחנו ממש חוששים ממבצע דומה, ואני יודעת שבחבר'ה שלי החליטו להקפיד על כללי הרכיבה, אז אם מטרת המבצע הייתה גם להרתיע, הצליח להם. לפחות בינתיים".

"בתוך כך, בעיריית הרצליה מנהלים במקביל קמפיין לרכיבה בטוחה על אופניים חשמליים, בשיתוף מועצת הנוער העירונית. במסגרת הקמפיין הוצגו לצעירים תמונות של צעירים הרוכבים על האופניים החשמליים ללא קסדה, נוסעים נגד כיוון הנסיעה תוך שהם מדברים בטלפונים ניידים ועוד. כמו כן, הושקו מדבקות לאופניים לבני העשרה, בעלי האופניים החשמליים.

"יצוין, כי רק השנה נפגעו לפחות שלושה בני אדם בהרצליה וברמת השרון בתאונות דרכים שבהן היו מעורבים רוכבי אופניים חשמליים. בתאונה אחת נפגע תושב רמת השרון, על ידי רוכב אופניים חשמליים בדרכו לעבודה. באחרת נפגעו שני צעירים תושבי הרצליה באורח בינוני בזמן רכיבה על האופניים. לדבריהם, הם נפגעו מרכב פרטי ברחוב הר סיני בעיר".